Renesans poniedziałkowych outsiderów, w grze CD Projekt i Mercator

Omawiane walory: , , , ,

Warszawska giełda odreagowuje poniedziałkowe spadki, wspierana przez dobre nastroje na rynkach globalnych i odreagowanie na akcjach CD Projektu, KGHM-u i Mercatora. Martwi tylko mała szerokość rynku.

Źródło: ATTrader.pl

Pozytywne nastroje wciąż dominują na europejskich parkietach. I to pomimo wczorajszej nie najlepszej sesji na Wall Street, którą tamtejsze indeksy rozpoczęły od sporych zwyżek, a zakończyły dużo niżej. Przy okazji ignorowane są doniesienia o kolejnych europejskich krajach, które przywracają obostrzenia związane z pandemią lub nakładają nowe. I tak po Niemczech, na wprowadzenie twardego lockdownu zdecydowały się władze Holandii, a nad zaostrzeniem ograniczeń zastanawiają się Włosi. To jednak nie prowokuje negatywnych reakcji, bo rynki liczą na szczepionkę i wierzą, że w ciągu kilku miesięcy uda się powstrzymać pandemię, co będzie przepustką do mocnego odbicia gospodarczego w 2021 roku.

Zdecydowana większość indeksów w Europie dziś rośnie, ignorując wszystkie negatywne czynniki. W tej grupie znalazły się również warszawskie indeksy, które odrabiają wczorajsze straty. O godzinie 11:00 rosły one od 0,43 proc. do 0,58 proc. Najlepiej radziły sobie duże spółki. WIG20 rósł o 0,58 proc. do 1.950 pkt., po tym jak poniedziałkową sesję zamknął on stratą na poziomie 0,6 proc., spadając trzeci kolejny dzień.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

To co w tych przedpołudniowych wzrostach na GPW mogło niepokoić to mała szerokość rynku. Dominowały bowiem spółki taniejące, co kontrastowało z „zielonymi” indeksami. Po dwóch godzinach notowań drożały akcje jedynie 35,5 proc. wszystkich notowanych przy ulicy Książęcej spółek, podczas gdy taniały walory aż 42,2 proc. z nich.

Wtorkowe wzrosty indeksów z jednej strony napędzane są przez wzrosty na innych europejskich parkietach. Z drugiej przez spółki odreagowujące wczorajsze spadki. Głównie przez CD Projekt, Mercator Medical i KGHM.

Akcje CD Projektu drożeją o 3,11 proc. i za jedną trzeba zapłacić 305,30 zł, po tym jak konsolowe problemy gry „Cyberpunk 2077” wczoraj wywołały paniczną ich wyprzedaż, co w pewnym momencie sprowadziło kurs do 238,50 zł, a na koniec dnia akcje te potaniały o 7,61 proc. do 296,10 zł.

Dzisiejsze wzrosty to efekt uspokojenia nastrojów i nadziei, że spółce szybko uda się poprawić wersję gry na konsole, przez co wspomniane problemy nie odbiją się negatywnie na wynikach sprzedaży. Gdyby oceniać to na podstawie sytuacji na wykresie dziennym CD Projektu, to wczorajsza spadkowa, ale w sumie popytowa świeca sugeruje, że tak właśnie będzie. I owszem wciąż szanse na wzrosty nie są może duże, ale jednocześnie strefa 235,50-365 zł wyrosła na mocną barierę popytową, tworząc silną bazę pod przyszłe wzrosty.

Obroty na akcjach CD Projektu przekroczyły po 2 godzinach notowań 234 mln zł. Drugą najmocniej handlowaną spółką jest Mercator Medical, gdzie obroty sięgnęły 45 mln zł. Jej notowania również odbijają po poniedziałkowej przecenie. Jest to odbicie mocno wspomagane. Napędza je informacja o decyzji o rozpoczęciu skupu akcji własnych za maksymalnie kwotę 20,1 mln zł. Mercator drożeje dziś o 9,65 proc. do 375 zł, po tym jak wczoraj jego notowania spadły aż o 19,53 proc., przełamując wsparcie w okolicach 400 zł. Dopóki kurs nie wróci powyżej tej bariery, dalej aktualne pozostaną sygnały podażowe i otwarta droga do spadku do 300 zł.

Odbicie na GPW wspiera również KGHM. Akcje miedziowej spółki drożeją o 1,92 proc. do 180,35 zł, tym samym kończąc dwudniową realizację zysków i wracając do trendu wzrostowego.

Duży udział w windowaniu WIG20 ma Allegro. Spółka zalicza 4. kolejną wzrostową sesję, rosnąc o 2,45 proc. do 85,70 zł, po tym jak wczorajszy dzień zamknęła wzrostem o 4,82 proc., skutkującym wybiciem górą z 2-tygodniowej konsolidacji. Na gruncie analizy technicznej Allegro ma obecnie otwartą drogę do 95 zł.

W gronie blue chipów warto jeszcze zwrócić uwagę na CCC. Nie tylko z uwagi na spory dzisiejszy wzrost (73,90 zł; +5,36 proc.), ale przede wszystkim na korzystny dla posiadaczy akcji układ sił na wykresie, co może zapowiadać rychłe wybicie powyżej maksimów z tego miesiąca (78,20 zł).

Największe spółki koncentrują uwagę inwestorów, ale sporo też dzieje się na spółkach mniejszych. Famur drożeje o 3,97 proc. do 2,015 zł po informacji o podpisaniu umowy z firmą Polskie Maszyny Group na dostawę maszyn górniczych na eksport do Rosji. Bloober Team drożeje o 3,15 proc. do 183,60 zł, po tym jak spółka poinformowała, że jej gra „The Medium” uzyskała certyfikację na konsolę Xbox Series X. Inna gamingowa spółka, Creepy Jar, poinformowała natomiast, że sprzedaż jej gry „Green Hell” na platformie Steam przekroczyła 1,5 mln sztuk. Inwestorzy nagrodzili to wzrostem kursu akcji o 4,89 proc. do 986 zł.

Skaner „gorących spółek” na stronie StockWatch.pl każe jeszcze zwrócić uwagę jeszcze m.in. na spółki CDA (+12,4 proc.), Inno-Gene (+8,1 proc.), Lotos (-4 proc.), MoBruk (-2,9 proc.) i PKP Cargo (-2,3 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, ccc, CDPROJEKT, kghm, mercator)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR