Przecena na GPW nabiera tempa, w grze PGNiG, Ten Square Games i banki

Omawiane walory: , , ,

PGNiG, CCC, Ten Square Games i AmRest to niektóre z notowanych w Warszawie spółek, które w środowe przedpołudnie znalazły się w centrum uwagi inwestorów. W tle pozostają natomiast banki. Niesłusznie, bo to one prawdopodobnie dziś rozstrzygną o losach sesji.

ccc, pgnig, amrest, tsgames, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa środowych notowań na GPW upłynęła pod znakiem spadków. Po blisko 3 godzinach handlu taniały akcje 49,5 proc. wszystkich notowanych tam spółek, podczas gdy drożały walory niespełna 32 proc. z nich. Pod kreską były wszystkie indeksy. Najmocniej tracił mWIG40, spadając o 1,47 proc. do 4.125 pkt. i kontynuując zapoczątkowaną wczoraj z 2-letnich maksimów realizację zysków. Uwagę przyciągał jednak WIG20, który po niedawnym nieudanym ataku na 2.100 pkt., obecnie dużymi krokami zbliża się do poziomu 2.000 pkt. O godzinie 11:30 miał on wartość 2.020 pkt., spadając o 1,16 proc.

Spadki plasują warszawską giełdę w ogonie europejskich parkietów, gdzie nastroje są dziś mocno mieszane i gdzie najlepiej dziś radzi sobie węgierski BUX, rosnąc przed południem aż o 1,76 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ponad jednoprocentowe spadki WIG20, WIG i mWIG40 to mocna zaliczka na dalszą część dnia. Jednak wbrew pozorom losy dzisiejszej sesji nie są jeszcze ostatecznie rozstrzygnięte. O tym zdecydują banki, a dokładniej ich reakcja na wyniki posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Posiedzenie RPP to główne wydarzenie dnia na rodzimym rynku finansowym. Wydarzenie o tyle istotne, że pierwszy raz od wielu miesięcy nie ma pewności, jaką decyzję podejmie Rada. Jeszcze pod koniec grudnia, gdy ofensywę medialną przeprowadził prezes Glapiński i cześć członków RPP wydawało się, że będzie obniżka stóp procentowych. Później te oczekiwania zostały zweryfikowane. Teraz jednak inflacja w Polsce mocno się obniżyła, a jednocześnie zostały przedłużone pandemiczne restrykcje, co tworzy zagrożenie dla wzrostu gospodarczego. A na to już Rada może zareagować cięciem stóp procentowych do zera.

Obniżka stóp procentowych to mniejsze zyski banków. Stąd też gdyby, wbrew rynkowym prognozom, dziś Rada zdecydowała się na taki ruch, to notowane na GPW banki pogłębią przedpołudniowe, póki co niezbyt jeszcze duże spadki (o godz. 11:30 WIG Banki tracił 1 proc.). To jeszcze mocniej pociągnęłoby w dół indeksy.

Jeżeli jednak obniżki nie będzie to uczucie ulgi może pozwolić nie tylko zminimalizować spadki akcji sektora bankowego z pierwszej połowy dnia, ale być może nawet wyjść im na plus. I stąd właśnie powyższy wniosek, że to RPP ostatecznie rozstrzygnie o losach środowej sesji na GPW.

W pierwszej połowie dnia, jakkolwiek indeksowi WIG20 najbardziej ciążyły taniejące akcje spółek KGHM (-1,65 proc.), PZU (-2,18 proc.) i PKN Orlen (-1,93 proc.), to najmocniej wyróżniały się walory CCC i PGNiG. Te pierwsze negatywnie, a drugie pozytywnie.

Kurs akcji CCC spadł o 4,78 proc. do 77,68 zł, po wczorajszej przecenie o 6,55 proc. W obu przypadkach jest to reakcja na decyzję rządu o przedłużeniu obowiązywania w Polsce pandemicznych restrykcji do końca stycznia. Dziś dodatkowo na to nakładają się doniesienia z agencji Bloomberg, że CTB Capital obniżyło rekomendację dla spółki do „trzymaj” z „kupuj”, wyceniając jednocześnie jedną akcję na poziomie 90 zł.

Kurs PGNiG zwyżkuje o 4,87 proc. do 6,24 zł, testując najwyższe poziomy od wiosny 2019 roku i wypracowując od październikowego dołka stopę zwrotu na poziomie ponad 53 proc. Notowania tej spółki windują przede wszystkim najwyższe od 2,5 roku ceny gazu. Europejski TTF spot i kontrakt 1M wzrosły wczoraj o prawie 18 proc. do 26,1 EUR/MWh, a kontrakt roczny o 2 proc. do 16,8 EUR/MWh. Powodem wzrostu cen gazu są niskie temperatury.

Nie tylko CCC mocno traci przez przedłużenie lockdownu do końca stycznia, co prawdopodobnie i tak nie jest ostatecznym terminem wyjścia z pandemicznych restrykcji. Równie mocno traci AmRest. Jego akcje spadają o 6,38 proc. do 27,15 zł. AmRest jest też jedną z kilku spółek, które w największym stopniu dołują indeks mWIG40.

Oprócz banków (ING Bank Śląski -2,02 proc.; Bank Millennium -2,88 proc.; mBank -2,29 proc.), jest to Ten Square Games, którego notowania zleciały o 5,27 proc. do 521 zł. Spadek jest dostosowaniem się kursu do ceny sprzedaży akcji tej spółki przez jego głównych akcjonariuszy w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu. Sprzedali oni akcje stanowiące 9,78 proc. kapitału zakładowego po cenie 500 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Amrest, ccc, PGNiG, TSGAMES)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR