9 czarnych koni giełdowej branży przemysłowej

Już tylko tydzień dzieli nas od zamknięcia III kwartału. I choć wyniki oficjalnie będą znane nie wcześniej niż za miesiąc, rynek już lada dzień zacznie pod nie grać. StockWatch.pl sprawdził wśród maklerów, kto w branży przemysłowej wypływa na fali ożywienia gospodarczego.

Spółki przemysłowe są ewidentnym beneficjentem odtrąbionego już odbicia gospodarczego. Niektóre z tych spółek już w II kwartale udowodniły, że kryzys mają za sobą, albo skutecznie nauczyły się odpierać jego ataki. Warto odnotować fakt, że w lipcu produkcja przemysłowa w kraju poprawiła się o 6,3 proc. w ujęciu r/r, a w sierpniu o 2,2 proc. Cenną informacją są także ostatnie dane dotyczące PMI. Poniedziałkowy odczyt za wrzesień wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę dla chińskiego przemysłu okazał się lepszy od prognoz i wyniósł 51,2 pkt. Natomiast odczyty dla Francji, Niemiec i całej strefy Euro były wyższe od konsensusu rynkowego w kategorii usług, a niższe dla przemysłu.

Analitycy podkreślają, że pozytywnie o koniunkturze w sektorze przemysłowym wypowiadają się zarządy spółek. To dobrze wróży ich wynikom za III kwartał, mając dodatkowo na uwadze niską bazę z ubiegłego roku.

– W lipcu spółki przemysłowe były bardzo zadowolone z uzyskiwanych wyników. Sierpień był trochę gorszy, ale tendencja wzrostowa została podtrzyma. Teraz ważny będzie wrzesień, który powinien odpowiedzieć nam, na ile trwałe jest odbicie gospodarcze. Niemniej wskaźniki PMI mogą sugerować, że jest dobrze. Dlatego oczekiwałbym w III kwartale 2013 roku dalszej poprawy wyników po spółkach przemysłowych. Należy też pamiętać, że baza porównawcza będzie stosunkowo niska, gdyż w III kwartale 2012 roku w wynikach widać było już spowolnienie. – ocenia Jakub Szkopek, analityk DI BRE Banku.

>> Sprawdziliśmy wśród ekspertów, które spółki jako pierwsze pojadą gospodarczą windą na wyższy poziom. >> Ośmiu giełdowych faworytów koniunkturalnego zrywu.

Warto zauważyć, że część spółek przemysłowych dzięki systematycznie pokazywanym dobrym wyników mocno została doceniona przez rynek w ostatnich dwóch latach. Uwagę zwracają wysokie stopy zwrotu na przykład w branży elektromaszynowej – Amica notuje dwuletnią stopę zwrotu na poziomie 359 proc., Aplisens prawie 196 proc., a Apator około 120 proc. Dla porównania warto dodać, że w tym samym okresie indeks szerokiego rynku zyskał 30,5 proc. Zdaniem ekspertów nie ma w tym przypadku, gdyż stoją za tym fundamenty.

– Hossa na kursach spółek elektromaszynowych trwa od blisko 2 lat. Branża została dowartościowana za osiąganie dobrych wyników. Cześć spółek z tego segmentu powinna także w III kwartale pokazać się do dobrej strony. Sprzyjają temu niższe ceny surowców oraz w przypadku eksporterów słaby złoty. Dobrych wyników oczekiwałbym po ZPUE, które jest producentem urządzeń elektroenergetycznych do przesyłu i rozdziału energii. Jednocześnie uruchamia eksport do Rosji i Niemiec. Trzeci kwartał powinien być kolejnym udanym okresem dla Zetkamy oraz Aplisensu. Obu spółkom sprzyja rozwój na rynku rosyjskim i choć dynamika popytu na wschodzie słabnie, to cały czas jest motor wzrostów. Dobre wyniki w ostatnich kwartałach pokazywała Amica, która także zyskiwała dzięki ekspansji do Rosji, jednak w III kwartale oczekiwałbym po spółce pogorszenia marż ze względu na osłabienie rubla. – mówi Wojciech Woźniak, analityk Millennium DM.

Porównanie kursów omawianych spółek. Wykres za ostatnie 2 lata.

>> Analityk StockWatch.pl przyjrzał się dokładnie aktualnej sytuacji fundamentalnej Amiki po wynikach za ostatni kwartał. >> Zobacz analizę najnowszego raportu kwartalnego grupy Amica.

Wiele spółek przemysłowych potrafiło skutecznie przeciwstawić się stagnacji na polskim rynku szukając nowych odbiorców na swoje produkty zagranicą. W ostatnich kwartałach rodzimi producenci czerpali pełnymi garściami z prosperity gospodarczej w Rosji. Jednak gospodarka naszego wschodniego sąsiada zwalnia. We wrześniu Morgan Stanley obniżył swoje prognozy dla Rosji do 2,2 proc. wzrostu PKB z wcześniejszych 2,9 proc. Wcześniej uczyniło to rosyjskie Ministerstwo Gospodarki, które zmniejszyło prognozę wzrostu z 2,4 do 1,8 proc.

– Obecnie preferowałbym firmy eksportujące na Zachód Europy niż wysyłające na Wschód. Rozpoczynające się odbicie gospodarcze w krajach UE może sprzyjać naszym spółkom mającym ekspozycje na te państwa. Natomiast uważałbym na firmy eksportujące do Rosji. Należy liczyć się, że szczyt koniunktury w tym kraju już prawdopodobnie minął i teraz może nastąpić spowolnienie wzrostu gospodarczego. Dlatego baczniej powinniśmy się przyglądać spółką, które potrafią zdobywać nowych klientów w krajach Unii Europejskiej.W III kwartale pozytywnie wynikami powinna wyróżnić się m.in. Zetkama. W spółce dobre efekty przynoszą działania na polu pozyskiwana nowych klientów. Wysoko należy ocenić też kwalifikacje zarządu. Kolejną spółką, która w najbliższym sezonie powinna utrzymać dobry poziom wyników jest Apator. Obecnie producent urządzeń pomiarowych chce zagospodarować rynek brytyjski. Jednak nie będzie to łatwe zadanie, ale jeśli się uda, to będzie impulsem do dalszych wzrostów. – mówi Michał Zasadzki, analityk Erste Securities.

Zdaniem tego eksperta, pozytywnie wynikami wyróżnia się także Forte, inna spółka eksportująca towary na zachód Europy. Tu gwarancją dobrych rezultatów jest rynek niemiecki, który wchodzi w fazę odbicia. Również analityk DI BRE Banku docenia spółkę działającą w segmencie meblarskim. W tym roku kurs Forte wzrósł już około 150 proc. Ostatnio spółka znalazła się w raporcie biura w kontekście ewentualnego zainteresowania ze strony inwestorów zagranicznych, w związku z planowaną reformą w OFE.

– W mojej ocenie tendencję do poprawiania wyników powinny utrzymać te spółki, które pokazały się z dobrej strony w II kwartale. Korzystają one zarówno ze słabej złotówki oraz dużego portfela zamówień. Można tu wymienić chociażby Forte czy Zetkamę, które dużą cześć sprzedaży generują na rynkach zagranicznych. Interesująco wygląda Pozbud, który zwiększa kanał eksportowy i pozytywnie powinno oddziaływać odbicie w budownictwie. Na kolejny dobry kwartał ma szansę Amica. Również dobrą passę powinien utrzymać Impexmetal. Ta spółka nadal powinna pokazywać wzrost wolumenów, a z racji tego, że 50 proc. przychodów stanowi eksport, czynnikiem sprzyjającym jest kurs walutowy. Z dobrej strony powinna pokazać się także Kruszwica. Wysokie zbiory rzepaku pozwalają spółce zwiększyć produkcję i osiągać wyższą marżę na produkcji oleju. – ocenia Jakub Szkopek, analityk DI BRE Banku.

>> Wszystkie giełdowe spółki z sektora elektromaszynowego znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych producentów sprzętu AGD i maszyn w StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o amica, apator, aplisens, FORTE, impexmet, Kruszwica, pozbud, zetkama, ZPUE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR