Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.

największe,spółki,gpw,rekordy,giełda

Od początku roku już 30 spółek wyznaczyło nowe historyczne szczyty.

Inwestowanie i zarabianie na giełdzie to trudna sztuka, a inwestowanie na warszawskiej giełdzie to już zajęcie dla prawdziwych twardzieli. Polski inwestor nie ma lekko. Może jedynie pomarzyć o wzrostach indeksów w stylu amerykańskiego S&P500, wielkich i głośnych IPO czy wysokiej płynności na akcjach spółek spoza WIG20. GPW to nie Wall Street, ale i tu można na tyle dobrze zarobić, by przysłowiowo śmiać się z „krwiożerczej” 4-proc. inflacji. Jeśli ktoś nie wierzy, niech sprawdzi Portfel StockWatch.pl Cztery Fazy Rynku, który w 2 lata podwoił wartość inwestując wyłącznie w polskie akcje.

Na warszawskiej giełdzie pozytywnych historii nie brakuje, ale trzeba nieco wysiłku, by się do nich dokopać. Według danych z serwisu ATTrader.pl, tylko w tym roku nowe historyczne szczyty ustanowiło 30 spółek z głównego rynku. Najwięcej rekordów padło wśród producentów gier wideo, spółek informatycznych, technologicznych i deweloperów. W podziale na indeksy absolutnym liderem jest sWIG80. Wśród parkietowych maluchów aż 15 spółek (19 proc.) poprawiło w tym roku rekordy. W indeksach WIG20 i mWIG40 odsetek ten wynosi po 15 proc.

Hossa gamingowa odc. 2546

Na starcie roku niemal cały rynek z zapartym tchem śledził wyścig po nowe rekordy wśród czołowych producentów gier wideo. Na pierwszym planie znalazł się oczywiście CD Projekt, którego notowania windują emocje towarzyszące zbliżającej się premierze Cyberpunka 2077. Kurs akcji warszawskiego studia od pierwszych dni stycznia wspina się na nowe szczyty. Sielankę przerwała informacja o przesunięciu premiery gry na wrzesień. Paradoksalnie solidne tąpnięcie kursu akcji nie wystraszyło inwestorów. Przeciwnie. Wielu z nich wykorzystało przecenę do kupna walorów. Z perspektywy czasu wiemy już, że był to strzał w dziesiątkę, bo od styczniowego minimum akcje spółki podrożały już o ponad 36 proc. W tym tygodniu nastąpił kolejny historyczny moment. CD Projekt pod względem kapitalizacji wyprzedził Orlen i stał się trzecią największą spółką na warszawskiej GPW.

cdprojekt,wykres

Wykres dzienny CD Projekt

>> Magiczna data – omówienie sprawozdania finansowego CD Projektu za III kw. 2019 r.

Początek roku przyniósł zmianę w fotelu branżowego wicelidera. Fenomenalny rajd na kursie akcji PlayWay zapewnił mu awans o jedno oczko. Na początku lutego notowania spółki przebiły poziom 300 zł, a kilka dni później kapitalizacja po raz pierwszy przekroczyła poziom 2 mld zł. Obecnie jedna akcja PlayWay kosztuje 389 zł, co daje wycenę całej grupy na poziomie 2,56 mld zł.

W ubiegłym tygodniu o poziom 2 mld zł kapitalizacji otarł się Ten Square Games. Notowania wrocławskiego studia windują świetne wyniki finansowe, za co przede wszystkim odpowiada coraz lepsza monetyzacja kluczowego tytułu, czyli gry Fishing Clash. Jednak w styczniu rekordowo wysoka wycena akcji skusiła Macieja Popowicza i Arkadiusza Pernala do częściowej realizacji zysków. Obaj w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) sprzedali 13,3 proc. akcji za 221 mln zł (230 zł/szt). To największa tego typu transakcja w polskiej branży gamedev. Mimo zmniejszenia zaangażowania, układ sił w akcjonariacie pozostał bez większych zmian. Porozumienie, w skład którego wchodzą Popowicz i Pernal, wciąż kontroluje ponad 50 proc. kapitału i głosów na walnym spółki. Obecnie rynek wycenia Ten Square Games na 1,88 mld zł.

Świeża krew w WIG20

Oprócz CD Projektu nowe rekordy cenowe ustaliło jeszcze dwóch reprezentantów prestiżowego indeksu. Mowa o Dino Polska i Play, czyli spółkach z relatywnie krótkim stażem giełdowym. Pod koniec stycznia za jeden walor operatora sieci supermarketów płacono rekordowe 171,50 zł, co dawało wycenę całej grupy na poziomie 16,8 mld zł. Dino Polska to prawdziwe objawienie GPW. Spółka nieprzerwanie od niemal trzech lat rośnie w imponującym tempie i to pod każdym względem (zyski, przychody, liczba sklepów). Rychły koniec rajdu wieszczono już kilkukrotnie. Poprzednim razem po ogłoszeniu wyników za III kwartał 2019 r. Wówczas kurs akcji zanotował ponad 10-proc. spadek przy ponadprzeciętnych obrotach. Jednak i po tym notowania się szybko dźwignęły i obecnie akcje spółki są droższe o blisko 25 proc. W tym roku rękawice hossie na walorach Dino Polska rzucił amerykański fundusz AQR Capital, zajmując tzw. krótką pozycję. Tymczasem sytuacja na wykresie jest arcyciekawa, bo nowe rekordy są dosłownie na wyciągnięcie ręki.

dinopl,wykres

Wykres dzienny Dino Polska

>> Przystanek na stacji LFL – omówienie sprawozdania finansowego Dino Polska po III kw. 2019 r.

Powody do zadowolenia mają także akcjonariusze Play Communications. Trzeba przyznać, że poprzednie dwa kwartały w wykonaniu najmłodszego operatora telekomunikacyjnego były naprawdę udane. Wzrosły przychody i zyski, a III kwartał był wręcz rekordowy pod względem przepływów operacyjnych. Skala poprawy zaskoczyła nawet zarząd, który dwukrotnie podnosił prognozę wyników na 2019 r. W lutym za jedną akcję Play płacono rekordowe 38,38 zł. Obecnie rynek wycenia „fioletowy telekom” na 9 mld zł, czyli 0,6 mld zł mniej niż Orange Polska.

Wśród 30 rekordzistów znalazł się tylko jeden przedstawiciel sektora bankowego. Branżowym rodzynkiem okazał się BNP Paribas Bank Polska, za którego akcje w pierwszych dniach stycznia płacono nawet 82 zł. Przy takim kursie kapitalizacja banku sięgała 12 mld zł, dając mu 15. miejsce wśród największych firm na GPW.

Mieszkania, leki i IT na fali

Początek 2020 r. przyniósł też nowe rekordy wśród deweloperów mieszkaniowych i komercyjnych. Hossa na rynku trwa od kilku lat, a wielu komentatorów widzi już nawet „bańkę”. Co ciekawe, mimo dynamicznego wzrostu cen lokali, popyt pozostaje na wysokim poziomie. W takim otoczeniu świetnie radzą sobie giełdowi deweloperzy. W tym roku nowe szczyty na kursach akcji odnotowali tacy potentaci jak Dom Development, Atal, Archicom, Echo Investment czy Capital Park.

Na nudę nie mogą narzekać też akcjonariusze spółek informatycznych. W lutym nowe historyczne szczyty ustaliły Asseco Business Solutions i Asseco South Eastern Europe, czyli „dywidendowe krowy” z grupy Asseco Poland. W lutym kapitalizacja pierwszej spółki urosła do 1,16 mld zł, a drugiej zbliżyła się do 1,5 mld zł. Wśród mniejszych przedstawicieli branży warto odnotować rekordy na kursach akcji Opteam i LSI Software. Notowania pierwszej spółki tylko w tym roku podskoczyły o nawet 140 proc.

Na fali wznoszącej są także akcje producentów i dystrybutorów farmaceutyków. W lutym kapitalizacja Krka przekroczyła poziom 11 mld zł. Słoweński producent leków niedawno przedstawił wstępne wyniki finansowe za 2019 r. Według wyliczeń, przychody wzrosły o 12 proc. do blisko 1,49 mld euro, a zysk netto podskoczył aż o 40 proc. do 242 mln euro. Zarząd spółki liczy na kontynuację dobrej passy. Plan na 2020 r. zakłada wypracowanie 1,52 mld euro i ponad 210 mln euro zysku netto.

Udany rok ma za sobą Neuca, która w poprzednich kwartałach dynamicznie poprawiała wyniki w ujęciu r/r i wypadała lepiej od konsensusu. Na początku lutego za jedną akcje toruńskiej spółki płacono rekordowe 399 zł.

Wzrosty i dywidendy idą w parze

Wśród tegorocznych rekordzistów nie zabrakło Ambry, Grupy Kęty i Żywca, czyli spółek, które w trendzie wzrostowym są od lat, a do tego regularnie płacą dywidendy. Z nieco krótszym stażem giełdowym, ale za to z imponującą historią wypłat, jest jeszcze Inter RAO Lietuva i Eurotel. Litewski dostawca energii elektrycznej od 5 lat serwuje dywidendy o stopie w przedziale od 11,5 proc. do nawet ponad 18 proc. Akcjonariusze operatora sieci salonów z ofertą operatorów telefonii komórkowej też nie mają powodów do narzekań. W poprzednich dwóch latach stopa dywidendy przekraczała 9 proc.

– Eurotel regularnie wypłaca dywidendy, które wykazują tendencje wzrostową. Jednocześnie spółka, gdy przechodzi trudniejszy okres, potrafi odpowiedzialnie zmniejszyć stopę zysku dzielenia się z akcjonariuszami, aby zachować bezpieczeństwo finansowe. Zresztą ta odpowiedzialność przebija również podczas WZA, które to można obserwować online. To kolejny plus dla spółki, która jako jeden z niestety nie tak wielu podmiotów na GPW umożliwia śledzenie WZA online. Gdyby jeszcze komentarze wynikowe były obszerniejsze, a spółka udostępniała prezentacje inwestorskie oraz organizowała chaty z inwestorami, to byłby podmiot prawie idealny – komentuje Przemysław Staniszewski, analityk StockWatch.pl w omówieniu wyników za II kwartał 2019 r. >>> Czytaj więcej

eurotel,dywidendy

Dywidendy grupy Eurotel (Źródło: Opracowanie własne)

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wzrosty cen akcji i dywidendy idą w parze także w Ferro, BSC Drukarni Opakowań, Wirtualnej Polsce, Newagu i Enter Air. Być może w ich ślady pójdą ML System i R22. Obie spółki na GPW zadebiutowały całkiem niedawno, a w ubiegłym roku wypłaciły swoje pierwsze dywidendy.

Listę spółek z rekordowymi wycenami zamykają Vigo System i Selvita. Firmy te co prawda nie płacą dywidend, ale skutecznie rekompensują to wzrostem biznesu i wartości akcji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o AMBRA, archicom, ASSECOBS, ASSECOSEE, Atal, BNPPPL, BSCDRUK, CDPROJEKT, CPGROUP, dinopl, domdev, echo, ENTER, EUROTEL, FERRO, INTERAOLT, kety, krka, lsisoft, NEUCA, newag, opteam, play, playway, R22, SELVITA, TSGAMES, vigosys, Wirtualna, ZYWIEC)

 • Orlen i Lotos idą po wielomiesięczne szczyty, w grze także Mabion i Mercator

  Piątkowa sesja na GPW, podobnie jak na większości europejskich parkietów, rozpoczęła się od spadków. Strona popytowa próbuje obecnie przejąć inicjatywę. O tym, czy to się uda, zdecydują popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. To główne wydarzenie piątku.

 • Vigo System miało 32,55 mln zł zysku netto w 2020 r.

  Vigo System odnotowało 32,55 mln zł jednostkowego zysku netto w 2020 r. wobec 13,88 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Zysk netto z działalności powtarzalnej (skorygowany o wpływ wydarzeń jednorazowych) urósł o 30 proc. r/r, z 13,9 mln zł w 2019 r. do 18,1 mln zł w 2020 r.

 • Duże zmiany w indeksach. Mercator zastąpi Alior Bank w WIG20

  Potwierdziły się spekulacje dotyczące zmian w składzie prestiżowego indeksu. Po sesji 19 marca Mercator Medical zastąpi Alior Bank w WIG20. Sporo zmian zaplanowano w indeksach małych i średnich spółek.

 • Akcjonariusze Neuki zdecydowali o skupie do 100 tys. akcji za maks. 90 mln zł

  Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Neuka zmieniło wcześniejsze uchwały ws. programu skupu akcji własnych tak, że obecnie zarząd jest upoważniony do nabywania w terminie do 31 grudnia 2021 roku nie więcej niż 100 tys. sztuk akcji własnych za kwotę do 90 mln zł. Cena maksymalna za akcje nabywane na rynku regulowanym wyniesie 900 zł za jedną akcję, przy czym łączna wartość nominalna nabytych akcji nie może przekroczyć 20 proc. kapitału zakładowego spółki.

 • Warszawskie indeksy kontynuują wzrosty, w grze Allegro i PKP Cargo

  Warszawska giełda rośnie, ale hurraoptymizmu podobnego do tego wczorajszego na Wall Street nie ma. Dominuje atmosfera wyczekiwania, z której wybijają się spółki wynikowe i Allegro.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR