Prezes Pekao: Chcemy powrócić do wypłat dywidend w możliwie szybkim okresie

Omawiane walory:

Bank Pekao ma silną pozycję kapitałową i chce powrócić do płacenia dywidendy tak szybko, jak to będzie możliwe - przy akceptacji Komisji Nadzoru Finansowego, poinformował ISBnews prezes Leszek Skiba.

pekao,dywidenda, bank, akcje,

Prezes Pekao: Chcemy powrócić do wypłat dywidend w możliwie szybkim okresie

– Uważamy, że nasz bilans i pozycja kapitałową najlepiej w sektorze predysponują nas do wznowienia wypłat dla akcjonariuszy. Jesteśmy dobrze zabezpieczeni na wypadek ryzyk związanych z COVID-19 i kredytami frankowymi. To obciążyło nasz wynik minionego roku, ale będzie miało pozytywny wpływ na wyniki finansowe w 2021 r. Dlatego chcemy powrócić do wypłat dywidend w możliwie szybkim okresie, oczywiście, przy akceptacji KNF – powiedział Skiba ISBnews.

Jak podkreślił, polityka dywidendowa była od lat istotnym elementem profilu inwestycyjnego banku i zarząd chce ją kontynuować.

– Pomimo bardzo silnej pozycji kapitałowej po raz pierwszy od ponad dekady nie mogliśmy podzielić się finansowymi efektami naszej pracy w formie dywidendy. Chcemy możliwie szybko powrócić do polityki atrakcyjnych dywidend – napisał Skiba w liście do akcjonariuszy.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

W styczniu br. KNF zaleciła Pekao – podobnie jak innym bankom – wstrzymanie wypłaty dywidendy z zysku w I poł. 2021 roku, w tym także niepodzielonego zysku z lat ubiegłych oraz niepodejmowanie – bez konsultacji z nadzorem – działań mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym wykupów akcji własnych.

W maju ub. roku akcjonariusze Banku Pekao zdecydowali o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2019 rok. Bank wypłacił dywidendę za rok 2018 w kwocie 6,6 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła 6,6%.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Pekao)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR