Prezes PZU: Wskaźniki kapitałowe pozwalają myśleć o wypłacie dywidendy za 2020 r.

Omawiane walory:

Obecne wskaźniki wypłacalności Grupy PZU, PZU i PZU Życie pozwalają myśleć o wypłacie dywidendy z zysku za 2020 rok, poinformowała prezes Beata Kozłowska-Chyła.

pzu, dywidendy, akcje,

Prezes PZU: Wskaźniki kapitałowe pozwalają myśleć o wypłacie dywidendy za 2020 r.

– Zgodnie z zaleceniem nadzorcy, nie wypłaciliśmy dywidendy w roku 2020. Zysk w 2019 rok został w całości przeznaczony na kapitał, co w naturalny sposób obniża ROE, przy braku istotnego wzrostu skali biznesu ze względu na pandemię. Zatrzymanie zysków doprowadziło do wzrostów wskaźników wypłacalności dla Grupy PZU, PZU oraz PZU Życie do poziomów niespotykanych w Europie – powiedziała prezes podczas konferencji online.

– W mojej ocenie, są to poziomy bardzo bezpieczne – również w kontekście niepewności związanej z pandemią i poziomy, które pozwalają myśleć o wypłacie dywidendy za rok 2020. Oczywiście, jeżeli taka ocena będzie zbieżna również z oceną tej sytuacji przez Komisję Nadzoru Finansowego i jeśli otrzymamy na to zezwolenie- dodała Kozłowska-Chyła.

>> Zobacz także: PZU miało 890 mln zł zysku netto w III kw. 2020 r.

Jednostkowy współczynnik wypłacalności dla PZU wyniósł 289 proc. na koniec II kw. br. wobec 283 proc. na koniec I kw. 2020 br., zaś dla PZU Życie wyniósł 392 proc. wobec 414 proc. na koniec I kw. 2020.

Wskaźnik wypłacalności II dla Grupy PZU wyniósł 258% na koniec czerwca wobec 256 proc. na koniec marca br.

Polityka dywidendowa PZU zakłada wypłatę pomiędzy 50 proc. a 100 proc. zysku. W zależności od potrzeb kapitałowych związanych z rozwojem organicznym i realizacją celów strategicznych w zakresie fuzji i przejęć, do akcjonariuszy może trafiać do 100 proc. rocznych zysków w formie dywidend, nie mniej jednak niż 50 proc.

Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów przekroczyła w 2019 roku 343 mld zł. Ma 22 mln klientów w pięciu krajach. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 wraca poniżej 1.800 pkt., zielono tylko na Allegro, Wieltonie i Famurze

  Allegro rośnie w kontrze do całej warszawskiej giełdy, gdzie dziś karty rozdają niedźwiedzie, a WIG20 wraca poniżej 1.800 pkt. Niezmiennie w centrum uwagi są spółki publikujące wyniki kwartalne. Dziś jest to PZU, Ciech i Azoty. Famur drożeje po podpisaniu umowy.

 • PZU miało 890 mln zł zysku netto w III kw. 2020 r.

  Grupa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń odnotowała 890 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 879 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Kurs akcji ubezpieczeniowego giganta rośnie w czwartek rano o ponad 2 proc.

 • PZU zainwestuje 2 mld zł w koronaobligacje BGK

  PZU zamierza zainwestować 2 mld zł w obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 • Haitong Bank obniżył cenę docelową PZU

  Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku, w raporcie z 9 października utrzymała rekomendację neutralnie dla PZU i obniżyła cenę docelową do 28,40 zł z 38 zł.

 • Spółki covidowe znów na fali. Mocny zwrot na akcjach Orlenu i PZU

  Stan zdrowia prezydenta Trumpa i szanse na porozumienie w Kongresie ws. pakietu stymulacyjnego, to główne tematy poniedziałkowej sesji. Z kolei na GPW - w kontekście rozszerzającej się pandemii - do łask wracają akcje tzw. spółek covidowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR