Sasin: Wydzielenie aktywów węglowych szansą na finansowanie inwestycji w energetyce

Omawiane walory: , ,
Planowane wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych umożliwi im pozyskanie finansowania zewnętrznego na inwestycje w transformację energetyczną, poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W weekend zapowiedział, że rząd w tym tygodniu ma pracować nad projektem restrukturyzacji energetyki, który doprowadzi do wydzielenia tych aktywów.
skarb,państwa,sasin,orlen,lotos,pekao,pkobp,jsw,kghm,pgnig

Fot. MAP/PGE

– Ta decyzja da spółkom energetycznym Skarbu Państwa nowe życie i nadzieję na rozwój, cały projekt przygotowany w ministerstwie aktywów państwowych […] zakłada wydzielenie z […] PGE, Enei, Tauronu tych elektrowni, które produkują energię elektryczną z węgla. Ta produkcja energii z węgla w związku z polityką klimatyczną UE jest mało przychodowa, mało perspektywiczna” – powiedział Sasin w rozmowie z radiową Jedynką.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Wskazał, że „ogromne opłaty emisyjne” powodują, że ta produkcja jest droga, nie daje spółkom możliwości uzyskiwania zysków. Powoduje również to, że te spółki nie mogą pozyskiwać funduszy na nowe inwestycje. „Taka jest dzisiaj polityka instytucji finansowych, że nie chcą udzielać finansowania tym podmiotom gospodarczym, które funkcjonują na rynku węglowym” – podkreślił.

– Cała transformacja energetyczna wymagająca ogromnych inwestycji, nakładów, będzie z natury rzeczy realizowana przez spółki energetyczne – myślę o inwestowaniu w energetykę odnawialną, offshore, ale również w energetykę odnawialną lądową, ale również inne sposoby pozyskiwania energii – przejściowo gaz ziemny, a przyszłościowo – wodór, inne źródła energii. To wymaga ogromnych, wielomiliardowych inwestycji. My częściowo pozyskamy pieniądze na tę transformację z UE, ale ogromną część tych inwestycji muszą udźwignąć spółki. Bez możliwości sięgnięcia po finansowanie zewnętrzne z banków, z instytucji finansowych, to byłoby kompletnie niemożliwe. A to by spowodowałoby, że Polska utraciłaby niezależność energetyczną – podsumował minister.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Enea, PGE, TAURONPE)

 • WIG20 błyszczy w Europie, mocne wzrosty na PGE, PKO BP i LPP

  Druga kolejna mocna sesja w Warszawie. Ponownie w grze jest energetyka i banki, wspierane przez LPP i PKN Orlen. WIG20 jest dziś najmocniejszym indeksem w Europie. Cichym bohaterem jest jednak sWIG80, testujący poziomy nieoglądane od 2007 roku.

 • Energetyka ciągnie w górę GPW, zagadka wtorkowych wzrostów Aliora rozwiązana

  Spółki energetyczne ciągną warszawską giełdę w górę. Pomagają banki wspierane przez dobre wyniki i odzieżówka wsparta zapowiedziami odmrożenia gospodarki. Ustępująca trzecia fala pandemii martwi tylko akcjonariuszy Mercatora.

 • PGE rekomenduje niewypłacanie dywidendy za 2020 rok Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej zdecydował o rekomendowaniu walnemu zgromadzeniu niewypłacania dywidendy z zysku za 2020 r., podała spółka.
 • Czerwony piątek na GPW, w grze CD Projekt i Mercator

  Na GPW dominuje kolor czerwony. Wczorajsze spadki na Wall Street i dzisiejsze gorsze nastroje w Europie nie zachęcają do kupowania akcji. Nie pomagają nawet bardzo dobre, bo niosące wizję silnego popandemicznego odbicia w światowej gospodarce, kwietniowe indeksy PMI.

 • Fitch: Wydzielenie aktywów do NABE pozytywne dla PGE, Enei i Taurona

  Fitch Ratings ocenia, że proponowane przez polski rząd wydzielenie elektrowni węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) - odrębnego podmiotu kontrolowanego w pełni przez państwo - jest pozytywne dla profili kredytowych trzech głównych polskich spółek energetycznych i stanowi ważny krok w planie dekarbonizacji wytwarzania energii elektrycznej w Polsce.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR