Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Projprzem z ponad 4-krotnym wzrostem zysku EBITDA w I półroczu 2017 r.

Opublikowano: 2017-08-31 18:19:24

Omawiane walory:

Projprzem, bydgoska spółka przemysłowa notowana na warszawskiej GPW, zakończyła I półrocze 2017 r. notując skonsolidowane przychody na poziomie 82 mln zł, co oznacza wzrost o 50 proc. Projprzem jest w trakcie procesu reorganizacji, a zarząd pracuje nad aktualizacją strategii dla całej Grupy.

W I półroczu 2017 r. Grupa Projprzem wypracowała bardzo dobre wyniki finansowe. Przychody wyniosły 82,1 mln zł i wzrosły o 50,5% w porównaniu z I półroczem 2016 r. EBITDA Grupy Projprzem w I półroczu 2017 r. wyniosła 3,5 mln zł i była ponad 4-krotnie wyższa niż w I półroczu ubiegłego roku. Marża EBITDA wyniosła 4,3 proc. (w porównaniu do 1,6 proc. marży EBITDA w I połowie 2016 r.). Wynik netto ukształtował się na poziomie -0,1 mln zł wobec -1,1 mln zł w I półroczu 2016 r.

– Takie wyniki finansowe to przede wszystkim efekt reorganizacji modelu zarządzania całą Grupą i modelu sprzedaży oraz intensyfikacji działań w kraju i zagranicą. Na znacząco lepsze wyniki miała wpływ optymalizacja wykorzystania potencjału produkcyjnego, rynkowego i kapitału ludzkiego całej Grupy. Osiągnięte rezultaty cieszą i jednocześnie liczymy na dalsze dynamiczne wzrosty – powiedział Piotr Szczeblewski, Prezes Zarządu Projprzem SA.

W I półroczu 2017 r. Grupa zanotowała wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach operacyjnych. W segmencie systemy przeładunkowe przychody wzrosły o 14,1 proc. do poziomu 48,7 mln zł, natomiast wynik operacyjny ukształtował się na poziomie 3,9 mln zł. Segment konstrukcje stalowe wniósł do wyniku za I półrocze br. 29,3 mln zł (prawie 2-krotny wzrost spowodowany głównie konsolidacją sprzedaży z Makrum PM), natomiast w segmencie budownictwo przemysłowe przychody wyniosły 3,1 mln zł, co oznacza prawie 4-krotny wzrost. Na wzrost przychodów Grupy Kapitałowej Projprzem w I półroczu 2017 r. miał wpływ wzrost eksportu o 58,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

– Koncentrujemy się na najbardziej rentownym produkcie, czyli systemach przeładunkowych. Obecnie ok. 80 proc. ich sprzedaży stanowi sprzedaż na rynki zagraniczne, z czego zdecydowana większość to rynek niemiecki, na którym jesteśmy jednym z głównych graczy. W tym segmencie chcemy być liderem w całej Europie. Dostosowujemy nasze linie biznesowe w taki sposób abyśmy mogli osiągać jak najlepsze korzyści finansowe i operacyjne – dodał Prezes.

W I półroczu br. zarząd Projprzem przeprowadził szereg analiz, z których jednoznacznie wynika, że przy zachowaniu aktualnego profilu produkcji zakładu w Sępólnie Krajeńskim, w obecnym otoczeniu rynkowym, uzyskanie trwałej rentowności w perspektywie najbliższych lat byłoby niemożliwe. W związku z tym podjął decyzję o sprzedaży fabryki zajmującej się produkcją nierentownych konstrukcji stalowych i 24 lipca br. podpisał przedwstępną umowę sprzedaży tej fabryki z Eggersmann Polska za kwotę ok. 16 mln zł. Miesiąc później dostał zgodę Rady Nadzorczej na jej sprzedaż. Umowa przyrzeczona ma zostać zawarta do 29 września 2017 r., a płatność ma nastąpić przy zawarciu umowy, nie później niż do 2 października 2017 r.

– Sprzedaż tego zakładu nie wpłynie na obniżkę mocy produkcyjnych w pozostałych segmentach działalności. Celem na najbliższy czas jest zmniejszenie jednostkowych kosztów produkcji przy jednoczesnym wzroście mocy produkcyjnych. Odbędzie się to głównie dzięki outsourcingowi – dodał Prezes.

Projprzem chcąc wykorzystywać synergie organizacyjne i kosztowe w Grupie oraz widząc potencjał rynkowy, produkcyjny i kadrowy, 23 marca 2017 r. nabyła 100 proc. udziałów w spółce Makrum Project Management Sp. z o.o. Zarząd Projprzem wskazuje, że w działalności przemysłowej wyraźnie widoczne są synergie produktowe związane z jednej strony z produkcją systemów przeładunkowych PROM i parkingów automatycznych oraz części konstrukcji stalowych wytwarzanych przez Projprzem i Makrum Project Management Sp. z o.o. Przychody ze sprzedaży Spółki MAKRUM Project Management są konsolidowane od 1 kwietnia 2017 r.

Jednym z głównych celów Zarządu Projprzem realizowanych w ostatnich miesiącach była reaktywacja budownictwa przemysłowego w podmiocie zależnym. Dlatego od początku 2017 r. działalność operacyjna sektora budowlanego prowadzonego przez Projprzem realizowana jest w nowej spółce zależnej Projprzem Budownictwo Sp. z o.o. Wyodrębnienie sektora budowlanego umożliwi rozwój tego segmentu w ramach Grupy Projprzem poprzez skuteczniejszą kontrolę kosztów i przychodów sektora budowlanego. Jednocześnie wyodrębnienie tej linii biznesowej do spółki zależnej pozwoli zdywersyfikować ryzyka związane z prowadzeniem tej części działalności Spółki. Obecnie Projprzem Budownictwo ma już podpisane kontrakty na ponad 43 mln zł, z kolei w trakcie negocjacji są kontrakty o wartości ponad 55 mln zł.

Zarząd Projprzem pracuje nad szczegółową strategią rozwoju Grupy i zapowiedział, że opublikuje ją ok. IV kwartału 2017 r. Zarząd stawia na dynamiczny rozwój produktów tj. systemy przeładunkowe PROMStahl oraz automatyczne systemy parkingowe MODULO, które produkowane są w głównym, nowoczesnym zakładzie spółki w Koronowie. Uzupełnieniem działalności Grupy ma pozostać produkcja maszyn dla przemysłu wydobywczego, spożywczego, chemicznego i innych przez spółkę zależną Makrum Project Management Sp. z o.o. Grupa będzie rozwijać segment budownictwa przemysłowego poprzez spółkę Projprzem Budownictwo Sp. z o.o.

Informacja prasowa, 31 sierpnia 2017 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o PROJPRZEM)

 • 13 najhojniejszych propozycji dywidendowych marca

  Przymiarki do tegorocznego sezonu dywidendowego trwają w najlepsze. Tylko w marcu konkretne propozycje przedstawiło blisko 40 spółek z GPW, a kolejnych kilkanaście zasygnalizowało zamiar ogłoszenia rekomendacji w najbliższych tygodniach. Wśród nich jest aż 13, gdzie stopa dywidendy przekracza 5 proc.

 • Projprzem Makrum rekomenduje 0,60 zł dywidendy na akcję z zysku za 2018 rok

  Zarząd PROJPRZEM Makrum zarekomendował przeznaczenie 3,59 mln zł z zysku netto za 2018 rok na dywidendę, co oznacza wypłatę w wysokości 0,60 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 3 proc.

 • 4 ciekawe spółki, które jeszcze przed końcem wakacji hojnie sypną groszem

  Do końca wakacji pozostało już niespełna dwa tygodnie. Na ostatniej prostej sierpnia dywidendą podzieli się jeszcze 8 spółek, z czego 4 oferują całkiem okazałe stopy.

 • 12 najciekawszych propozycji dywidendowych maja

  Z tygodnia na tydzień rośnie lista spółek chętnych do podzielenia się ubiegłorocznym zyskiem. W pierwszej połowie maja swoje plany w tym zakresie przedstawiło ponad 40 spółek z warszawskiego rynku. Wśród najnowszych propozycji jest garść ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.

 • Giełdowe gepardy 2018 roku – spółki i branże cz. II

  W poprzedniej edycji giełdowych gepardów szukaliśmy sektorów, które będą rosły zdecydowanie szybciej niż cały rynek. Tym razem skupiliśmy się na spółkach z różnych branż, które na fali inwestycji rozwojowych zanotują fundamentalny skok.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku