Sanok RC uruchomił zakład produkcyjny w Meksyku

Omawiane walory:

Sanok Rubber Company uruchomił zakład w Meksyku, w sierpniu zrealizował pierwsze sprzedaże.

Sanok Rubber Company, akcje, zakład produkcyjny, Meksyk

Fot. Wikipedia

– Niemiecki Draftex rozpoczął realizację nowych kontraktów dla jednego z producentów samochodów segmentu premium w oparciu o nową technologię produkcji uszczelek. To było dla nas duże wyzwanie. Z kolei w Meksyku również wystartowaliśmy z produkcją, w sierpniu realizujemy pierwsze sprzedaże. Te dwa zakłady wpływają i będą w istotny sposób wpływać na nasze wyniki jako globalnego dostawcy elementów gumowych dla motoryzacji – powiedział prezes Piotr Szamburski.

Dla segmentu motoryzacyjnego, który w I półroczu 2019 wzrósł o 8 proc., niezwykle ważny jest realizowany program inwestycyjny na lata 2018-2019, w ramach którego realizowana jest budowa dodatkowej hali w Sanoku na potrzeby produkcji uszczelek karoserii samochodowych. Zgodnie z harmonogramem, zakończenie prac powinno nastąpić pod koniec bieżącego roku.

W samym drugim kwartale warto zwrócić uwagę na segment uszczelek budowlanych (stolarkowe oraz samoprzylepne), który wzrósł o 13 proc. r/r i odpowiada obecnie za około 10 proc. sprzedaży grupy. W ślad za uwarunkowaniami pogodowymi spadła o blisko 5 proc. r/r sprzedaż w segmencie przemysł i rolnictwo, w tym w szczególności w grupie produktowej pasów klinowych dla rolnictwa, odpowiadających w dalszym ciągu za około 15 proc. całkowitej sprzedaży. Relatywnie suche lato (III kw. to okres żniw) nie sprzyja popytowi na pasy klinowe do kombajnów, podczas gdy uwarunkowania pogodowe nie mają bezpośredniego wpływu na pozostałe segmenty sprawozdawcze spółki.

– W środowisku rosnących kosztów (surowce i rynek pracy), cykliczności koniunktury na rynku automotive oraz przejściowego obniżenia ogólnej rentowności poprzez „pokoleniową” zmianę kontraktów motoryzacyjnych Grupa Sanok Rubber kontynuuje procesy optymalizacyjne. Utrzymujemy bezpieczne wskaźniki finansowe i silną pozycję gotówkową, pozwalającą realizować zarówno program inwestycyjny, jak również politykę dywidendową – podkreślił członek zarządu ds. finansowych Piotr Dołęga.

Sanok Rubber Company poinformował wczoraj, że odnotował 8,72 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2019 r. wobec 16,72 mln zł zysku rok wcześniej.

– W każdych warunkach dążymy do wypracowania solidnych wyników i generowania wartości dla akcjonariuszy. Z jednej strony, oczywiście widzimy cykliczne schłodzenie sektora motoryzacyjnego, któremu towarzyszy rosnąca presja producentów pojazdów na koszty. Natomiast z drugiej strony, jesteśmy w trakcie kosztownych procesów uruchamiania produkcji dla zupełnie nowych modeli samochodów, które postrzegamy jako czynnik wzrostowy dla Grupy Sanok Rubber w perspektywie długoterminowej – skomentował Szamburski.

– W perspektywie krótkoterminowej pierwszego półrocza spiętrzenie nowych projektów przy niższej skali tych najbardziej dojrzałych powoduje istotny spadek rentowności. To normalne, że w początkowym okresie realizacji kontraktów marże znajdują się zdecydowanie poniżej zakładanych docelowo, czyli po okresie optymalizacji procesu produkcyjnego, który trwa przynajmniej 6-9 miesięcy – dodał prezes.

Sanok Rubber Company zajmuje się produkcją wyrobów gumowych, gumowo-metalowych oraz kombinacji gumy z innymi tworzywami. Spółka jest producentem mieszanek gumowych posiadającym bogatą ofertę produktową dla motoryzacji, budownictwa, rolnictwa, farmacji i AGD. Jest notowana na GPW od 1997 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT sanok, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR