Prezes e-Kancelarii usłyszał zarzut oszustwa przy emisji obligacji

Omawiane walory:
Po pięciu latach od upadku e-Kancelarii prezes spółki usłyszał zarzuty. Prokuratura ustaliła, że 250 poszkodowanych inwestorów straciło prawie 14 mln zł.
ekancelaria,prokuratura,wroclaw

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu (Fot. Google)

Mariusz P., prezes e-Kancelarii został aresztowany. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt tymczasowy, z opcją zwolnienia za kaucją w wysokości 500 tys. zł.

Sprawa dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób w związku z emisją obligacji. Zdaniem śledczych, inwestorzy zostali wprowadzeni w błąd co do rzeczywistego stanu przedsiębiorstwa emitenta oraz zamiaru wywiązania się z zawartego zobowiązania. Na chwilę obecną ustalono ponad 250 osób pokrzywdzonych na łączną kwotę prawie 14 mln zł.

To pierwsze zatrzymanie w sprawie, której początki sięgają 2015 r.

– Podstawą do przedstawienia zarzutów był zebrany materiał dowodowy w postaci m.in zabezpieczonej dokumentacji księgowo-handlowej, przesłuchań świadków oraz opinii biegłych z zakresu ekonomii i papierów wartościowych. Z uwagi na dobro śledztwa nie jest możliwe podanie dalszych szczegółów na temat sprawy – informuje Maciej Zagożdżon z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

e-Kancelaria to spółka windykacyjna z Wrocławia, która w marcu 2015 r. ogłosiła bankructwo. Wcześniej firma kierowana przez Mariusza P. wyemitowała i wprowadziła na Catalyst wiele serii obligacji. Spora część z nich trafiła do portfeli inwestorów indywidualnych.

Lista obligacji wykluczonych z obrotu na Catalyst. (Źródło: opracowanie własne)

Lista obligacji wykluczonych z obrotu na Catalyst. (Źródło: opracowanie własne)

Historia upadku e-Kancelarii budzi wiele kontrowersji, głównie za sprawą niejasnych transakcji z udziałem prezesa Mariusza P. Dotyczą one m.in. wielomilionowych pożyczek od spółki. Sprawa e-Kancelarii jest kolejną po GetBacku czy PCZ, w której śledczy zajmują się stratami poniesionymi przez obligatariuszy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ekancelar)

 • Giełda wyrzuciła obligacje e-Kancelarii z rynku Catalyst

  Od poniedziałku posiadacze ostatnich dziewięciu serii obligacji e-Kancelarii nie znajdą ich na liście instrumentów notowanych na Catalyst. Za nieco ponad pięć miesięcy taki sam los spotka akcje bankrutującej spółki obecne na głównym parkiecie.

 • Sąd zgodził się na upadłość układową e-Kancelarii

  W środę wrocławski sąd dał szansę giełdowej spółce na porozumienie z wierzycielami. Od momentu ogłoszenia decyzji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym obligatariusze będą mieli równo dwa miesiące na zgłoszenie wierzytelności na ręce sędziego-komisarza.

 • Kolejna upadłość na Catalyst, e-Kancelaria wnioskuje o układ

  Piątek trzynastego okazał się wyjątkowo pechowy dla akcjonariuszy i obligatariuszy e-Kancelarii. Spółka poinformowała pod koniec sesji, że wystąpiła do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości układowej. 

 • Wyprzedaż obligacji e-Kancelarii, spółka nie wykupiła lutowej serii

  Windykacyjna spółka nie zdołała przekonać obligatariuszy do rolowania długu i w efekcie nie spłaciła obligacji oznaczonych symbolem EKA0215. Obligatariusze pozostałych serii nie czekając na efekty uchwalonej w środę emisji akcji zaczęli pozbywać się papierów dłużnych e-Kancelarii. W czwartek wycena grudniowej serii na Catalyst spadła do 37 proc. w. nom.

 • e-Kancelaria liczy na zrolowanie dwóch najbliższych serii obligacji

  Windykacyjna spółka chcąc uniknąć problemów z wykupem lutowej i majowej serii długu zaprasza obligatariuszy do rozmów. Inwestorom oferuje udział w emisji obligacji lub wymianę na akcje. Projekt uchwały w sprawie emisji akcji będzie głosowany na walnym pod koniec miesiąca.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR