Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Polwax ustalił cenę maksymalną akcji na 19 zł

Opublikowano: 2014-09-12 08:48:18

Znamy kolejne szczegóły oferty publicznej producenta wosków i specjalistycznych parafin przemysłowych. Zgodnie z ceną maksymalną, wartość całej oferty akcji wyniesie ponad 70 mln zł. 

(Fot. Daniel Paćkowski)

Cenę maksymalna sprzedawanych akcji ustalono na 19 zł za sztukę. W puli jest do objęcia 3.819.865 walorów (38,2 proc.) o łącznej wartości 72,6 mln zł.

Sprzedawane papiery zostały podzielone na dwie transze. Około 80 proc. oferowanych akcji ma być przeznaczone dla inwestorów instytucjonalnych, a reszta dla detalicznych. Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych ruszają od najbliższego poniedziałku i potrwają do czwartku (18 września). W puli są akcje oferowane przez Krokus Chem S.a r.l., Dominika Tomczyka, Iwara Przyklanga, Vataro Holdings Ltd oraz Patrycję Stokłosę. Debiut na giełdzie planowany jest na 6 października.

Przyszły debiutant jest po gruntownym programie inwestycyjnym. W ocenie zarządu na razie nie potrzebuje dodatkowego finansowania. Spółka od 2008 roku wypłaca dywidendę. Polityka dywidendowa Polwaksu zakłada przeznaczanie 30-50 proc. zysku netto na ten cel. W 2013 roku wypłacono akcjonariuszom 50 proc. Dzięki stabilnym przepływom finansowym spółka rozważy przeznaczanie więcej niż 50 proc. zysku na dywidendę. W I półroczu Polwax wypracował 95,6 mln zł przychodów ze sprzedaży. EBITDA w tym okresie wyniosła 12,2 mln zł, a zysk netto 8,4 mln zł. W analogicznym okresie 2013 r. było to odpowiednio 85,8 mln zł, 9,4 mln zł i 5,9 mln zł.

harmonogram_Polwax

>> Zobacz jak na tle rynku oraz sektora prezentują się wskaźniki spółki >> W serwisie znajdziesz wstępną symulację finansową debiutu Polwaksu

Strategia Polwax zakłada rozwój organiczny, firma nie prowadzi aktywnych działań w celu poszukiwania potencjalnych celów do przejęcia. Zakłada ona osiągnięcie na rynku krajowym pozycji jednego z głównych dostawców produktów parafinowych w branżach nawozowej, drzewnej, gumowej, opakowań, spożywczej i odlewniczej. Spółka chce rozszerzać sprzedaż w Polsce i w Europie Zachodniej, a w dalszej perspektywie również w Afryce i na Dalekim Wschodzie. Zamierza skupić się na poprawie rentowności i koncentracji na sprzedaży wyrobów wysokomarżowych.

Polwax to dawna spółka zależna Lotosu – Lotos Parafiny. Na początku 2012 roku nastąpił wykup menedżerski, w którym udział wzięli menadżerowie, inwestorzy pasywni i fundusz private equity. Spółka prowadzi działalność od 1999 roku i jest liderem na rynku produkcji i dystrybucji rafinowanych i odwanianych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych w Polsce. Głównym źródłem przychodów Polwaksu jest segment surowców (parafin, mas parafinowych) dedykowanych do branży świec i zniczy (łącznie 58,1 proc. przychodów w 2013 roku) oraz produktów do zastosowań specjalistycznych i przemysłowych (18,5 proc.). Sprzedaż gotowych zniczy i świec miała 22,9 proc. udziału w przychodach w 2013 roku.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)



Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku