Rynki fruną na skrzydłach politycznej zgody, w grze KGHM i CDRED

Omawiane walory: , , ,

Inwestorzy znów zaczęli grać pod rozwiązanie politycznego węzła. Zachęciły ich ostatnie wypowiedzi polityków, dające nadzieję na kompromis w sprawie zamrożonej pomocy finansowej dla Grecji, oraz zażegnanie klifu fiskalnego w USA. Od rana polski rynek popisuje się siłą i dynamicznie rośnie na fali lepszych nastojów.

Poniedziałkowa sesje wystartowała pod wypływem wydarzeń po zamknięciu piątkowych notowań w Europie. Po południu Barack Obama spotkał się z liderami Kongresu, aby dyskutować na temat sposobów rozwiązania problemu klifu fiskalnego, czyli automatycznych podwyżek podatków i cięć wydatków na początku 2013 r. Prezydent USA wyraził przed spotkaniem nadzieję na owocną współpracę. Po spotkaniu gotowość do kompromisu zapowiedział również republikański przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner. Perspektywa porozumienia i uniknięcia klifu fiskalnego spodobała się inwestorom w USA. Główne indeksy szybko odrobiły straty z początku sesji i zakończyły ją wzrostem 0,4-0,6 proc.

Na wtorek 20 listopada zapowiedziane jest również nadzwyczajne spotkanie Eurogrupy. Rynki mają nadzieję, że zostanie wtedy odblokowana transza pomocy finansowej dla Grecji, która jest zamrożona od czerwca tego roku. Niewiadomą jest jednak forma przekazania pieniędzy dla Aten.

Szanse na rozstrzygnięcia polityczne oraz wyprzedanie rynku po spadkach z ostatnich sesji skłoniło inwestorów do zakupów akcji na początku poniedziałkowej sesji. Po 1,5 godziny handlu niemiecki DAX i francuski CAC zyskują odpowiednio 1,3 i 1,1 proc. WIG20 nie tracił w ostatnich tygodniach na wartości tak jak pozostałe rynki, ale nie przeszkadza mu to, aby dynamicznie rosnąć w czasie poprawy nastrojów. Skala zwyżki wynosi aktualnie 1,1 proc. Kluczowym poziomem dla WIG20 na dzisiejszej sesji są okolice 2.400 pkt. Pokonanie tego oporu będzie potwierdzeniem chęci ataku na wrześniowe szczyty, o której wspominałem w ostatnim komentarzu.

Potwierdzeniem siły polskiego rynku są o 62 proc. większe obroty niż na poprzedniej sesji o tej porze. Po godzinie handlu wynoszą one ok. 137 mln zł, a 93 proc. z nich generowane jest na wzrostach. W czołówce aktywności ponownie dominują blue chipy, co sugeruje, że na rynek napływa kapitał zagraniczny, który zwykle koncentruje się na najbardziej płynnych walorach.

>> Szczegółowe statystyki obrotu wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu. >> Dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl

W czołówce wzrostów indeksu WIG20 znajduje się KGHM, którego cena rośnie o ok. 2,8 proc. Oznacza to przebicie lokalnych szczytów i osiągnięcie przez kurs najwyższej wartości w historii.

Lokalne szczyty pokonał również kurs CD Projekt RED. Już piątkowe wzrosty o 6 proc. pozwoliły na pokonanie ważnych oporów i wygenerowanie sygnałów kupna. Dzisiejsza zwyżka o ponad 2 proc. jest potwierdzeniem determinacji popytu do kontynuowania wzrostów.

1,3 proc. na wartości zyskuje dzisiaj również Barlinek, ale analiza techniczna sugeruje, że to tylko chwilowe odreagowanie po spadku o ponad 18 proc. w czwartek.

>> Pełną analizę techniczną przedstawiliśmy w poniedziałkowym Wykresie dnia.>> Barlinek wywinął orła na parkiecie – analiza techniczna.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT barlinek, cdred, kghm, WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR