6 znanych spółek, które zbierają laury za tegoroczne wyniki

Omawiane walory: , , , , ,

Koniunktura w pierwszym kwartale tego roku nie rozpieszczała, a mimo to kilku spółkom udało się z impetem pokonać rynkowe konsensusy. StockWatch.pl znalazł 6 spółek, które w tym tygodniu popisały się skokową poprawą wyników i zasłużyły na wzrosty kursów akcji.

W tym tygodniu skokową poprawą zysków popisały się przede wszystkim spółki z indeksu WIG20.

Za nami pierwszy prawdziwy wysyp raportów za I kwartał. Tylko w tym tygodniu wyniki opublikowało ponad 100 spółek. Niespodzianek, tych pozytywnych i tych negatywnych, nie brakowało. Mijający tydzień ciepło będą wspominać akcjonariusze m.in. KGHM-u. Miedziowa spółka w najnowszym raporcie nie tylko pokazała dwucyfrową poprawę r/r, ale też przebiła oczekiwania rynkowych ekspertów, a kurs akcji zareagował ponad 4-proc. wzrostem.

W I kwartale KGHM odnotował 552 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 439 mln zł zysku rok wcześniej. Poprzeczka w postaci konsensusu ustawiona była na poziomie 451 mln zł, co oznacza, że ostateczny wynik okazał się o 100 mln zł lepszy (+22 proc.). Prawdziwą pozytywną niespodzianką okazała się skorygowana EBITDA, która wyniosła 1.454 mln zł. Rok wcześniej spółka zanotowała 1.174 mln zł, a rynkowi eksperci spodziewali się poprawy, ale tylko do poziomu 1.336 mln zł. Warto dodać, że we wcześniejszych latach EBITDA była słabym punktem raportu KGHM-u, przeważnie wypadała poniżej konsensusu rynkowego.

– Zaskoczeniem są wyniki osiągnięte w dwóch lokalizacjach – w Polsce i Chile. Przede wszystkim w kraju KGHM zanotował solidny wzrost sprzedaży miedzi i metali szlachetnych. Niespodzianka jest tym większa, że w Polsce KGHM jest pod silną inflacją kosztową. Wynagrodzenia urosły o ponad 5 proc. r/r, a energia o ponad 25 proc. W Chile, gdzie KGHM posiada kopalnię Sierra Gorda, poprawa wyników to zasługa lepszej efektywności i geologii. Mówiąc wprost, spółka w Chile dokopała się do lepszego złoża, bardziej zasobnego w miedź – mówi w rozmowie z redakcją StockWatch.pl Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ekspert z DM mBanku dodaje, że KGHM bardzo dobrze wypadł także na tle zagranicznych konkurentów. Zdecydowana większość globalnych graczy (Rio Tinto, BHP Group, Freeport) nie dowiozła wolumenów bądź wyników w I kwartale, szczególnie te firmy, które operacyjnie są obecne w Australii, gdzie na początku roku dał o sobie znać czynnik pogodowy. Poza tym w Chile w lutym miały miejsce duże opady deszczu, które negatywnie odbiły się na wydobyciu.

Sporą niespodziankę sprawiła też Jastrzębska Spółka Węglowa, która jeszcze w połowie kwietnia uchyliła rąbka tajemnicy, prezentując wstępne wyniki produkcyjne. Ostateczne rezultaty są co prawda gorsze niż przed rokiem, ale za to zdecydowanie lepsze od oczekiwań rynkowych ekspertów. Zysk netto wyniósł 402,8 mln zł (-47 proc. r/r), a EBITDA 729 mln zł (-36 proc. r/r). Tymczasem konsensus rynkowy zakładał odpowiednio 341 mln zł i 635 mln zł. Spółka zbiera pochwały za znaczące zmniejszenie zapasów węgla oraz obniżenie kosztu wydobycia. W piątek rano akcje JSW rosną o 6,3 proc. do 52,65 zł i są najmocniejszym ogniwem w indeksie WIG20.

Początek tego roku okazał się przełomowy dla Play Communications. W pierwszych trzech miesiącach br. telekom odnotował 1,68 mld zł przychodów, 214 mln zł zysku netto i 576 mln zł EBITDA. Wyniki na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat okazały się wyższe r/r i o kilka procent pokonały konsensus rynkowy. To duża zmiana, bo we wcześniejszych dwóch kwartałach telekom notował spadki wyników. Tegoroczny zysk netto jest najlepszy od I kwartału 2015 r., a dług netto/EBITDA po raz pierwszy od debiutu spadł poniżej 3x.

– Play w I kwartale sprawił dużą pozytywną niespodziankę. Złożyły się na to dwa czynniki. Pierwszy to istotna poprawa rentowności obrotu sprzętem. Marża w I kwartale wyniosła 21,5 proc., wobec oczekiwań na poziomie 15-16 proc. To dość niecodzienne, że mimo dość znaczącego skoku cen klienci nie reagują obniżonym popytem. Drugi element zaskoczenia to spadek kosztu roamingu krajowego i niższy niż w poprzednich kwartałach wzrost kosztów sieci. To efekt inwestycji we własną sieć czynionych od pewnego czasu. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku rynek nie do końca wierzył, że te nakłady tak szybko zaczną być widoczne w wynikach – komentuje Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku.

Ekspert dodaje, że wyniki kolejnych kwartałów będą wspierane przez efekty wcześniejszych inwestycji. Marże na obrocie sprzętem jeszcze w II kwartale powinny utrzymać się na wysokich poziomach, choć bez wątpliwości będą spadać z biegiem czasu.

Inwestorzy docenili mocną poprawę wyniku EBITDA. W ciągu trzech sesji od publikacji akcje Play podrożały o ponad 7 proc. do 25,76 zł. Cała grupa jest obecnie wyceniana na 6,54 mld zł. Wzrosty z ostatnich dni pozwoliły fioletowemu operatorowi prześcignąć pod względem kapitalizacji branżowego konkurenta Orange Polska, który obecnie jest wyceniany na nieco ponad 6 mld zł.

Zdrową dynamiką zysków pochwaliła się także Neuca. Producent farmaceutyków wypracował 37,2 mln zł zysku netto bez zdarzeń jednorazowych, czyli o 15 proc. więcej niż przed rokiem. Z uwzględnieniem tych zdarzeń grupa zarobiła 36,3 mln zł, czyli o 18 proc. więcej r/r. Dla Neuki to najlepszy początek roku pod względem wysokości wypracowanego zysku w historii. Przychody wyniosły 2,14 mld zł i były na zbliżonym poziomie jak w analogicznym okresie 2018 r. Dodatkowo spółka zanotowała wzrost marży brutto ze sprzedaży o 0,28 p.p. do 9,72 proc. oraz obniżyła koszt sprzedaży i zarządu o 4 proc. do 154,5 mln zł. To wszystko sprawiło, że inwestorzy ruszyli po akcje, a kurs akcji przy sporych obrotach podskoczył o 8 proc. do 286 zł, czyli najwyższego poziomu od czerwca 2018 r.

Garść dobrych wiadomości dla swoich akcjonariuszy miał także Unimot. Przede wszystkim spółka zamieniła ubiegłoroczną stratę 1,7 mln zł w 16,22 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku spółka zwiększyła przychody i zyski w niemal wszystkich obszarach działalności. Skonsolidowane przychody grupy podskoczyły o 28 proc. r/r do 868,7 mln zł, a skonsolidowana EBITDA wyniosła 22,9 mln zł (wobec 0,8 mln zł rok wcześniej). Skonsolidowana EBITDA skorygowana, czyli oczyszczona o wpływ wyceny zapasu obowiązkowego oleju napędowego i przesunięcie w czasie kosztów związanych z wykonaniem NCW i utrzymywaniem zapasów obowiązkowych paliw, ukształtowała się na poziomie 11,1 mln zł (wzrost o 88,5 proc. r/r).

Dobre wyniki cieszą tym bardziej, że zwyczajowo w branży paliwowo-energetycznej początek roku to okres słabszej koniunktury wynikającej z sezonowości biznesu. W porównaniu do roku ubiegłego sytuacja rynkowa była jednak bardziej sprzyjająca – obserwowaliśmy relatywnie wysoką premię lądową oraz silny popyt na oleju napędowym. Także sytuacja w segmencie gazu LPG oraz w biopaliwach była lepsza niż oczekiwaliśmy. Niemniej jednak, osiągnięcie tak dobrych wyników nie byłoby możliwe, gdyby nie efektywne wykorzystanie szans rynkowych – zarówno przez biznes oleju napędowego, jak i biopaliw oraz LPG. Ponadto, na dobre wyniki w I kw. 2019 r. istotny wpływ miał także przeprowadzony w drugiej połowie ubiegłego roku plan restrukturyzacyjny – napisał prezes Adam Sikorski w liście załączonym do raportu kwartalnego.

Zarząd Unimotu podtrzymał prognozę skonsolidowanej EBITDA w wysokości 34 mln zł w 2019 r.

Powody do zadowolenia po I kwartale br. mają także akcjonariusze Oponeo.pl. Przychody dystrybutora opon działającego w segmencie e-commerce podskoczyły r/r o 28 proc. do 160 mln zł. Wolumen sprzedaży wzrósł o 24 proc. Z jednej strony tak wysoki wzrost obrotów jest efektem migracji klientów do kanału sprzedaży elektronicznej, z drugiej zmian pogodowych. Jeśli zerknąć do danych miesięcznych, które raportuje spółka to widać, że mamy duże przyspieszenie sprzedaży w marcu (+39 proc.) i regres w najlepszym miesiącu pierwszej połowy roku, czyli w kwietniu (-8 proc.), który wchodzi już przecież na drugi kwartał. Najwyraźniej klienci w tym roku podejmowali szybciej decyzję o kupnie opon niż rok wcześniej, co wiązało się szybszym nadejściem wiosny.

– Nie oznacza to oczywiście, że wyższa sprzedaż jest tylko efektem wzrostu temperatur w marcu. Jeśli porównamy dane za okresy czterech miesięcy w roku, czyli pozbawione efektu sezonowości to organiczny wzrost wynosi 12 proc. To jest spory sukces, tym bardziej, że sprzedaż opon w Polsce w I kw. nieznacznie spadła – zauważa Paweł Bieniek szef działu analiz StockWatch.pl w omówieniu wyników za I kwartał 2019 r.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Leasing kwietniowej sprzedaży – omówienie sprawozdania Oponeo po I kw. 2019 r.

Paweł Bieniek dodaje, że dzięki mocno rosnącej sprzedaży opon wzrosły także przychody z usług (+0,85 mln zł, +43 proc.) i – co cieszy – pozostałych towarów poza oponami i felgami, czyli prawdopodobnie rowerów i części rowerowych – o 25 proc.

Raportowana marża brutto na sprzedaży wyniosła 26,6 mln zł i była wyższa o 29,2 proc. (6 mln zł) r/r. Rentowność wyniosła 16,6 proc. wobec 16,5 proc. przed rokiem. Dane są w końcu w pełni porównywalne, bo w I kwartale Oponeo.pl zmieniał prezentację wartości bonusów od sprzedawców, które obecnie pokazywane są w koszcie własnym sprzedaży.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, kghm, NEUCA, oponeo.pl, play, UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR