Wyprzedaż obligacji e-Kancelarii, spółka nie wykupiła lutowej serii

Omawiane walory:

Windykacyjna spółka nie zdołała przekonać obligatariuszy do rolowania długu i w efekcie nie spłaciła obligacji oznaczonych symbolem EKA0215. Obligatariusze pozostałych serii nie czekając na efekty uchwalonej w środę emisji akcji zaczęli pozbywać się papierów dłużnych e-Kancelarii. W czwartek wycena grudniowej serii na Catalyst spadła do 37 proc. w. nom.

W czwartek e-Kancelaria rozwiała wątpliwości i poinformowała, że nie wykupi w terminie lutowej serii obligacji. Sprawa dotyczy papierów oznaczonych symbolem EKA0215. Wartość nominalna serii to 4,3 mln zł, ale do spłaty pozostały papiery za 3,93 mln zł, ponieważ część z nich spółka nabyła już wcześniej w ramach uchwalonego w ubiegłym roku programu skupu.

Wykup lutowych obligacji w znacznej mierze zależał od powodzenia subskrypcji obligacji serii S2. Spółka kusiła inwestorów opcją zabezpieczenia na zbiorze wierzytelności o wartości nominalnej 256 mln zł. Pierwotnie zapisy miały potrwać do 20 lutego, ale w ubiegłym tygodniu e-Kancelaria wydłużyła je nie podając jednocześnie ostatecznego terminu. W komunikacie wskazano jedynie, że przesunięciu uległ również dzień przydziału papierów – na 10 marca 2015 r. W czwartkowym komunikacie e-Kancelaria nie wskazała konkretnego terminu uregulowania długu, ale obiecała wypłatę odsetek za opóźnienie. Co ciekawe, opcja wypłaty odsetek ustawowych, które obecnie wynoszą 8 proc. w skali roku jest korzystniejsza dla spółki niż oprocentowanie papierów serii L (11 proc.).

– Spółka dokona wypłaty kapitału i odsetek z tytułu obligacji serii L niezwłocznie po pozyskaniu kapitału. Spółka planuje również wypłacić obligatariuszom odsetki ustawowe za okres od 26 lutego 2015 roku do dnia faktycznego wykupu obligacji (okres, o który zostało przesunięte wypłacenie kapitału i odsetek). – czytamy w komunikacie spółki.

Alternatywną opcją dokapitalizowania spółki jest uchwalona w środę emisja akcji serii E. Wpływy z niej miałyby wynieść do 4 mln zł. Co ciekawe, uchwała oprócz objęcia akcji za gotówkę przewiduje również opcję potrącenia wierzytelności. To oznacza, że obligatariusze mogą wymienić zapadające obligacje na akcje.

– Akcje serii E zostaną pokryte wkładem pieniężnym wniesionym w całości przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego. Dopuszcza się opłacenie akcji w drodze umownego potrącenia wierzytelności dokonanego zgodnie z § 14 ust. 4 Kodeksu spółek handlowych. – czytamy w środowej uchwale.

ekancelaria_obligacje

O tym, że w spółce jest krucho z gotówką wiadomo nie od dzisiaj. Pod koniec października ubiegłego roku e-Kancelaria na potrzeby zapadającej serii M (EKA1014) w ostatniej chwili sprzedała dwa pakiety wierzytelności i zainkasowała 10 mln zł. Środki wystarczyły na wykup październikowej i grudniowej serii długu. Na początku tego miesiąca przedstawiciel spółki zajmujący się kontaktem z inwestorami w rozmowie z redakcją StockWatch.pl przyznał, że emitent spodziewa się problemów z terminowym uregulowaniem należności od obligacji zapadających pod koniec lutego i w maju. Kilka tygodni temu na stronie internetowej spółki pojawiło się zaproszenie kierowane do obligatariuszy. Z jego treści wynikało, że e-Kancelaria chce usprawnić bieżącą komunikację w sprawie przedmiotowych obligacji oraz umożliwić dołączenie do grona osób otrzymujących atrakcyjne oferty współpracy. W rzeczywistości celem zaproszenia była chęć rolowania długu – oferta dwuletnich obligacji serii S2. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany obligacjom e-Kancelarii

Oprócz niewykupionej dzisiaj serii, e-Kancelaria w ciągu najbliższych dwóch lat ma do spłaty obligacje notowane na Catalyst za ok. 23,5 mln zł. Inwestorzy nie wierzą w powodzenie wykupów i pozbywają się papierów dłużnych spółki. W czwartek majowa seria EKA0515 nieznacznie tanieje do 88,8 proc. w. nom. Słabiej zachowują się kolejne serie – lipcowa EKA0715 zniżkuje o 6,85 proc. do 68 proc. w. nom., październikowa EKA1015 bez transakcji pozostaje na poziomie 90 proc. w. nom., listopadowa EKA1115 jest przeceniana do 59,89 proc. w. nom., a wycena grudniowej EKA1215 spadła do 37 proc. w. nom. Żadna z pozostałych do wykupu serii nie jest zabezpieczona. Z kolei akcje spółki notowane na głównym rynku zaliczają odbicie. W czwartek pod koniec sesji papiery przy znikomych obrotach (8 transakcji na łączną kwotę 7,2 tys. zł) drożeją o blisko 12 proc. do 0,19 zł za sztukę.>> Parametry poszczególnych serii obligacji e-Kancelarii sprawdzisz tutaj

wykres_ekancelaria

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ekancelar)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR