WIG20 przed szansą na przełamie 2.300 pkt., w grze PZU i Kruk

Omawiane walory: , , , , , , ,

Piątkowa sesja może mieć kluczowe znaczenie z punktu widzenia kształtowania się sytuacji na wykresie dziennym indeksu WIG20. Potencjalne przełamanie poziomu 2.300 pkt., nie tylko wykluczy powstanie podażowej formacji głowy z ramionami (RGR), ale też otworzy drogę do dalszych wzrostów.

W czwartek, przysłowiowym rzutem na taśmę, indeks WIG20 wspiął się o 0,5 proc. do 2.285,82 pkt. Piątkowa sesja rozpoczęła się od kontynuacji wzrostów. O godzinie 09:41 indeks dużych spółek zyskiwał 0,47 proc. i testował poziom 2.296,65 pkt. Rosły też pozostałe warszawskie indeksy. WIG zyskiwał 0,4 proc. i testował poziom 59.958,4 pkt., mWIG40 rósł o 0,4 proc. do 4.741,6 pkt., a sWIG80 o 0,3 proc. do 16.329,6 pkt.

Poranne wzrosty akcji na warszawskiej giełdzie wspierane są przez dobre nastroje na rynkach światowych, ale też opublikowane dziś rano, pozytywne w swej wymowie, indeksy PMI z Francji i Niemiec. W kwietniu indeks PMI dla francuskiego sektora przemysłowego ukształtował się na poziomie 55,1 pkt., a dla usług miał wartość 57,7 pkt. W obu wypadkach są to dane lepsze niż w marcu i lepsze od prognoz. Analogiczny indeks dla przemysłu w Niemczech wyniósł 58,2 pkt. (prognoza: 58 pkt.), a dla usług 54,7 pkt. (prognoza: 55,5 pkt.). Te dane wpisują się w dominujący od kilku miesięcy scenariusz przyspieszenia gospodarczego w Europie.

Po południu zostaną opublikowane jeszcze wstępne odczyty indeksów PMI dla USA za miesiąc kwiecień. Mając na uwadze, że w ostatnim czasie amerykańskie dane częściej rozczarowują niż pozytywnie zaskakują, można spodziewać się dziś podobnej sytuacji. Zważywszy jednak, że indeksy te wciąż będą pozostawać na wysokich poziomach, nie powinno to w szczególny sposób wpłynąć na nastroje.
Indeksy PMI to główne publikowane dziś dane. Oprócz nich wciąż nad rynkiem wisi ryzyko związane z niedzielnymi wyborami prezydenckimi we Francji. Wprawdzie teraz inwestorzy zdają się tym nie przejmować, stawiając na wygraną Emmanuela Macrona, ale należy mieć świadomość występowania tego ryzyka.

Czwartkowe podciąganie WIG20 na końcowym fixingu i dzisiejsze poranne wzrosty można też wiązać ze spóźnioną reakcją na opublikowane w czwartek przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) świetne dane z polskiej gospodarki. W marcu produkcja przemysłowa przyspieszyła w Polsce z 1,2 proc. do aż 11,1 proc. w relacji rok do roku. To najwyższy wynik od ponad 6 lat. W tym samym czasie sprzedaż detaliczna wzrosła o 9,7 proc., po tym jak miesiąc wcześniej zanotowała skok o 7,3 proc. To natomiast trzeci najwyższy wynik na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Dane mocno zaskoczyły in plus. Okazały się lepsze od, i tak już optymistycznych, rynkowych prognoz (produkcja przemysłowa: 7,15 proc.; sprzedaż detaliczna: 8,2 proc.). W przypadku produkcji motorem napędowym była produkcja budowlano-montażowa. Wzrosła ona o 17,2 proc. w relacji rocznej, co jest najwyższym wynikiem od 3 lat. Ten silny skok to efekt rozkręcania się inwestycji finansowanych ze środków unijnych, co jest dobrą prognozą na przyszłość. Wynik sprzedaży detalicznej zaś podkręciły m.in. zakupy mebli, RTV, odzieży i obuwia.

Dane o produkcji i sprzedaży, zestawione z innymi marcowymi wynikami, mogą sugerować silne przyspieszenie dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) Polski w I kwartale br. Jest prawdopodobne, że wzrost sięgnie 4 proc. rok do roku wobec 2,7 proc. w ostatnim kwartale 2016 roku. Takie przyspieszenie oznaczałoby najlepszy wynik od ostatniego kwartału 2015 roku, gdy polska gospodarka rosła w tempie 4,6 proc.

Z punktu widzenia kształtowania się sytuacji na wykresie dziennym indeksu WIG20, dzisiejsza sesja może odegrać kluczowe znacznie. Potencjalne przełamanie 2.300 pkt. (i towarzyszące mu wybicie WIG powyżej 60.000 pkt.) ostatecznie zaneguje możliwość utworzenia podażowej formacji głowy z ramionami (RGR). Formacja ta budowana jest od dwóch miesięcy. Linia szyi aktualnie znajduje się poniżej 2.200 pkt., a konsekwencją jej przełamania byłby spadki w okolice 2.000 pkt. Wybicie ponad 2.300 pkt. i zanegowanie RGR będzie jednoznaczne z wygenerowaniem sygnału kupna na wykresie WIG20, co może zapowiadać ruch w kierunku 2.500 pkt.

Dziś rano w górę WIG20 ciągną przede wszystkim drożejące o 2,2 proc. akcje PZU oraz rosnące o 1,1 proc. akcje Alior Banku. Liderem spadków w gronie największych spółek jest Eurocash, którego akcje tanieją o 1,4 proc. W dalszym ciągu słabo spisuje się Orange Polska, spadając o 0,4 proc. i pozostając na historycznych minimach.

Wśród pozostałych spółek na uwagę zasługują m.in. akcje Kruka, które podrożały do 272 zł, wyznaczając nowy historyczny rekord. Gorąco jest też na walorach Petrolinvestu, które w pewnym momencie drożały już 24,6 proc. (obecnie 11 proc.), a także Capital Park (+6,5 proc.), Bytom (+5,3 proc.) i ZPUE (+4,8 proc.).

Przyszły tydzień na giełdach rozpocznie się od tematów politycznych i zakończy się polityką. W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji. Sondaże wskazują na podobne poparcie czterech głównych kandydatów. Dlatego w drugiej turze, która zaplanowana jest na 7 maja, tak naprawdę może znaleźć się każdy z nich. I to właśnie od tego, kto się znajdzie, będzie zależała poniedziałkowa reakcja inwestorów. A w skrajnym przypadku, gdy do kolejnej tury przeszliby kandydaci skrajni, temat wyborów mógłby zdominować nawet cały przyszły tydzień.

W scenariuszu bazowym, który obecnie zakładają rynki, przyszłym prezydentem Francji zostanie umiarkowany Emmanuel Macron. Jego zwycięstwo w pierwszej turze da impuls giełdom i wspólnej walucie do umocnienia. Tym większego, im większą będzie miał przewagę Macron nad swoim konkurentem. Jednak w takim scenariuszu pozytywna reakcja giełd ograniczy się do jednego dnia.
Przyszły tydzień zamknie natomiast specjalny szczyt Unii Europejskiej poświęcony BREXIT-owi, co w połączeniu z kampanią wyborczą na Wyspach przed zaplanowanymi na 8 czerwca przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, przywróci na chwilę temat związany z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii.

W przyszłym tygodniu, oprócz polityki, uwaga rynków będzie jeszcze koncentrowała się na trwającym za oceanem sezonie publikacji wyników kwartalnych, startującym w Warszawie analogicznym sezonie (raporty finansowe opublikuje m.in. Millennium, BZ WBK, Lotos, Orange Polska, mBank, PKN Orlen, CCC, Grupa Azoty), a także na posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego i Banku Japonii.

Mapa rynku – stan na godzinę 10:15. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o BYTOM, CPGROUP, eurocash, Kruk, orangepl, petrolinv, PZU, ZPUE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR