Prognozy wyników za II kwartał ośmiu gorących spółek

Omawiane walory: , , , , , , ,

Rozkręca się karuzela wyników finansowych za II kwartał. Będzie gorąco, bo w najbliższych dniach osiągnięciami pochwali się wiele znanych i ciekawych spółek. StockWatch.pl już teraz sprawdził, czego można się spodziewać się po raportach popularnych giełdowych firm.

Na tle przedwyborczej burzy i szalejącej przeceny na GPW, tempa nabiera sezon wyników kwartalnych. W przyszłym tygodniu raportami podzielą się cztery blue chipy oraz kilkunastu reprezentantów z mocnego w tym roku segmentu małych i średnich spółek.

W kontekście czwartkowego tąpnięcia notowań banków inwestorzy w napięciu będą oczekiwać na sprawozdania przedstawicieli tego sektora. W przyszłym tygodniu wynikami podzielą się PKO BP oraz Bank BPH. Języczkiem u wagi będą rezultaty pierwszego banku, które pojawią się już w poniedziałek (10 sierpnia). Należy pamiętać, że PKO BP jest w grupie banków z ekspozycją na kredyty denominowane w walutach obcych. Eksperci z DM mBanku po największym graczu w sektorze spodziewają się dobrego II kwartału, pomimo spadku zysku netto. Biuro prognozuje, że zysk netto PKO BP za 2Q’15 zamknie się kwotą 638,6 mln zł. Wynik będzie słabszy kw/kw o 1,3 proc. oraz gorszy o 25,4 proc. niż w II kwartale 2014 roku. Spadek zysku netto będzie głównie konsekwencją presji na wynik odsetkowy spowodowanej obniżeniem stóp procentowych w marcu. DM mBanku szacują, że wynik odsetkowy spadnie o 2,4 proc. kw/kw, zaś marża odsetkowa (do średnich aktywów) o 12 p.b. kw/kw, czyli będzie na niższym poziomie niż w 1Q’15 oraz w 4Q’14. Ponadto, oczekują odbicia w wyniku prowizyjnym (+4,5 proc. kw/kw) wspartego przez utrzymującą się dobrą sprzedaż kredytów oraz prowizje od TFI.

Oczekujemy, iż wyniki banków w Polsce zanotują spadek kw/kw ze względu na obniżki stóp procentowych w marcu oraz znaczące zdarzenia jednorazowe w 1Q’15. Na tle sektora pozytywnie postrzegamy wyniki ING BSK, PKO BP, a z zagranicy Erste Bank. Presja na wyniki będzie także widoczna w PZU ze względu na znacząco niższy wynik lokacyjny w 2Q’15. – prognozują eksperci z DM mBanku.

Z kolei 13 sierpnia wynikami podzieli się Bank BPH. W tym wypadku sprawozdanie będzie mniej istotne, ponieważ obecnie gra toczy się o potencjalne przejęcie. Według spekulacji prasowych, Bank BPH jest na celowniku aż czterech podmiotów: CaixaBank, grupy kapitałowej Leszka Czarneckiego, UniCredit oraz PZU. Z punktu widzenia oceny szans otrzymania zgody nadzoru na przejęcie banku, liderami w wyścigu są PZU i CaxiaBank.

W czwartek emocje zapewni też KGHM. Akcje producenta miedzi w tym roku potaniały już o około 17 proc. Kluczowym parametrem dla wyników lubińskiego kombinatu są ceny miedzi i srebra. Zdaniem DM mBanku, II kwartał w KGHM był jeszcze udany. Średnia cena miedzi w okresie kwiecień-czerwiec wyniosła 6.047 USD/t w stosunku do 5.805 USD/t w poprzednim kwartale. Średnie ceny srebra kształtowały się na poziomie 537 USD/kg, tj. o 0,4 proc. niżej w ujęciu q/q. Eksperci spodziewają się, że wolumen sprzedaży miedzi wzrósł do 142 tys. ton, a srebra do 280 ton (+4 proc. q/q).

– Przy zbliżonych cenach surowców i nieco wyższym wolumenie oczekujemy, że na poziomie jednostkowym zysk netto spółki powinien przekroczyć 500 mln zł. W wypadku KGHM Int. zakładamy stratę netto w wysokości 91 mln zł – w wynikach nadal nie jest uwzględniony projekt Sierra Gorda (od 3Q). W prognozie nie uwzględniamy odpisów trwałej wartości aktywów górniczych w KGHM Int, które mogą pojawić się w sprawozdaniu półrocznym. – analizują eksperci z DM mBanku.

Pod adresem spółki pojawiło się ostatnio kilka świeżych rekomendacji. Co ciekawe, żadne z biur, mimo najniższego od 2012 roku kursu akcji, nie wystawiło producentowi miedzi zalecenia inwestycyjnego na poziomie kupuj lub akumuluj. Najczęściej wymienianym czynnikiem ryzyka są słabe fundamenty na rynku surowców oraz rosnące obawy o hamowanie chińskiej gospodarki, która jest największym na świecie odbiorcą miedzi. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom KGHM

khgm_rekomendacje

Z dużych spółek wynikami w najbliższych dniach podzielą się też Energa i PGNiG. Eksperci prognozują, że wyniki za II kwartał spółki energetycznej będą obciążone niższymi cenami zielonych certyfikatów oraz niższymi przychodami z dystrybucji. Prezes Energi, Andrzej Tersa w lipcowym wywiadzie prasowym przyznał, że wyniki z 2014 roku będą prawdopodobnie trudne do powtórzenia w 2015 r. Niewykluczone, że publikacji sprawozdania półrocznego będzie towarzyszyła prezentacja zaktualizowanej strategii. Prezes jeszcze w maju zasygnalizował, że celem nowego zarządu jest utrzymanie polityki dywidendowej i prowadzenie działań w kierunku podnoszenia wartości grupy.

Ciekawie zapowiada się prezentacja wyników w PGNiG. Akcje spółki w tym roku dały zarobić już ponad 50 proc. Kamil Kliszcz z DM mBanku uważa, że spółka gazowa w II kwartale pokaże pogorszenie rentowności na obrocie i odpisy na 377 mln zł (rok wcześniej ich suma wyniosła 490 mln zł). Prognoza dla oczyszczonej EBITDA to 1,7 mld zł vs. 1,8 mld zł w II kwartale 2014 r. Segment wydobywczy po korekcie o wspomniane odpisy aktywów powinien wypracować niecałe 0,9 mld zł zysku EBITDA vs. 1,3 mld zł w 2Q’14. Pogorszenie to głównie efekt spadku cen ropy oraz dodatkowych kosztów miesięcznego przestoju remontowego. W segmencie obrotu DM mBanku prognozuje 218 mln zł EBITDA. Wynik będzie słabszy niż w pierwszym kwartale 2015 roku (619 mln zł) z powodu spadku średniej ceny sprzedaży (obniżenie taryfy i sezonowy spadek udziału PGNiG OD w przychodach), niższych wolumenów (sezonowość), wyższego importu z kierunku wschodniego, braku kar naliczonych Gazpromowi oraz dodatkowych kosztów z kontraktu katarskiego (efekt spadku rynkowych cen LNG o 8 proc. kw/kw). Sprawozdanie PGNiG pojawi się w piątek, 14 sierpnia.

Na dobre wyniki – wzorem tego co pokazał wcześniej PKN Orlen – liczą akcjonariusze Lotosu. Gdańska spółka wynikami podzieli się już we wtorek 11 sierpnia. W kontekście Lotosu warto odnotować lipcową rekomendację DM BDM, w której podwyższono wycenę dla akcji spółki z 28,50 zł do 33,50 zł. Biuro podtrzymało zalecenie akumuluj. Eksperci DM BDM zwracają uwagę, że marża modelowa Lotosu w rafinerii wzrosła r/r o 62 proc. w USD i 101 proc. w PLN. Dzięki temu spółka bez problemu powinna zrekompensować słabszy wynik w upstreamie. Biuro szacuje, że oczyszczona EBITDA LIFO (raportowana dodatkowo zniekształcona in minus w 2Q’14 przez odpis na Yme) może w 2Q’15 ulec podwojeniu r/r i po 1H’15 przekroczy 1 mld zł.

– W segmencie rafineryjnym spodziewamy się wypracowania 494 mln zł EBITDA LIFO. Wynik raportowany EBITDA LIFO może być naszym zdaniem wzmocniony przez dodatnie operacyjne różnice kursowe na >70 mln zł (zwracamy uwagę na spore wahania USD/PLN w ramach samego kwartału). W detalu oczekujemy nieco wyższego wyniku EBITDA r/r na poziomie ok. 28 mln zł EBITDA (słabiej na marżach paliwowych, ale wzrost efektywności samej sieci stacji). W wydobyciu spodziewamy się blisko 90 mln zł EBITDA LIFO (słabiej r/r, ale nie tak mocno jak wskazują na to ceny ropy, ze względu na cięcie kosztów oraz kontrybucję gazu z Norwegii). – uważają eksperci DM BDM.

Modelowa marża rafineryjna Lotosu (z dyferencjałem) w 2Q’15 wzrosła do 8,1 USD/bbl z 5,0 USD/bbl rok temu. Sam dyferencjał Ural/Brent wyniósł 1,5 USD/bbl (2,2 USD/bbl w 2Q’14). Źródło: DM BDM

Modelowa marża rafineryjna Lotosu (z dyferencjałem) w 2Q’15 wzrosła do 8,1 USD/bbl z 5,0 USD/bbl rok temu. Sam dyferencjał Ural/Brent wyniósł 1,5 USD/bbl (2,2 USD/bbl w 2Q’14). Źródło: DM BDM

DM BDM pozytywnie ocenia też podpisanie przez Lotos umów na finansowanie i budowę instalacji z programu EFRA. Grupa zdecydowała się także upublicznienie spółki zależnej Lotos Kolej w IV kwartale 2016 r., co pozwoli zachować kontrolę nad własną logistyką paliw. We wrześniu planowana jest publikacja nowej zaktualizowanej strategii. Na początku III kwartału 2015 r. otoczenie makro nadal jest sprzyjające dla rafinerii. Eksperci ostrzegają jednak, że w dłuższym horyzoncie należy sobie zdawać sprawę z cykliczności trendów w tym obszarze.

Z segmentu spółek paliwowych wynikami podzieli się też Serinus Energy. Kurs akcji spółki od wielu kwartałów pozostaje w trendzie spadkowym. Obecnie jeden walor jest wyceniany na nieco ponad 2 zł, i to mimo iż dwa lata temu spółka przeprowadziła proces scalenia akcji stosunku 10:1 (cena akcji przekraczała wówczas 10 zł). Notowaniom Serinusa szkodzi m.in. sytuacja na Ukrainie, gdzie oprócz trwającego konfliktu problemem są urzędowe ceny gazu i wysokie podatki pobierane od wydobycia gazu ziemnego w tym kraju. Spółka pod koniec lipca opublikowała dane na temat produkcji w II kw. 2015 r. Średnia produkcja minionym okresie wyniosła ok. 3.994 boe/d, co stanowi 9-proc. spadek w stosunku do 4.406 boe/d uzyskanych w I kwartale br. W głównej mierze spadek ten spowodowało wyłączenie pola Sabria.

Po imponującym rajdzie z ostatnich tygodni inwestorzy z dużą uwagą będą śledzić wyniki Bytomia. W sumie od początku roku akcje producenta odzieży podrożały już o 178 proc. i w segmencie sWIG80 nie mają sobie równych. Na temat perspektyw spółki niedawno wypowiedzieli się analitycy DM BDM. Biuro w najnowszej rekomendacji obniżyło zalecenie z akumuluj do redukuj i podniosło cenę docelową do 2,70 zł. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Bytomia

– Tak jak wskazywaliśmy w naszym raporcie z kwietnia, Bytom pochwalił się bardzo dobrymi odczytami sprzedażowymi dla poszczególnych miesięcy od początku roku, co spowodowało, że kurs spółki bardzo mocno poszybował do góry. W naszej ocenie prezentowane w 1H’15 dynamiki przychodów z mkw (przedział 15-20 proc. r/r) i rentowności brutto są nie do utrzymania, co powinno być zauważalne już w 2H’15. Podwyższone założenia zarządu dla rozbudowy sieci będą się także wiązać z większym niż wcześniej zakładaliśmy zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy (szczególnie zapasy) oraz większymi nakładami inwestycyjnymi. Otwarcie nowych sklepów może się również wiązać z mniejszymi oszczędnościami na stawkach czynszu (wyższe stawki nowych lokali). – mówią eksperci z DM BDM.

Przychody ze sprzedaży [mln PLN] i marża brutto . Źródło: DM BDM

Przychody ze sprzedaży [mln PLN] i marża brutto . Źródło: DM BDM

Eksperci dodają, że obecne pułapy cenowe akcji Bytomia są mało atrakcyjne i nie dostrzegają uzasadnienia dla kursu powyżej 3 zł/akcję. Odnosząc spółkę do jej giełdowych konkurentów wskazują, że Bytom jest znacznie droższy od mediany na najbliższe lata. Zarówno dla wskaźnika P/E, jak i EV/EBITDA podmiot jest notowany ze znaczną premią względem grupy porównawczej.

Na 2015 roku biuro prognozuje, że Bytom wypracuje 33,2 mln zł przychodów ze sprzedaży. Marża brutto ze sprzedaży urośnie r/r o 1,9 proc. do 56,3 proc. Na poziomie EBITDA spodziewany jest wzrost wyniku do 6,5 mln zł (w 1Q’14 Bytom odnotował 2,8 mln zł zysku). Prognoza na II kwartał zakłada 4,7 mln zł zysku netto, wobec 2,1 mln zł rok wcześniej.

Powyżej stopy zwrotu z akcji ośmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

Powyżej stopy zwrotu z akcji ośmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bankbph, BYTOM, energa, kghm, Lotos, PGNiG, pkobp, serinus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR