StockWatch.pl

Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Hawe. Syndyk ma odzyskać wyprowadzone aktywa

Omawiane walory:

Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość likwidacyjną Hawe. Zarząd spółki zaraz po ogłoszeniu decyzji zapowiedział złożenie zażalenia na wyrok.

Zarząd Hawe w komunikacie przesłanym do redakcji StockWatch.pl oświadczył, że nie zgadza się z orzeczeniem Sądu Rejonowego w Warszawie, który ogłosił upadłość likwidacyjną spółki. Wyrok nie jest prawomocny. Paweł Paluchowski, prezes spółki zapowiedział, że zaraz po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia złoży zażalenie na wyrok sądu.

– Jeśli dojdzie do upadłości Hawe, straci na tym duża grupa głównie mniejszościowych wierzycieli, a przede wszystkim akcjonariusze spółki, którzy nie będą w stanie odzyskać zainwestowanych środków w akcje. Zgodnie z prawem, po uprawomocnieniu się wyroku zostaną one wycofane z obrotu giełdowego – powiedział Paweł Paluchowski, cytowany w komunikacie.

>> Biblioteka Inwestora – DARMOWE książki o inwestowaniu i technice >>>

Paluchowski przekonuje, że grupa jest w stanie zakończyć restrukturyzację w spółce zależnej Hawe Telekom, co miałoby wpłynąć pozytywnie na kondycję finansową całej grupy kapitałowej, a przede wszystkim – Mediatela.

– Podstawą wszelkich naszych działań jest zapewnienie rozwoju spółki oraz zaspokojenie żądań wierzycieli, a w szczególności Agencji Rozwoju Przemysłu. Moim zdaniem jest jeszcze szansa na podpisanie układu z wierzycielami, w którym nie będzie przegranego. – dodał Paluchowski.

Z kolei Agencja Rozwoju Przemysłu (główny wierzyciel Hawe) w swoim komunikacie prasowym poinformowała, że decyzja sądu nie jest dla niej zaskakująca.

– Decyzja sądu nie jest zaskoczeniem, gdyż jest konsekwencją orzeczenia wydanego w lipcu 2016 r., dotyczącego umorzenia postępowania sanacyjnego w Hawe z wniosku zarządcy. Spółka nie posiada zdolności sanacyjnej, więc była to jedyna możliwa decyzja. Dla wierzycieli najważniejsze będzie obecnie, aby syndyk podjął działania mające na celu odzyskanie aktywów wyprowadzonych poza grupę kapitałową Hawe, takich jak udziały ORSS czy Hawe Budownictwo albo Wierzytelności – napisała w oświadczeniu rzecznik ARP Joanna Zakrzewska.

Przypomnijmy, że w marcu 2016 r. sąd otworzył postępowanie sanacyjne spółki i odebrał zarządowi z Pawłem Paluchowskim na czele prawo do kierowania Hawe. Równocześnie sąd wyznaczył sędziego-komisarza w osobie SSR Aleksandry Ziółkowskiej-Majkowskiej oraz zarządcę w osobie Wojciecha Makucia.

Inwestorzy-akcjonariusze nie mieli dzisiaj szansy na reakcję, ponieważ akcje Hawe są zawieszone od ponad miesiąca. W maju Giełda na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego zawiesiła notowania akcji za brak raportu rocznego, a na początku czerwca przedłużyła karę za brak raportu za I kwartał 2017 r. Jeśli spółka odwlecze uprawomocnienie się poniedziałkowego wyroku składając odwołanie, notowania najprawdopodobniej zostaną przywrócone w lipcu. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Hawe

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT hawe, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Sąd uznał za niedopuszczalne wycofanie propozycji układowych Hawe Telekom

  Sąd uznał za niedopuszczalne cofnięcie przez zarząd HAWE Telekom w restrukturyzacji propozycji układowych. Mediatel poinformował też, że zaprzestaje przekazywania informacji o propozycjach układowych HAWE Telekomu i poda informacje dopiero o ostatecznych propozycjach układowych, które zostaną zaakceptowane przez wierzycieli.

 • Hawe Telekom wycofał z sądu propozycje układowe, pracuje nad nowymi

  HAWE Telekom w restrukturyzacji wycofał w całości z sądu propozycje układowe złożone przez zarząd, a obecnie pracuje obecnie nad nowymi propozycjami układowymi, określającymi sposób restrukturyzacji zobowiązań HAWE Telekom, które przedstawi w najbliższym możliwym terminie.

 • Hawe nie odwoła się od decyzji KNF o karze i wykluczeniu z obrotu na GPW

  HAWE nie wniesie odwołania od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w sprawie kary pieniężnej w wysokości 700 tys. zł oraz kary bezterminowego wykluczenia akcji z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW).

 • KNF nałożyła kary na Gothaer TU, Generali TU oraz Pawła Paluchowskiego

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Generali Towarzystwo Ubezpieczeń karę pieniężną w wysokości 97 tys. zł, na Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń - karę pieniężną w wysokości 240 tys. zł, poinformowała Komisja. KNF nałożyła również na Pawła Tomasza Paluchowskiego karę pieniężną w wysokości 300 tys. zł za rażące naruszenie obowiązków informacyjnych przez spółkę publiczną.

 • Sąd znów rozkłada ręce w kwestii upadłości Hawe

  Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wnioski Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Olesińscy i Wspólnicy s.k. o ogłoszenie upadłości HAWE. To kolejna już próba ze strony wierzycieli. W ubiegłym roku sąd umorzył postępowanie ze względu na fakt, że spółka nie posiada środków na pokrycie bieżących kosztów postępowania upadłościowego.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com