Główny akcjonariusz Polnordu próbuje zablokować emisję akcji serii T

Omawiane walory:

Zarząd Polnordu uważa, że pozew spółki Hanapeta dotyczący m.in. stwierdzenia nieważności uchwały zarządu w sprawie ustalenia zasad oferowania akcji serii T jest bezzasadny i nie powinien być rozpatrywany przez sąd. Kurs akcji Polnordu rośnie o blisko 6 proc.

polnord, hanapeta, emisja, akcje, pozew

(Fot. fb/Polnord)

Hanapeta Holdings, który jest głównym akcjonariuszem Polnordu, złożył pozew przeciwko spółce w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Według Hanapeta Holdings uchwały zarządu Polnordu w sprawie ustalenia zasad oferowania akcji serii T są nieważne.

– Wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały zarządu spółki ws. przyjęcia zasad subskrypcji i stwierdzenie nieistnienia zasad subskrypcji w pozwie Hanapeta argumentuje rzekomą sprzecznością uchwały zarządu spółki z art. 431 § 6 kodeksu spółek handlowych i uchwałą emisyjną, polegającą na zarzucanym przez Hanapeta spółce uzależnieniu objęcia akcji serii T przez inwestorów od dokonania przez nich wpłat na akcje serii T w określonym przez zarząd spółki w zasadach subskrypcji i zaproszeniach do objęcia akcji serii T terminie – czytamy w komunikacie.

Polnord ocenia zarzuty Hanapeta Holdings jako bezzasadne.

– Przedstawione inwestorom uczestniczącym w procesie subskrypcji akcji serii T zasady subskrypcji wprost wskazują, że w przypadku niedokonania przez inwestora, do którego zarząd działając za pośrednictwem oferującego skierował zaproszenie do objęcia akcji serii T, wpłaty na akcje serii T w terminie wskazanym w tym zaproszeniu, zarząd będzie uprawniony do wycofania zaproszenia i zaproponowania objęcia akcji serii T innemu inwestorowi, który spełnia kryteria wskazane w uchwale emisyjnej – podała spółka.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

– Z inwestorami, którzy dokonali wpłat na zaoferowane akcje serii T w określonym przez zarząd terminie, spółka zawrze bezwarunkowe umowy objęcia akcji serii T w terminach wskazanych w zasadach subskrypcji. Taka organizacja procesu subskrypcji akcji serii T jest zgodna z uchwałą emisyjną, obowiązującymi przepisami prawa oraz ugruntowaną praktyką rynkową – dodano.

Hanapeta Holdings wziął udział w procesie book buildingu i złożył deklarację udziału w procesie subskrypcji akcji serii T, jednak nie dokonał terminowej wpłaty mimo, że Polnord wzywał spółkę do uiszczenia zadeklarowanej kwoty.

Polnord podejmie odpowiednie kroki prawne w celu ochrony swoich interesów oraz kontynuacji procesu podwyższenia kapitału zakładowego na podstawie uchwały emisyjnej.

Według informacji z początku grudnia, Polnord z oferty akcji serii T pozyska łącznie 137,5 mln zł. Spółka przydzieliła 64,85 mln akcji, z czego 63,7 mln zł ma trafić do węgierskiego Cordia International pod warunkiem, że uzyska zgodę od UOKiK na dokonanie koncentracji. Polnord ocenia, że UOKiK wyda taką zgodę nie później niż do 28 lutego 2020 roku.

Dla znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej Polnordu emisja akcji jest priorytetem w prowadzonej restrukturyzacji. Pieniądze pozyskane z emisji mają być przeznaczone na spłatę części zadłużenia oraz na bieżące potrzeby finansowe.

Polnord działa na rynku budowlanym i deweloperskim w Polsce. Jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1999 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT polnord, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR