Prezes Dom Development: Wzrost cen mieszkań wyhamował

Omawiane walory:

Dotychczas o rynku mieszkaniowym mówiło się przede wszystkim w kontekście szybujących cen. Tymczasem zdaniem jednego z największych deweloperów kraju, w II kwartale można było zaobserwować wyhamowanie wzrostu cen lokali.

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami pozostawało na wysokim poziomie, szczególnie wśród osób kupujących nieruchomości na własne potrzeby

Dom Development przedstawił pierwsze podsumowanie minionego kwartału. Z raportu wynika, że jeden z największych deweloperów w kraju od kwietnia do czerwca sprzedał 836 lokali netto (802 rok wcześniej) i przekazał 440 lokali (1.025 rok wcześniej). Przy okazji prezes spółki pokusił się o komentarz do sytuacji na rynku w II kwartale. I tu niespodzianka. Jarosław Szanajca ocenia, że wzrost cen spowalnia, a popyt na mieszkania nie słabnie.

– Zainteresowanie nowymi mieszkaniami pozostawało na wysokim poziomie, szczególnie wśród osób kupujących nieruchomości na własne potrzeby. Utrzymujące się niskie stopy procentowe, niskie bezrobocie i rosnące płace realne, przy dobrej dostępności kredytów hipotecznych, wpływały pozytywnie na decyzje o zakupie nieruchomości przez indywidualnych klientów. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, zakupy za gotówkę stanowiły ok. 40 proc. sprzedaży w Dom Development – skomentował Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Na rychły koniec drożyzny raczej nie ma co liczyć, bo stawki na rynku pierwotnym i wtórnym rosną w Polsce już od dłuższego czasu. Do tego początek 2019 roku przyniósł naprawdę mocne przyspieszenie dynamiki cen. Według danych GUS, ceny lokali mieszkalnych w I kwartale 2019 r. wzrosły o 1,9 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału (w tym na rynku pierwotnym – o 1,6 proc. i na rynku wtórnym o 2,2 proc.). Natomiast w ujęciu r/r ceny podskoczyły aż o 8,1 proc. Tu także stawki rosły szybciej na rynku wtórnym (+9,3 proc.) niż na pierwotnym (+6,5 proc.).

Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w I kwartale 2019 r. Źródło: GUS

Na 16 województw w tylko dwóch odnotowano spadki cen względem IV kwartału 2018 r. – w warmińsko-mazurskim i lubelskim. Skala obniżki była jednak symboliczna i wynosiła odpowiednio -0,4 proc. i -0,2 proc. We wszystkich pozostałych regionach ceny lokali mieszkalnych kw/kw poszły w górę. Najmocniej w województwie podkarpackim (o 4,4 proc.), pomorskim (o 3,1 proc.) i podlaskim (3 proc.).

Ceny gruntów i robót wykończeniowych wciąż wysokie

Prezes Dom Development ocenił, że ceny gruntów i robót wykończeniowych utrzymywały się w II kwartale na wciąż na wysokim poziomie. Ale niedobór pracowników fizycznych, rosnące płace oraz dynamiczna podwyżka cen materiałów oraz gruntów to od dawna dobrze znane bolączki branży, które na marże osiągane przez deweloperów w 2018 r. W minionym kwartale spółka zaobserwowała natomiast stabilizację cen większości materiałów i prac początkowych.

– Ceny gruntów w II kwartale 2019 r. były nadal bardzo wysokie, ograniczając podaż i pogłębiając problemy wielu deweloperów – dodał Szanajca.

Dom Development – jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce – jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2006 roku. W 2018 r. sprzedał 3,6 tys. mieszkań.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT domdev, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 najwyżej od trzech miesięcy, w grze Alior i Dom Development

  Pozytywne wieści z Chin podtrzymują nadzieje inwestorów na to, że indeksowi WIG20 uda się w listopadzie całości odrobić lipcowo-sierpniowe straty. We wtorek w centrum uwagi znalazł się Alior Bank i Dom Development, a także odreagowująca spadki Jastrzębska Spółka Węglowa.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • 12 znanych spółek, które warto śledzić w sezonie wyników za II kwartał

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał spółki, które w tym sezonie mogą sprawić niespodziankę. Wśród czarnych koni dominują reprezentanci takich branż jak przemysł, finanse, handel czy telekomunikacja.

 • Deweloperzy z Catalyst symbolicznie zwiększyli sprzedaż mieszkań w II kwartale

  Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zwiększyli sprzedaż o 1,8 proc. r/r do 4.695 lokali w II kw. 2019 r., wynika z raportu przygotowanego przez DM Navigator. Analitycy zastrzegają, że znaczący spadek dynamiki sprzedaży w I połowie 2019 r. w ujęciu r/r jest wynikiem bardzo słabego I kwartału bieżącego roku.

 • 10 znanych spółek, które sypną groszem na wakacje

  W najbliższych tygodniach kilkadziesiąt spółek z GPW podzieli ubiegłoroczne zyski, a kilkanaście z nich jeszcze przed wakacjami wypłaci gotówkę. StockWatch.pl z czerwcowego kalendarium wybrał 10 ciekawych propozycji, które pomogą sfinansować wymarzony urlop. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR