Przeciąganie liny między Orlenem a Pekao, gorąco na BAH i Helio

Omawiane walory: , , ,

Wtorkowe przedpołudnie upływa pod znakiem przeciągania liny w indeksie WIG20. Równo 10 spółek zyskuje na wartości, a drugie 10 traci. Pierwszej grupie przewodzi Orlen, a drugiej Pekao. 

Źródło: ATTrader.pl

Zmiany głównych indeksów są symboliczne. O godzinie 13:00 WIG20 ma wartość 2.350 pkt. i spada o 0,3 proc. Pozostałe indeksy też pozostają nieznacznie poniżej poziomów z poniedziałkowego zamknięcia: WIG ma wartość 59.749 pkt. (-0,19 proc.), mWIG40 4063,43 pkt. (-0,19 proc.), a sWIG80 10.962 pkt. (-0,2 proc.).

Wśród dużych spółek największy spadek notują walory Pekao (2,8 proc.). Jeden kosztuje nieco ponad 112 zł. Dzisiejsza sesja jest 4. kolejną spadkową. Na dodatek kurs akcji zszedł poniżej lokalnego szczytu z przełomu listopada i grudnia. Droga do dalszych spadków pozostaje więc otwarta.

U źródeł przeceny Pekao leżą przekreślone przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) marzenia na dużą dywidendę. Komisja „wyznaczyła indywidualny wskaźnik ST (stress testowy) Banku Pekao na 6,78 pp, po pomniejszeniu o wskaźnik bufora zabezpieczającego parametr ST dla banku wynosi 4,28 pp”. Przekładając to na język bardziej zrozumiały, bank najprawdopodobniej będzie mógł przeznaczyć nieco ponad 75 proc. zysku z 2018 roku na dywidendę, podczas gdy dotychczas zarząd banku celował w przedział 90-95 proc. zysku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Po drugiej stronie barykady, wśród spółek najmocniej dziś rosnących w WIG20, znalazł się PKN Orlen. Jego akcje drożeją o 1,1 proc. do 111,60 zł, odrabiając straty z wczoraj i kontynuując tygodniową konsolidację. Ten wzrost może być już przygotowaniem do czwartkowej publikacji wyników kwartalnych przez spółkę. Oczekuje się, że w ostatnim kwartale 2018 roku przychody paliwowego giganta wprawdzie wzrosły o 11,6 proc. rok do roku do 27,61 mld zł, ale zysk netto skurczył się o 46 proc. i ukształtował się na poziomie 856 mln zł. Przy czym ostatecznie te wyniki mogą okazać się lepsze, bo część prognoz nie uwzględnia „odwrócenia netto części odpisów aktualizujących wartość majątku trwałego grupy Unipetrol w kwocie oszacowanej na około 0,8 mld zł”, co spółka ujmie w sprawozdaniu właśnie za IV kwartał ub.r., a o czym poinformowała w ostatni czwartek. W takim układzie, jeżeli tylko w międzyczasie drastycznie nie pogorszą się nastroje na rynkach finansowych, raport kwartalny mógłby nawet stać się impulsem do wzrostów cen akcji. Istnieje więc cień szansy, że kurs Orlenu wybije się górą z tygodniowej konsolidacji powyżej 110 zł i zaatakuje lokalny szczyt z grudnia (114,35 zł).

Wyniki kwartalne natomiast nie spodobały się akcjonariuszom Helio. Wprawdzie jeszcze wczoraj nie wywołały one wrażenia, ale dziś już wyraźnie psują nastroje. Akcje Helio tanieją o 18 proc. do 8 zł. W II kwartale roku obrotowym 2018/2019 spółka zanotowała spadek zysku netto o 39 proc. rocznie do 4 mln zł, przy spadku przychodów o 8,7 proc. do 67 mln zł. Co więcej, przyszłość nie rysuje się w różowych barwach. Wzrost cen surowców, kosztów transportu, wynagrodzeń, materiałów i energii będzie tworzył presję na wyniki również w kolejnych kwartałach.

Zadowoleni za to mogą być posiadacze akcji British Automotive Holding. Notowania spółki rosną o 28 proc. do 1,91 zł. Impulsem do kupna akcji okazała się informacja o podpisaniu listu intencyjnego z Jaguar Land Rover w sprawie możliwej dalszej współpracy po zakończeniu umowy importerskiej w 2020 roku.

O ile przedpołudniowa część handlu na giełdzie w Warszawie upłynęła pod znakiem wspomnianego już przeciągania liny w WIG20 i względnej równowagi na pozostałych indeksach, to druga część notowań może już przynieść spadki. Niestety obserwowane pogorszenie nastrojów na globalnych rynkach akcji, za którym stoi strach przed spowolnieniem gospodarczym na świecie, nie wróży najlepiej. Jeżeli dodać do tego ryzyko korekty na Wall Street, a także rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej w Polsce, to jest bardzo prawdopodobne, że giełda przy ulicy Książęcej zakończy sesję na czerwono.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BAHOLDING, helio, Pekao, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR