Potężna wyprzedaż na GPW. CD Projekt i Allegro w odwrocie, a PKO BP na poziomach z 2009 r.

Omawiane walory: , , ,

W środę na GPW polała się krew, a wiele popularnych wśród inwestorów spółek zakończyło sesję na dwucyfrowych minusach. Indeks WIG20 zanotował dziś największy sesyjny spadek od kwietnia br., czyli okresu paniki wywołanej pandemią.

Źródło: ATTrader.pl

W środę przez europejskie rynki przetoczyła się fala silnej wyprzedaży. Inwestorzy w pośpiechu upłynniali akcje w obawie przed powtórką z wiosny, gdy masowe lockdowny wepchnęły gospodarkę w głęboką recesję. Spadki nabrały tempa po południu, gdy do gry włączyli się Amerykanie. Około 17:00 S&P500, Dow Jones i Nasdaq traciły solidarnie po ok. 2,5 proc. W Europie główne indeksy zniżkowały jeszcze mocniej – niemiecki DAX tracił 4,44 proc., a francuski CAC40 3,8 proc.

Zasada „Cash is king” obowiązywała też na giełdzie w Warszawie. WIG20 spadł o 4,66 proc. do 1.549 pkt. To najniższy poziom od 6 kwietnia. Małe i średnie spółki nie uniknęły spadków. Indeks mWIG40 stracił dziś blisko 5 proc., a sWIG80 4,3 proc.

wig20

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W segmencie blue chipów mamy komplet czerwieni. Największą przecenę zanotowała JSW. Jej kurs tąpnął o 13 proc. Na drugim miejscu znalazł się CD Projekt, którego kurs spadł o ponad 9 proc. i znalazł się na poziomach z połowy kwietnia. W wypadku tej spółki pretekstem do wyprzedaży była decyzja o przesunięciu premiery Cyberpunka o 3 tygodnie. Gra ma ukazać się 10 grudnia. Przesunięcie daty premiery wynika ze złożoności finalnych procesów optymalizacji działania gry na dziewięciu platformach obecnej i przyszłej generacji, na których zostanie wydana oraz testowania jej na tych platformach w warunkach dużego rozproszenia zespołu produkcyjnego. Zarząd przekonywał, że przesunięcie daty premiery o 21 dni pozostaje w długoterminowym interesie graczy i akcjonariuszy.

>> Co dalej z kursem akcji CD Projektu – analiza techniczna

Nie tylko CD Projekt był dziś na cenzurowanym. Pozostałe spółki gamingowe również zaliczyły mocne spadki (tylko 2 studia, z blisko 50 notowanych na GPW, zakończyły sesję na plusie!). Co ciekawe, szeroka wyprzedaż akcji w tym sektorze miała miejsce w dniu, w którym dolar umacniał się do złotego, a polska produkcja święciła wielki sukces. Mowa o grze Ghostrunner stworzonej przez notowany na NewConnect One More Level, w kooperacji z amerykańskim 3D Realms i duńskim Slipgate Ironworks. Według wstępnych szacunków, gra już pierwszego dnia od rozpoczęcia sprzedaży zwróciła z dużą nawiązką koszt produkcji wynoszący 2,5 mln euro. Obecnie tytuł zajmuje pierwsze miejsce na liście bestsellerów platformy Steam. Inwestorzy mocno liczyli na ten sukces. Dziś spora część z nich zrealizowała zyski w myśl zasady kupuj plotki, sprzedawaj fakty. W efekcie kurs akcji One More Level zaliczył dziś solidną korektę wcześniejszych wzrostów. Notowania cofnęły się o 22,5 proc. do 15,30 zł. Z kolei kurs All in Games (jeden z dwóch wydawców gry) spadł o 17,2 proc.

Tym razem WIG20 nie mógł liczyć na Allegro. Jeszcze wczoraj w szczycie spółka była wyceniana na rekordowe 100 mld zł. Dziś kapitalizacja giełdowego beniaminka jest niższa ponad 13 mld zł. Wyprzedaż była tak mocna, że pod koniec sesji Allegro zaliczyło swoje pierwsze „widły”, czyli równoważenie handlu. Na zamknięciu sesji za jedną akcję spółki płacono 87,76 zł, czyli 7,4 proc. mniej niż dzień wcześniej.

Dzisiejszą sesję długo będą wspominać akcjonariusze PKO BP. Kurs akcji największego polskiego banku komercyjnego spadł poniżej minimów z kwietnia br. (panika pandemiczna) i czerwca 2016 r. (panika po ogłoszeniu wyników referendum ws. Brexitu) i znalazł się na poziomach, jakie ostatnio obserwowaliśmy w 2009 r., czyli okresie najgłębszego kryzysu wywołanego przez upadek Lehman Brothers. Na zamknięciu sesji za jeden walor PKO BP płacono 19,38 zł (6,7 proc.).

>> Bankowa pandemia wchodzi w kolejną fazę – omówienie sytuacji finansowej i rynkowej PKO BP za II kw. 2020 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT allegro, CDPROJEKT, ONEMORE, pkobp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR