Talex ma zgodę na wypłatę wysokiej dywidendy

Omawiane walory:

Tegoroczna wypłata informatycznej spółki będzie wyższa o 39 proc. od zeszłorocznej. Kwota dywidenda stanowi 6,7 proc. aktualnej kapitalizacji Taleksu.

Walne Taleksu zdecydowało o wypłacie 1,80 zł na akcje dywidendy. W sumie Łącznie na ten cel trafi prawie 5,4 mln zł. Dniem dywidendy jest 20 maja 2015 roku. Wypłata nastąpi w dwóch ratach: 2 czerwca i 6 października 2015 roku, po 0,90 zł. W zeszłym roku spółka płaciła 1,30 zł na akcję, co dało stopę w wysokości 7,6 proc. Natomiast w 2013 roku na dywidendę skierowano 0,30 zł i wówczas stopa wynosiła 3,9 proc.

Talex w zeszłym roku zanotował spadek sprzedaży o 6 proc. do poziomu 109,9 mln zł. Przychody ze sprzedaży produktów wzrosły o 31 proc., natomiast sprzedaż towarów i materiałów była niższa o 26,7 proc. W zeszłym roku zmieniła się znacząco struktura sprzedaży na korzyść usług świadczonych przez spółkę. Zgodnie ze strategią widoczna jest koncentracja działalności w obszarach integracji systemów teleinformatycznych, usług outsourcingowych w zakresie informatyki oraz w obszarze produkcji oprogramowania. Udział usług w przychodach w wzrósł do około 49,7 proc. z 35,6 proc. Marża na sprzedaży produktów wyniosła 35,5 proc. wobec 36,7 proc. Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów stanowiły ponad 50 proc. wszystkich, a rentowność sprzedaży towarów i materiałów zmalała, w porównaniu do 2013 r., do około 5,3 proc. z 6,2 proc. Czysty zysk spółki wzrósł w minionym roku o 46 proc. do 8,7 mln zł. Na koniec zeszłego roku środki pieniężnie i inne aktywa pieniężne stanowiły 20,9 mln zł wobec 19,7 mln zł rok wcześniej.

W tym roku spółka chce nadal koncentrować swoją działalność na outsourcingu usług informatycznych, świadczeniu usług integracyjnych w zakresie technologii informatycznych oraz produkcji oprogramowania.

– W roku 2015 planujemy dalej rozwijać nasze Data Center aby umacniać pozycję firmy w segmencie usług outsourcingu IT. Zgodnie bowiem z prognozami analityków, tradycyjne technologie informatyczne zaczną tracić na znaczeniu, a dominującymi nurtami okażą się takie rozwiązania jak Cloud Computing, SaaS czy rozwiązania mobilne. – czytamy w raporcie rocznym spółki.

W czwartek akcje Taleksu tracą na wartości. Niemniej w tym roku zdrożały 24 proc. Natomiast w skali roku zwyżka wynosi 73 proc.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Taleksu

wykres_talex

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Talex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • 18 hojnych spółek, które w czerwcu podzielą się dywidendą

  Dywidendowe żniwa już ruszyły. Tylko w tym miesiącu ubiegłoroczne zyski podzieli ponad 40 spółek z GPW. Sprawdziliśmy, kto ma w planach najwyższe stopy dywidend, sięgające nawet kilkunastu procent.

 • 15 spółek, które w drugiej połowie maja podzielą 1,2 mld zł dywidend

  Sezon dywidend nabiera tempa. W ciągu najbliższych dwóch tygodni spółki giełdowe podzielą między akcjonariuszy 1,17 mld zł. Zdecydowana większość z nich wypłaci gotówkę jeszcze przed wakacjami.

 • 11 ciekawych spółek z polskiej branży informatycznej

  Sektor IT jest w tym roku liderem wzrostów na GPW. Notowania akcji spółek informatycznych napędzają świetne wyniki, deklaracje wysokich dywidend oraz gra pod miliardowe przetargi w sektorze publicznym. StockWatch.pl sprawdził, które akcje spółek z branży warto zatrzymać w portfelu na dłużej.

 • Prognozy fundamentalne dla kluczowych spółek informatycznych

  Rynek już jakiś czas temu zauważył, że branża IT po restarcie porządnie odżyła. Mimo pokaźnych wzrostów kursów, najciekawsze spółki informatyczne mają wciąż dobre perspektywy i jeszcze nie wszędzie poprawa czynników fundamentalna jest uwzględniona w kursach akcji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR