Prokuratura szykuje list gończy za właścicielem Idea Banku

Omawiane walory: ,

Śledztwo dotyczące afery GetBack i sprzedaży feralnych obligacji nabrało w ostatnim czasie nowego rozmachu. W ubiegłym tygodniu śledczy złożyli w sądzie wniosek o tymczasowe aresztowanie Leszka Cz., a teraz zapowiadają wystawienie za nim listu gończego.

getback,ideabank,leszek,czarnecki,prokuratura,list,gończy

Zdaniem śledczych, właściciel i przewodniczący RN Idea Banku doskonale wiedział, że dystrybucja obligacji GetBacku odbywa się wbrew prawu.

W poniedziałek Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro potwierdził, iż Prokuratura Regionalna w Warszawie wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów Leszkowi Cz. Sprawa dotyczy okresu, gdy były miliarder pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Idea Banku.

– Prokuratura Regionalna w Warszawie złożyła w sądzie wniosek o tymczasowe aresztowanie Leszka Cz., który jest podejrzany m.in. o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 milionów złotych wobec klientów Idea Banku SA, którzy kupili obligacje GetBack. W razie wyrażenia przez sąd zgody na tymczasowe aresztowanie Leszka Cz. zostanie wystawiony za nim list gończy – poinformował Prokurator Generalny.

>> Promocja na abonament do strefy Premium StockWatch.pl i zniżka na Portfel Cztery Fazy Rynku

Śledczy zaznaczają, że sprzedaż obligacji przez Idea Bank jest jednym z kilkunastu wątków postępowania dotyczącego spółki GetBack, w tym wyrządzenia tej spółce wielomilionowej szkody majątkowej.

– Leszek Cz. był zobowiązany, zarówno na podstawie statutu banku, jak i przepisów Kodeksu spółek handlowych i prawa bankowego, do pełnienia swojej funkcji w sposób uczciwy i rzetelny. Z obowiązku tego się nie wywiązał, wyrażając wbrew obowiązującym przepisom zgodę na sprzedaż przez Idea Bank obligacji korporacyjnych GetBack SA. Leszek Cz. był świadomy, że Idea Bank SA nie miał wymaganego zezwolenia KNF na prowadzenie takiej działalności, a także, że klienci byli wprowadzani w błąd co do gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestycji w obligacje GetBack – informuje Prokuratura Krajowa.

Wszczęte 24 kwietnia 2018 roku postępowanie jest objęte zwierzchnim nadzorem Prokuratora Krajowego. Prowadzi je kilkunastoosobowy zespół śledczy, w skład którego wchodzą prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Komendy Stołecznej Policji oraz analitycy kryminalistyczni. Dotychczas w śledztwie zarzuty usłyszało już ponad 70 osób, w tym wszyscy członkowie zarządu GetBack oraz pracownicy i menedżerowie Idea Banku i Polskiego Domu Maklerskiego.

Idea Bank wprowadzał konsumentów w błąd

Idea Bank i należący do niego Lion’s Bank były mocno zaangażowane w proces dystrybucji feralnych obligacji GetBacku, na których inwestorzy stracili łącznie ponad 2,5 mld zł. Bank nigdy nie ujawnił, ile dokładnie zarobił na pośrednictwie, ani ile papierów firmy windykacyjnej trafiło do portfeli jego klientów. Z oficjalnych informacji wiadomo jedynie, że zysk z tego tytułu odpowiadał za „kilka procent wyniku prowizyjnego zaraportowanego za 2017 r.” Te kilka procent może oznaczać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt mionów złotych. Wynik prowizyjny Idea Banku za 2017 rok opiewał na ponad 300 mln zł.

Poszkodowani obligatariusze złożyli do UOKiK ponad pół tysiąca skarg na banki z grupy Leszka Cz. Klienci sygnalizowali, że podczas oferowania papierów GetBack pracownicy wprowadzali ich w błąd m.in. poprzez twierdzenia, że obligacje są tak samo bezpieczne jak lokata bankowa. W ramach trwającego już blisko 10 miesięcy postępowania administracyjnego UOKiK potwierdził, że część stawianych zarzutów jest zasadna. Urząd ustalił, że przy sprzedaży doszło do tzw. missellingu, czyli namawiania konsumentów na produkt niedopasowany do ich potrzeb, za co na bank nałożono karę finansową.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o getback, Ideabank)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR