Sesja pod znakiem kopalń i energetyki. Kursy Bogdanki, Enei i Tauronu szorują po dnie

Omawiane walory: , , , ,

Czwartkowa sesja na GPW przynosi powielenie schematów z dnia poprzedniego. W dalszym ciągu słabo radzą sobie spółki wydobywcze i koncerny energetyczny, a sWIG80 poprawia swoje ponad 1,5 roczne maksima.

Bogdanka, JSW, PGE, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Rynki finansowe żyją nowymi rekordami na Wall Street, ostrożnym optymizmem Fed co do stanu amerykańskiej gospodarki i nocną obniżką przez Ludowy Bank Chin stóp procentowych. W tle cały czas pozostaje temat wzrostu liczby śmiertelnych ofiar koronawirusa do 2.129 i łącznej liczby potwierdzonych przypadków do ponad 75,7 tys. Na polskim rynku mamy dodatkowo dane makroekonomiczne z rodzimej gospodarki. W styczniu roczna dynamika produkcji przemysłowej wyhamowała do 1,1 proc. z 3,8 proc. r/r, inflacja producencka obniżyła się do 0,8 proc. z 1 proc. r/r, a publikowany przez BIEC Wskaźnik Dobrobytu zanurkował w lutym do 97,7 pkt. z 101,3 pkt. miesiąc wcześniej, co było największym jednorazowym jego spadkiem od 11 lat. Jak widać, ciekawych tematów jest cała masa, ale na GPW wszystko kręci się wokół kopalń i energetyki.

O godzinie 11:40 indeks WIG20 tracił 0,14 proc. i cofał się do 2.112 pkt., mWIG40 4.063 pkt. (+0,07 proc.), a sWIG80 13.134 pkt. (+0,02 proc.). Te poranne niewielkie zmiany indeksów wpisują się w obraz jaki można obserwować na europejskich parkietach, gdzie nastroje są mieszane, a większość indeksów pozostaje blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia.

Co więc rozgrzewa emocje w czwartek rano? W zasadzie to samo co wczoraj. Pierwsze godziny handlu powielają schematy obserwowane w środę. Mianowicie, słabo radzą sobie kopalnie i koncerny energetyczne.

Akcje Bogdanki, która w środę ogłosiła redukcję wydobycia węgla, kontynuują spadki, wyznaczając nowe historyczne dołki. Po ponad 2,5 godz. handlu za jeden walor trzeba było zapłacić 20,95 zł, czyli o 2,33 proc. mniej niż dzień wcześniej, gdy przecena sięgnęła aż 15,4 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ucieczkę od węgla można też zaobserwować na JSW, którego akcje dziś tracą 3,1 proc. i kosztują 16,65 zł, testując najniższe poziomy od wakacji 2016 roku. Od początku roku kurs JSW spadł już o prawie 22 proc.

Historyczne dołki pogłębia Enea (-3,3 proc.), Tauron (-1,5 proc.) i PKP Cargo (-2,7 proc.), czyli trzej inni negatywni bohaterowie środowej sesji. I podobnie jak w wypadku Bogdanki i JSW, tu również bardzo ciężko wskazać potencjalny punkt zwrotny.

W kontekście koncernów energetycznych warto odnotować zmianę na stanowisku prezesa PGE. Dziś przed południem akcje spółki drożeją o 0,4 proc. do 5,78 zł, po tym jak wczoraj wyznaczyły historyczne minimum na poziomie 5,67 zł, tracąc od początku roku 27,7 proc.

Zachowanie dużych spółek i całego indeksu WIG20 nie zachęca do inwestowania na GPW, ale już zachowanie sWIG80 może to czynić. Wprawdzie indeks ten pozostaje blisko poziomów zamknięcia, ale w międzyczasie giełdowym bykom udało się poprawić ponad 1,5 roczny rekord, wypychając go dziś do 13.192 pkt. W tym miejscu warto jednak przestrzec, że trwające od 4 miesięcy wzrosty doprowadziły już do sporego wykupienia, a obserwowane ostatnio spadające obroty na małych spółkach mogą zapowiadać zbliżającą się korektę. Dlatego paradoksalnie teraz bezpieczniejsze może być łapanie „spadającego noża” na energetyce niż dokupowanie rosnących maluchów.

W drugiej połowie dnia GPW będzie przede wszystkim pod wpływem rynków zagranicznych. To właśnie otwarcie sesji na Wall Street rozstrzygnie, czy warszawskie indeksy zamkną dzień na plusach, czy jednak na minusach.

Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, Enea, jsw, PGE, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR