9 nowych spółek z pokaźną stopą dywidendy

Tegoroczna pula dywidend rośnie w imponującym tempie. W tym tygodniu suma planowanych wypłat przekroczyła 16 mld zł. StockWatch.pl spośród najnowszych propozycji wybrał dziewięć spółek ze stopą sięgającą nawet 11 proc.

Karuzela dywidendowa kręci się w najlepsze. Z przygotowanego przez PAP zestawienia wynika, że zadeklarowana łączna kwota dywidend to już 16,1 mld zł. Największy strumień gotówki popłynie z sektora bankowego, paliwowego i energetycznego.

Wśród najnowszych deklaracji warto zwrócić uwagę na Ferro. Proponowana przez producenta armatury sanitarnej i zaworów dywidenda daje ponad 8 proc. stopę. Zarząd chce na każdą akcję wypłacić 1 zł, w sumie miałoby to być 21,2 mln zł. Proponowanym dniem dywidendy jest 26 maja. Wypłata miałaby nastąpić w dwóch terminach: 0,40 zł na akcję miałoby trafić do akcjonariuszy 6 sierpnia, a 0,60 zł – 26 listopada. Identyczną dywidendę w dwóch ratach spółka wypłaciła w ubiegłym roku. W sumie Ferro dzieli się zyskiem od 2012 r. W zeszłym roku grupa zanotowała płaskie przychody w wysokości 270,7 mln zł. Zdołała natomiast poprawić zysk operacyjny i netto o ponad 10 proc. do 36,4 mln zł i blisko 24 mln zł. Ważnym krokiem w rozwoju grupy było uruchomienie spółki dystrybucyjnej na Węgrzech.

Ostatnio aspirację do wypłaty wysokiej dywidendy zgłosiła także spółka Pani Teresa Medica. Giełdowy producent tekstylnych wyrobów medycznych proponuje w tym roku 1,20 zł dywidendy na akcję. Taka kwota oznacza ponad 7-proc. stopę. Spółka regularnie dzieli się zyskiem od 2010 r., a stopa dywidendy w tym okresie wynosiła od 5,11 do 7,12 proc. W 2014 r. spółka uzyskała 19,5 mln zł skonsolidowanych przychodów i był to wzrost o 5 proc. r/r. Na krajowym rynku sprzedaż sięgnęła 17,77 mln zł, zwyżkując o 9 proc. Przychody z eksportu spadły natomiast o 23 proc. do 1,74 mln zł. Łącznie zysk netto Pani Teresa Medica spadł nieznacznie do 2,84 mln zł.

Uwagę inwestorów jak co roku przyciągają spółki, które regularnie zwiększają stopę dywidendy. (Fot. Daniel Paćkowski)

Uwagę inwestorów jak co roku przyciągają spółki, które regularnie zwiększają stopę dywidendy. (Fot. Daniel Paćkowski)

Do płacenia solidnych dywidend przyzwyczaił już inwestorów Eurotel. Na przestrzeni ostatnich 6 lat stopa dywidendy w grupie prowadzącej sklepy z usługami T-Mobile Polska, Play, NC+ oraz salony z produktami Apple wypadała w granicach 6,4-8,6 proc. W zeszłorocznych wynikach na uwagę zasługuje 20-proc. spadek przychodów. Niemniej zysk netto przypadający akcjonariuszom większościowym powiększył się w tym okresie o 11 proc. do 5,7 mln zł. Poprawie uległ też cash flow operacyjny z 8,7 mln zł w 2013 r. do 16,5 mln zł. Dla spółki był to rok poszukiwania sposobów na powrót do dotychczasowej rentowności w ramach współpracy z operatorem T-Mobile oraz dalszego rozwoju związanego ze współpracą z Applem pod marką IDream.

Coraz wyższe dywidendy chce płacić Energoinstal. Jeszcze w 2013 roku stopa płaconej dywidendy przez przemysłową grupę wynosiła 2 proc., a w tym roku propozycja zarządu zakłada prawie 6 proc. Energoinstal jest liczącą się firmą na rynku wytwarzania i montażu nowoczesnych kotłów i urządzeń dla energetyki przemysłowej i zawodowej oraz budowy obiektów energetycznych w ramach generalnego wykonawstwa. W zeszłym roku przychody grupy wyniosły 537,1 mln zł, co przełożyło się na 53,6-proc. wzrost w ujęciu r/r. Zysk EBIT zwiększył się o 18,5 proc. do 24,4 proc., a netto o 13,6 proc. do 16,7 mln zł.

Regularną dywidendą w okolicach 3,5 proc. może pochwalić się ZPUE. Zarząd zarekomenduje wypłatę z zeszłorocznego zysku 11,61 zł na akcję zwykłą oraz 12,15 zł na każdą akcję uprzywilejowaną. Łącznie na ten cel trafi 16,3 mln zł. Rok wcześniej spółka wypłaciła 12,38 zł dywidendy na akcję zwykłą i 13,02 zł na uprzywilejowaną. W minionym roku skonsolidowane przychody producenta urządzeń elektroenergetycznych do przesyłu energii wzrosły z 479,7 mln zł do 544,2 mln zł. Uzyskaniu rekordowych przychodów sprzyjała m.in. kontynuowana polityka rozwoju na nowych rynkach, dywersyfikacja portfela produktowego, optymalizacja procesów wewnętrznych oraz minimalizowanie skutków sezonowości produkcji. Niemniej zysk netto spadł z 41,7 mln zł do 35,7 mln zł.

Ponad 5-proc. dywidendę skłonny jest natomiast wypłacić Wandalex. Byłaby to trzecia z rzędu dywidenda. Tegoroczna rekomendacja wynosi 0,28 zł na akcję. Ubiegłoroczna dywidenda była sporo niższa i wynosiła 0,15 zł. W 2014 roku spółka zajmująca się m.in. projektowaniem rozwiązań systemów logistycznych w transporcie wewnętrznym i składowaniu mocno poprawiła wyniki. Przychody grupy wzrosły o 28 proc. do 105 mln zł. Zysk operacyjny skoczył o 58 proc. do 6,6 mln zł, a netto o 80 proc. do 5,1 mln zł.

>> Serwis StockWatch.pl śledzi wszystkie informacje dotyczące planów dywidendowych spółek z warszawskiej giełdy >> Aktualne kalendarium dywidend znajdziesz tutaj

Trzeci rok z rzędu dywidendę chce zwiększyć Forte. W tym roku zaproponowano 2 zł (3,5 proc. stopa), w 2014 roku było 1,50 zł, a w 2013 roku 0,95 zł. Proponowanym dniem dywidendy jest 27 maja, a proponowanym dniem wypłaty 11 czerwca 2015 r. W zeszłym roku grupa miała 75,2 mln zł zysku netto i 822,4 mln zł przychodów. Według prognoz analityków DM BOŚ w 2015 roku wyniki wzrosną odpowiednio do 85 mln zł i 949 mln zł. Po sukcesie sprzedażowym Forte na rynku francuskim kolejnym wzrostowym rynkiem eksportowym może być Hiszpania.

Zyskiem dzielą się także ubiegłoroczni debiutanci giełdowi. Niedawno akcjonariusze Alumetalu zdecydowali o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy 29,4 mln zł, co daje 1,95 zł dywidendy na jedną akcję (3,2 proc. stopa). Dniem dywidendy jest 22 kwietnia, a jej wypłaty 29 czerwca 2015 roku. Natomiast w Prime Car Management akcjonariusze już przesądzili o przeznaczeniu na dywidendę 62,6 mln zł, pochodzących z ubiegłorocznego zysku oraz kapitałów zapasowych. Przeliczeniu na jedną akcję daje to 5,26 zł i stopę ponad 11 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Alumetal, energoins, EUROTEL, FERRO, FORTE, pcm, TERESA, wANDALEX, ZPUE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR