StockWatch.pl

Rok silnego dolara za nami

Czwarty kwartał, podobnie jak cały 2018 rok, stał pod znakiem silnego dolara, który ograniczał zyski z innych aktywów denominowanych w tej walucie i generował dodatkowe koszty dla importerów, zwłaszcza surowców. Polski złoty stracił 2 proc. w ostatnim kwartale 2018 roku, co było zbieżne z całorocznym trendem, którego efektem było osłabienie krajowej waluty o 8 proc. Kolejna fala wyprzedaży przetoczyła się na rynku kryptowalutowym, w efekcie której posiadacze bitcoina stracili w skali całego roku przeszło 70 proc. Takie wnioski płyną z kolejnej edycji raportu Zenit Management Quarterly.

Cały 2018 rok stał pod znakiem silnego dolara.

Większość walut z czołowej dwudziestki rankingu najbardziej płynnych na świecie prowadzonego przez BIS traciła na wartości wobec dolara w czwartym kwartale 2018 roku. Nielicznymi, które wyłamały się z tej powszechnej tendencji były przede wszystkim turecka lira (12,8 proc.) i w mniejszym rozmiarze: brazylijski real (3,6 proc.), indyjska rupia (3,5 proc.) oraz japoński jen (3 proc.).

Jen w zeszłym roku strzelił hat-tricka i jako jedyny z kręgu kluczowych walut świata umacniał się wobec dolara trzeci rok z rzędu. Według ankiety Bloomberga średnia wskazań ankietowanych sugeruje, że 2019 rok będzie kolejnym dobrym rokiem dla japońskiej waluty, która ma go zakończyć na poziomie około 109 jenów za dolara (+1,5 proc.). – skomentował Marcin Kuchciak, wiceprezes zarządu Zenit Management, twórca raportu.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W gronie walut, które najwięcej straciły wobec dolara w IV kwartale 2018 roku znalazły się: norweska korona (-7,1 proc.), rosyjski rubel (-6,2 proc.) i kanadyjski dolar (-5,8 proc.).

W perspektywie całego roku z analizowanej dwudziestki BIS jedynie jen japoński umocnił się wobec amerykańskiej waluty. Wartość pozostałych walut osłabła, notując niejednokrotnie kilkunastoprocentowe spadki. Było to domeną walut z gospodarek wschodzących. W tej grupie na pierwszy plan wysunęła się turecka lira, której wartość zniżkowała o 39 proc. Poważne straty wygenerowali również posiadacze rubla rosyjskiego (-20,8 proc.), reala brazylijskiego (-17,1 proc.) i randa południowoafrykańskiego (-16,3 proc.).

Koniec roku służy tworzeniu różnych prognoz dotyczących przyszłych waluacji. Analitycy StateStreet Global Advisors uznali, że najbardziej przewartościowaną walutą w koszyku najbardziej płynnych (wszystkie z krajów rozwiniętych) jest frank szwajcarski (wobec dolara o prawie 16 proc.). Wśród walut niedowartościowanych wyróżnili jena japońskiego (cen zbyt niska ich zdaniem wobec dolara o 25,5 proc.), funta brytyjskiego (18,5 proc.) i skandynawskie: koronę norweską (24,3 proc.) oraz szwedzką (31,7 proc.).

Poczucie, że cena funta zbyt istotnie oddaliła się od jego fundamentalnej wartości staje się coraz bardziej powszechne. Tyle, że to zakłada korzystne rozwiązanie brexitowe. W całej układance związanej z Wielką Brytanią jest tyle niewiadomych, że przyszłość może przynieść taki scenariusz, którego nie jesteśmy sobie wyobrazić. Wystarczy sobie przypomnieć sytuację sprzed referendum brexitowego.

– Dla mnie ciekawą walutą jest korona norweska. Ostatni jej spadek był efektem splotu kilku okoliczności – spadku cen ropy naftowej, niższego niż oczekiwany wzrostu gospodarczego (0,3 proc. kdk w III kwartale 2018 zamiast prognozowanego 0,7 proc.), a także silniejszego wzrostu inflacji niż oczekiwany (2,2 proc. w listopadzie z 1,6 proc. w październiku), który stawia pod znakiem zapytania wyznaczony przez bank centralny cel inflacyjny na poziomie 1,7 proc. Jednocześnie Norges Bank zapoczątkował we wrześniu cykl podwyżek stóp procentowych, który będzie kontynuowany w 2019 roku (pierwsza w marcu). Uspokojenie nastrojów na rynku surowcowym i wyższe stopy procentowe mogą przysłużyć się do napływu kapitału do norweskiej korony – uważa Kuchciak.

Inwestorzy z rynku kryptowalutowego zakończyli 2018 roku w ponurych nastrojach. Zenit CryptoIndex obrazujący koniunkturę na ośmiu wiodących krypowalutowych o najdłuższej historii notowań stracił w całym roku przeszło 80 proc. (w samym czwartym kwartale indeks zniżkował o ponad 40 proc.). Cena bitcoina spadła w ostatnim kwartale 2018 roku o prawie 41 proc., co oznaczało stratę ponad 73 proc. w skali całego roku.

– Szaleństwo 2017 roku skończyło się dolegliwym kacem. Kiedy patrzy się na tabelę z notowaniami kryptowalut, to okazuje się, że jest wiele, których zeszłoroczny spadek przekroczył 90% – przykładem choćby qtum, nem, dash czy iota. Ciekaw jestem odpowiedzi inwestora, który nabyłby qtum na koniec 2017 roku, czy wyobraża sobie, że ze 100 ulokowanych przez niego dolarów wówczas, po roku zostaną mu 4 dolary i ile musi teraz zarobić, żeby odzyskał pierwotnie ulokowane 100 dolarów. – komentuje Marcin Kuchciak, wiceprezes zarządu Zenit Management.

Kliknij, aby powiększyć.

Zobacz także pozostałe odsłony cyklu Zenit Management Quarterly:

>> Najgorszy kwartał w całym 2018 roku
>> Akcje spadają zgodnie na całym świecie
>> Umorzenia w funduszach postępują
>> Dług wysokiej jakości górą
>> Kakao dało najwięcej zarobić

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Niełaskawe wiedźmy

  Trzeci piątek miesiąca jest zazwyczaj tym z najuboższym kalendarzem publikacji makroekonomicznych, ale cztery razy w roku wiąże się z uwagi na zapadalność kontraktów futures i opcji z bardzo zazwyczaj ciekawą sesją. 

 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • MILLENIUM – analiza techniczna
 • Getin Noble Bank złoży plan naprawy do KNF na początku października

  Getin Noble Bank zamierza złożyć plan naprawy do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na początku października i liczy na zatwierdzenie tego dokumentu do końca tego roku, poinformował prezes Artur Klimczak.

 • Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt Polimery Police

  Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police podpisały porozumienie dotyczące warunków finansowania equity projektu Polimery z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt w Policach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR