Shell może być zainteresowany zakupem stacji z PKN Orlen po fuzji z Lotosem

Omawiane walory: ,

Shell nie wyklucza możliwości zakupu stacji paliw od PKN Orlen, jeśli europejski regulator zażąda, by płocki koncern pozbył się części swojej sieci detalicznej po połączeniu z Grupą Lotos, poinformował ISBnews globalny wiceprezes koncernu Shell ds. detalu István Kapitány.

(Fot. mat. prasowe)

– Bezustannie przyglądamy się możliwościom rozwoju i proces konsolidacji rynku w Polsce jest dla nas bardzo interesujący. Dlatego z pewnością będziemy analizować pod kątem finansowym, czy udział w tego rodzaju wymianie stacji będzie dla nas miał sens – powiedział Kapitány w rozmowie z ISBnews w trakcie europejskiego finału Shell Eco-Marathon pod Londynem. Na pewno jesteśmy bardzo otwarci na taką możliwość i jestem przekonany, że może to przynieść nam określone korzyści, ale poczekajmy na wyniki analiz” – dodał.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Kapitány zapewnił, że ewentualna wymiana stacji mogłaby dotyczyć wielu potencjalnych rynków w Europie.

– Jesteśmy bardzo silni choćby w Niemczech, jak również w kilku innych krajach Europy Centralnej i Wschodniej. Natomiast nie jest tak, że bardzo nam na tej umowie zależy. Zdecydowalibyśmy się na nią jedynie wtedy, gdyby była dla nas bardzo korzystna i na szczęście nie ma tu żadnego pośpiechu. To dla nas duża przewaga – zastrzegł.

Globalny wiceprezes Shell ds. detalu podkreślił, że zgodnie ze strategią holendersko-brytyjski koncern chce zwiększyć liczbę posiadanych stacji paliw do 55 tys. lokalizacji w 2025 roku, w porównaniu do ponad 44 tys. placówek obecnie.

– To oznacza 1-2 tys. nowych stacji rocznie, a już dzisiaj drugi największy operator stacji paliw na świecie dysponuje siecią poniżej 20 tys. placówek. Polska to dla nas ekscytujący rynek – podsumował.

Holendersko-brytyjski koncern Shell to największa firma paliwowa na świecie. W Polsce jest czwartym pod względem wielkości operatorem stacji paliw – na koniec 2018 roku firma zarządzała siecią 419 stacji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Lotos, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR