sWIG80 testuje szczyty sprzed dwóch lat. Pamapol wystrzelił po wynikach

Omawiane walory: , , ,

Mieszane nastroje na warszawskiej giełdzie. W południe WIG20 traci 0,7 proc. i schodzi poniżej 1.800 pkt. Na plusach utrzymują się za to małe i średnie spółki, a indeks sWIG80 zdążył już przetestować poziomy z czerwca 2018 roku.

pge, CDPROJEKT, budimex, quercus, pamapol, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Środowa sesja na europejskich giełdach rozpoczęła się od wzrostów. Ich źródłem jest wiara w zbawienną moc rządowych pakietów stymulacyjnych i luzowania polityki monetarnej przez banki centralne. Inwestorów w tym przekonaniu utrzymała ostatnia decyzja Fed o zakupie obligacji korporacyjnych na rynku wtórnym, planowane przeznaczenie 1 bln dolarów na infrastrukturę przez administrację prezydenta Trumpa, czy wczorajsze zaskakująco dobre dane o sprzedaży detalicznej w USA. To wystarczyło, żeby inwestorzy nie tylko przestali się bać drugiej fali zachorowań na COVID-19 (co jeszcze w czwartek wywołało wyprzedaż akcji), ale też żeby zignorowali napięcie geopolityczne jakie ujawniło się na linii Indie-Chiny i pomiędzy oboma Koreami. Inwestorzy, nawet ci w Azji, ignorują również nowe przypadki zarażenia koronawirusem w Pekinie.

W Warszawie nastroje są jednak mieszane. WIG20 przez pierwsze godziny handlu notował wzrosty, ale stan ten nie trwał zbyt długo. Jeszcze przed południem indeks blue chipów tracił już 0,7 proc., schodząc poniżej 1.800 pkt. Wciąż jednak dobrze radzą sobie spółki małe i średnie.

Prawdziwą gwiazdą porannej części sesji jest jednak sWIG80. Po prawie dwóch godzinach notowań indeks małych spółek rósł o 0,61 proc. do 13.323 pkt., testując poziomy nieoglądane od czerwca 2018 roku. sWIG80 jest największym zwycięzcą tej trwającej od połowy marca koronahossy. Od marcowego dołka urósł on ponad 46 proc., notując stopę zwrotu od początku roku na poziomie ponad 10 proc.

Najmocniej rano rósł mWIG40, ciągnięty w górę m.in. przez drożejące akcje Enei (7,54 zł; +5,0 proc.) i Ten Square Games (534 zł ; +3,49 proc.). Indeks ten miał wartość 3.550 pkt. i rósł o 0,81 proc. wobec wczorajszego zamknięcia.

W południe w gronie 20. giełdowych blue chipów taniały akcje aż 15 z nich. Najmocniej traciły walory PGE. Kurs energetycznego giganta spadał o 5,6 proc. do 6,97 zł, korygując od trzech sesji silny rajd w górę, który na przełomie maja i czerwca wywindował notowania o ponad 100 proc.

Po zielonej stronie prym wiodą akcje Cyfrowego Polsatu i CD Projektu. Notowania producenta gier rosną o 2,7 proc. do 390 zł.

Jednak to co najciekawsze działo się na mniejszych spółkach. Notowania Quercus TFI rosły o 5,1 proc. do 3,50 zł. Wsparciem jest ogłoszony start skupu akcji własnych. Fundusz chce zebrać z rynku do 2,06 mln akcji po cenie 9,50 zł.

Rekordowo drogie były akcje m.in. spółek Ryvu Therapeutics (+5 proc.), DataWalk (+7,7 proc.) i Mercator Medical (+4,9 proc.), kontynuując wcześniejsze wzrosty.

Kurs Pamapolu wystrzelił w górę o 14,7 proc. do 1,25 zł, wybijając się górą z trzymiesięcznej konsolidacji i atakując dziś około godziny 10:00 nawet poziom 1,41 zł. Powodem wystrzału są wyniki za I kwartał br., w którym Pamapol zarobił netto 2,8 mln zł wobec 0,9 mln zł straty rok wcześniej, podczas gdy jego przychody wzrosły do 200,9 mln zł z 134,6 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, Pamapol, PGE, quercus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PGE zdecydowała o sprzedaży spółki zależnej PGE Paliwa

  Polska Grupa Energetyczna zdecydowała o sprzedaży spółki zależnej PGE Paliwa (dawniej EDF Paliwa - przed przejęciem polskich aktywów EDF przez PGE w listopadzie 2017 roku) i rozpoczęła proces negocjacji z podmiotami zainteresowanymi jej zakupem.

 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.
 • Enterprise Investors sprzedał PGE farmę wiatrową za 50 mln euro

  Polish Enterprise Fund VI, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, sprzedał farmę wiatrową Skoczykłody na rzez PGE Energia Odnawialna - spółki zależnej Polskiej Grupy Energetycznej. Wartość transakcji (enterprise value) wyniosła 50 mln euro.

 • CD Projekt skupił z rynku pierwsze akcje własne

  Producent gier szybko zabrał się za realizację buy backu. Już pierwszego dnia od uruchomienia programu spółka skupiła z rynku 69 tys. akcji. Średnia cena wyniosła 403,36 zł za sztukę.

 • CD Projekt rozpoczyna skup akcji własnych za ćwierć miliarda złotych

  CD Projekt rozpoczyna skup do 516.700 akcji własnych z maksymalnym limitem 500 zł za walor. Skupione w ten sposób akcje zostaną zaoferowanie osobom uprawnionym w ramach realizacji uprawnień przyznanych w ramach programu motywacyjnego. W czwartek rano kurs akcji studia rośnie dziś o 1,2 proc. do 405,80 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR