Podatkowej wyprzedaży ciąg dalszy, JSW rośnie po wynikach

Omawiane walory: , , , , , ,

Akcje giełdowych detalistów kontynuują spadki wywołane wizją wprowadzenia podatku handlowego. Strach inwestorów dodatkowo potęguje pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. Jedynym z nielicznych pozytywnych akcentów jest mocny wzrost JSW w reakcji na lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne.

Źródło: ATTrader.pl

Wizja podatku handlowego w Polsce, jaka pojawiła się w czwartek, gdy Sąd Unii Europejskiej zakwestionował decyzję Komisji Europejskiej (z 2016 roku), uznającą ten podatek za niezgodny z prawem europejskim, w dalszym ciągu spycha w dół akcje spółek detalicznych. W piątkowe południe notowania Dino Polska spadają o 2,5 proc. do 111,30 zł. Dzień wcześniej akcje ulubieńca inwestorów giełdowych straciły aż o 12,5 proc. Notowania CCC spadają o 3,75 proc. do 159,20 zł, (-7,5 proc. w czwartek), LPP o 2,8 proc. do 7.610 zł (-0,8 proc. w czwartek), a Eurocash o 2,6 proc. do 18,18 zł (-6,2 proc. w czwartek). Ta ostatnia spółka oszacowała, że zapłaci około 30 mln zł rocznie podatku handlowego. Eurocash zamknął 2018 rok skonsolidowanym zyskiem całej grupy na poziomie 111,65 mln zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Nie tylko spółki detaliczne stoją za spadkami warszawskich indeksów. W południe WIG20 tracił 0,7 proc. i testował poziom 2.172 pkt., spadając 10. sesję z ostatnich trzynastu, ale wciąż pozostając w wąskiej konsolidacji z ubiegłego tygodnia. WIG miał wartość 56.324 pkt. (-0,6 proc.), mWIG40 3.893 pkt. (-0,65 proc.), a sWIG80 11.592 pkt. (-0,52 proc.). Humory psuje też pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych, które zostało zapoczątkowane w nocy w Azji, a obecnie przeniosło się do Europy, gdzie zdecydowana większość parkietów znajduje się „pod kreską”. W tym ten w Londynie (-0,3 proc.), Paryżu (-0,4 proc.) i Frankfurcie (-0,8 proc.).

6 znanych spółek, które zbierają laury za tegoroczne wyniki >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Gorsze nastroje w Europie i spadki detalistów to nie jedyne powody dominacji czerwonego koloru przy ulicy Książęcej. Nastroje psują też rozczarowujące wyniki kwartalne spółek. Aczkolwiek zdarzają się wyjątki, jak w wypadku JSW oraz PGNiG.

Notowania JSW poszybowały w górę o 6,2 proc. do 52,60 zł (najwięcej w całym WIG20), kończąc kilkudniową konsolidację, jaka pojawiła się na zakończenie wcześniejszych mocny spadków. Impulsem do zwyżki stały się lepsze od konsensusu wyniki za I kwartał br. Zysk netto w opisywanym okresie wprawdzie spadł o 46,6 proc. w relacji rocznej do 402,8 mln zł, ale był o 18,2 proc. wyższy od prognoz. Zysk EBITDA ukształtował się na poziomie 728,8 mln zł, przekraczając prognozy o 14,7 proc., marża netto wyniosła 16,2 proc. wobec oczekiwanych 13,8 proc., a przychody wyniosły 2,488 mld zł i o 1,2 proc. pokonały rynkowy konsensus.

Dobrze też zostały przyjęte wyniki kwartalne PGNiG, pomimo że w tym wypadku obyło się bez niespodzianek. Zysk gazowej spółki spadł w pierwszych trzech miesiącach roku o 32 proc. do 1,064 mld zł i był zgodny z oczekiwaniami i wcześniejszymi szacunkami. Przychody wzrosły natomiast do 14,34 mld zł z 13,25 mld zł przed rokiem. Akcje PGNiG drożeją o 1,2 proc. do 5,81 zł.

Nie wszyscy mieli jednak tyle szczęścia. Notowania Energi lecą w dół o 2,6 proc. do 7,745 zł, po publikacji szacunkowych wyników. W I kwartale zysk EBITDA wyniósł 554 mln zł i był o 12,5 proc. niższy od prognoz.

Gorsze od oczekiwań okazały się też zyski 11 bit studios. Warszawskie studio zarobiło w pierwszych trzech miesiącach roku 4,4 mln zł netto i wypracowało 14,2 mln zł przychodów, co jednak było odpowiednio o 11 proc. i o 4,6 proc. poniżej konsensusu. Akcje 11 bit studios tanieją w południe o 0,5 proc. do 390 zł. Pozostają jednak w konsolidacji z ostatnich dni, co wciąż daje nadzieję na późniejszy atak na kwietniowe maksima (425 zł).

Pierwsza połowa piątkowego handlu na GPW upłynęła pod znakiem sporych spadków. Nastroje nie są najlepsze. To na jakich poziomach zakończą dzień indeksy w dużej mierze zależeć będzie od nastrojów na świecie. W tym od tego jak dzień zacznie Wall Street. Póki co kontrakty terminowe sugerują tam spore spadki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, ccc, dinopl, eurocash, jsw, lpp, PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR