Spadki na kursie akcji ZPUE. W tle luksusowy jacht za 37 mln zł

Omawiane walory:

Giełdowy producent urządzeń dla elektroenergetyki wyleasingował jacht Princess 30 M 028 warty 37 mln zł. Akcjonariuszom mniejszościowym spółki taki sposób wydawania pieniędzy nie przypadł do gustu. W poniedziałek notowania ZPUE spadają o 8 proc.

zpue, jacht, princess, prezes, Bogusław, Wypychewicz

Fot. princessyachts.com/stockwatch.pl

Pod koniec ubiegłego tygodnia na rynek trafiła informacja o dość niecodziennej umowie zawartej przez giełdową spółkę. ZPUE, czyli producent urządzeń dla elektroenergetyki wyleasingował jacht Princess 30 M 028. Według informacji brytyjskiego producenta, to jedna z najbardziej luksusowych jednostek w ofercie stoczni. Jacht ma 30,45 metrów długości i 7,05 metra szerokości. Wartość umowy opiewa na 37 mln zł.

Spółka w komunikacie nie wyjaśniła, w jaki sposób luksusowa jednostka będzie budować wartość dla akcjonariuszy. Z innych źródeł wiadomo jednak, że Bogusław Wypychewicz, czyli prezes i większościowy akcjonariusz ZPUE, to zapalony miłośnik sportów wodnych.

AKTUALIZACJA

W poniedziałek po sesji zarząd ZPUE wydał kolejny komunikat, w którym tłumaczy zasadność leasingu m.in. „wzmocnieniem rozpoznawalności marki” w krajach basenu Morza Śródziemnego czy „wywarciem na kontrahentach zagranicznych wrażenia pewności i stabilności”.

Tajemnicze inwestycje

ZPUE działa w branży urządzeń elektroenergetycznych do rozdziału energii elektrycznej. Core biznesem jest produkcja m.in. kontenerowych stacji transformatorowych, rozdzielni średniego i niskiego napięcia, słupowych stacji transformatorowych czy aparatury do linii napowietrznych. Ponadto spółka realizuje „pod klucz” stacje średniego i niskiego napięcia, oferuje generalne wykonawstwo (w zakresie energetycznym) dla obiektów użyteczności publicznej, a także zapewnia serwis systemów zasilania. Większość przychodów spółka generuje na rynku polskim (ok. 85 proc. w 2019 r. i 89 proc. w 2018).

Od 2017 r. ZPUE jest na fali – przychody systematycznie rosną. W całym 2019 r. wyniosły one 688 mln zł, co oznaczało wzrost o 37,8 mln zł r/r (+5,8 proc.). Pierwszy kwartał 2020 r. spółka zakończyła natomiast sprzedażą na poziomie 168,9 mln zł, co dało skok r/r aż o 23 proc.). Co ciekawe, początek obecnego roku to również duże inwestycje. W marcu ZPUE nabyło od Stolbud Włoszczowa za 44 mln zł prawo wieczystego użytkowania gruntów o powierzchni 7,5 ha. Kilka tygodni później kupiło od tego samego podmiotu za 8 mln zł ciepłownię, którą wydzierżawiono sprzedającemu do czasu uzyskania koncesji na wytwarzanie i przesyłanie ciepła. Tym samym ZPUE weszło na rynek ciepłowniczy. Warto dodać, że Stolbud Włoszczowa należy do grupy Koronea, podmiotu kontrolowanego przez rodzinę Wypychewiczów. Wcześniej Stolbud zajmował się produkcją stolarki okiennej i drzwiowej jednakże zakończył działalność produkcyjną w ubiegłym roku. Po transakcji wśród inwestorów pojawiły się wątpliwości, czy celem transakcji jest korzyść dla wszystkich akcjonariuszy ZPUE czy tylko porządki portfelu głównego akcjonariusza. Szczególnie, że zarząd nie podzielił się rynkiem informacją na temat wpływu transakcji na skonsolidowane wyniki.

– Komunikacja spółki z rynkiem pozostawia nieco do życzenia. Raport kwartalny nie zawiera zbyt wiele szczegółowych informacji. Ponadto ZPUE nie wyjaśnia, co nim kierowało przy zakupie ciepłowni (które przecież obecnie nie grzeszą dużą rentownością) i nieruchomości. Powinno to wzbudzić czujność inwestorów, tym bardziej, że drugą stroną transakcji była inna spółka należąca do głównych akcjonariuszy ZPUE – sygnalizował analityk StockWatch.pl w omówieniu sprawozdania ZPUE za I kwartał 20202.

>> Poprawa wyników z niejasnymi inwestycjami w tle – omówienie sprawozdania finansowego ZPUE po I kw. 2020 r.

Leasing jachtu za 37 mln zł nie wszystkim akcjonariuszom się spodobał. W poniedziałek kurs akcji ZPUE spada o 8 proc. do 195,50 zł. W porannym dołku za jeden walor producenta urządzeń do przetwarzania i przesyłu energii elektrycznej płacono 182 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ZPUE)

 • ZPUE tłumaczy się z leasingu jachtu za 37 mln zł, ale w komunikacie trzeszczy od sprzeczności

  Giełdowy producent urządzeń dla elektroenergetyki idzie w zaparte i przekonuje akcjonariuszy, że leasing jachtu Princess 30 M 028 za 37 mln zł był słuszną decyzją. W komunikacie trzeszczy jednak od sprzeczności. Z jednej strony spółka stwierdza, że inwestycja w jacht jest zgodna ze strategią i nie wpływa na dywidendę. Z drugiej firma obawia się skutków COVID-19, ograniczenia dostępu do kredytu oraz nie wyklucza ryzyka zamknięcia któregoś ze swoich zakładów produkcyjnych. W tym kontekście zarząd ocenia wypłatę ewentualnej dywidendy jako "skrajną nieodpowiedzialność".

 • WIG20 przed szansą na przełamie 2.300 pkt., w grze PZU i Kruk

  Piątkowa sesja może mieć kluczowe znaczenie z punktu widzenia kształtowania się sytuacji na wykresie dziennym indeksu WIG20. Potencjalne przełamanie poziomu 2.300 pkt., nie tylko wykluczy powstanie podażowej formacji głowy z ramionami (RGR), ale też otworzy drogę do dalszych wzrostów.

 • Analiza techniczna czterech styczniowych lodołamaczy

  Tegoroczne statystyki warszawskiego parkietu mrożą krew w żyłach. Wśród dużych i małych spółek zaledwie kilka może pochwalić się dodatnią stopą zwrotu z akcji. StockWatch.pl wybrał spośród nich cztery ciekawe walory i wspólnie z ekspertem z SGH zbadał, do jakich poziomów technicznych zmierzają obecnie ich kursy.

 • 9 nowych spółek z pokaźną stopą dywidendy

  Tegoroczna pula dywidend rośnie w imponującym tempie. W tym tygodniu suma planowanych wypłat przekroczyła 16 mld zł. StockWatch.pl spośród najnowszych propozycji wybrał dziewięć spółek ze stopą sięgającą nawet 11 proc.

 • 9 czarnych koni giełdowej branży przemysłowej

  Już tylko tydzień dzieli nas od zamknięcia III kwartału. I choć wyniki oficjalnie będą znane nie wcześniej niż za miesiąc, rynek już lada dzień zacznie pod nie grać. StockWatch.pl sprawdził wśród maklerów, kto w branży przemysłowej wypływa na fali ożywienia gospodarczego.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR