Prezes PZU: Wskaźniki kapitałowe pozwalają myśleć o wypłacie dywidendy za 2020 r.

Omawiane walory:

Obecne wskaźniki wypłacalności Grupy PZU, PZU i PZU Życie pozwalają myśleć o wypłacie dywidendy z zysku za 2020 rok, poinformowała prezes Beata Kozłowska-Chyła.

pzu, dywidendy, akcje,

Prezes PZU: Wskaźniki kapitałowe pozwalają myśleć o wypłacie dywidendy za 2020 r.

– Zgodnie z zaleceniem nadzorcy, nie wypłaciliśmy dywidendy w roku 2020. Zysk w 2019 rok został w całości przeznaczony na kapitał, co w naturalny sposób obniża ROE, przy braku istotnego wzrostu skali biznesu ze względu na pandemię. Zatrzymanie zysków doprowadziło do wzrostów wskaźników wypłacalności dla Grupy PZU, PZU oraz PZU Życie do poziomów niespotykanych w Europie – powiedziała prezes podczas konferencji online.

– W mojej ocenie, są to poziomy bardzo bezpieczne – również w kontekście niepewności związanej z pandemią i poziomy, które pozwalają myśleć o wypłacie dywidendy za rok 2020. Oczywiście, jeżeli taka ocena będzie zbieżna również z oceną tej sytuacji przez Komisję Nadzoru Finansowego i jeśli otrzymamy na to zezwolenie- dodała Kozłowska-Chyła.

>> Zobacz także: PZU miało 890 mln zł zysku netto w III kw. 2020 r.

Jednostkowy współczynnik wypłacalności dla PZU wyniósł 289 proc. na koniec II kw. br. wobec 283 proc. na koniec I kw. 2020 br., zaś dla PZU Życie wyniósł 392 proc. wobec 414 proc. na koniec I kw. 2020.

Wskaźnik wypłacalności II dla Grupy PZU wyniósł 258% na koniec czerwca wobec 256 proc. na koniec marca br.

Polityka dywidendowa PZU zakłada wypłatę pomiędzy 50 proc. a 100 proc. zysku. W zależności od potrzeb kapitałowych związanych z rozwojem organicznym i realizacją celów strategicznych w zakresie fuzji i przejęć, do akcjonariuszy może trafiać do 100 proc. rocznych zysków w formie dywidend, nie mniej jednak niż 50 proc.

Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów przekroczyła w 2019 roku 343 mld zł. Ma 22 mln klientów w pięciu krajach. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o PZU)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR