Prognozy fundamentalne dla kluczowych spółek informatycznych

Rynek już jakiś czas temu zauważył, że branża IT po restarcie porządnie odżyła. Mimo pokaźnych wzrostów kursów, najciekawsze spółki informatyczne mają wciąż dobre perspektywy i jeszcze nie wszędzie poprawa czynników fundamentalna jest uwzględniona w kursach akcji.

W tym roku WIG-Informatyka jest jednym z najlepszych subindeksów na GPW z aktualną stopą zwrotu ponad 16 proc., podczas gdy wynik szerokiego rynku to niecałe 7 proc. W parze z rosnącymi kursami spółek informatycznych idzie poprawa wyników i propozycje wysokich dywidend. Stopy wypłat u najhojniejszych przekraczają 5 proc.

Kolejnym katalizatorem dla drożejących akcji spółek z branży IT jest gra pod poprawę wyników na bazie nowej transzy środków z Unii Europejskiej. Eksperci wyliczają, że w latach 2014-2020 Polska zainwestuje 82,5 mld EUR z unijnej polityki spójności, co przełoży się na kontakty IT, zwłaszcza w administracji publicznej, na którą dużą ekspozycję posiada Asseco Poland czy Sygnity. Pierwsze kontrakty z nowej puli powinny być realizowane najwcześniej w drugim półroczu tego roku. W tym kontekście wyniki I kwartału, który jest sezonowo mniej ważny, mogą schodzić na dalszy plan. Ważniejsze wydaje się co spółki pokażą w drugim półroczu.

– W 2015 roku w sektorze IT nie spodziewam się istotnego wzrostu przychodów. Z rozmów odbytych ze spółkami z tej branży wynika, że poprawy rezultatów spodziewają się najwcześniej pod koniec drugiej połowy tego roku i w 2016 roku. Będzie miało to związek z realizacją kontraktów współfinansowanych z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o marże to liderzy branży – Asseco Poland i ComArch – mocno popracowali w 2014 roku nad poprawą rentowności. Dlatego w tym roku dobrym osiągnięciem będzie utrzymanie zeszłorocznych marż. Możliwość generowania wolnych przepływów gotówkowych powinna pozostać na stabilnym poziomie, co przełoży się na utrzymanie zdolności do płacenia dywidend. Natomiast jeśli chodzi o wyceny to zbliżyły się do wartości godziwych, co ma związek z oczekiwaniem na poprawę wyników w kontekście nowych zleceń z nowej perspektywy unijnej. – ocenia Adam Rzepecki, analityk Erste Securities.

Struktura przychodów ze sprzedaży w Q1-Q4 2014 - kliknij aby powiększyć. (Źródło: prezentacja wyników ComArch)

Struktura przychodów ze sprzedaży ComArchu w Q1-Q4 2014 – kliknij aby powiększyć. (Źródło: prezentacja wyników ComArch)

 

(Fot: freeimages.com)

(Fot: freeimages.com)

Także zdaniem DM mBanku szansą w nadchodzących kwartałach dla Asseco Poland będą duże kontrakty w public IT dofinansowane środkami unijnymi. Jednak biuro nie spodziewa się wiekszego przełożenia tego czynnika na wyniki finansowe w 2015 r. Jednocześnie broker ze względu na umocnienie się kursu Asseco Poland obniżył rekomendację do trzymaj z akumuluj, bez zmian w cenie docelowej. Zdaniem DM mBanku, Asseco proponuje inwestorom relatywnie solidny backlog oraz dobrą sytuację gotówkową, która powinna przełożyć się na stopę dywidendy równą 4,9 proc.

Oprócz kontraktów pod nowy budżet unijny branża IT ma jeszcze inne atuty. Ekspert z DM BZ WBK wymienia tu wzrost gospodarczy i ekspansję zagraniczną.

– Ten rok nie będzie łatwy dla spółek z sektora IT nastawionych na segment publiczny. Ma to związek z przejściem z starego na nowy budżet unijny. Z drugiej strony należy pamiętać, że to branża cykliczna, która korzysta na ożywieniu gospodarczym. Do tego motorem wzrostów dla największych spółek stał się rozwój na rynkach zagranicznych. W tym kontekście należy zauważyć, że grupie Asseco sprzyja mocny dolar – rozwój biznesu w Izraelu i USA. Jeśli chodzi o 2015 rok to w Asseco South Eastern Europe i Asseco Business Solutions spodziewamy się lekkiej poprawy wyników, a w Asseco Poland wzrostu zysku EBITDA i płaskiego zysku operacyjnego. – mówi Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK.

Ostatnio rynek wysoko sobie ceni dywidendy płacone przez przedstawicieli sektora. Trudno się temu dziwić, ponieważ stopy dywidend w Asseco Poland, Asseco South Eastern Europe i Asseco Business Solutions mieszczą się w przedziale 4,35-5,62 proc. Jeszcze więcej płacą mniejsze spółki. Macrologic, NTT System czy Talex – tu stopa mieści się w przedziale 6,10-7,66 zł.

– Sądzimy, że dywidendy w grupie Asseco są powtarzalne. Oceniamy, że DPS dla rekomendowanych przez nas Asseco Poland, Asseco South Eastern Europe i Asseco Business Solutions powinien być w kolejnym roku lekko wyższy od tegorocznego. Jeśli chodzi o ComArch to nie mamy oficjalnego stanowiska na ten rok, ale spółkę stać na wypłatę 1,50 zł na akcję. – ocenia Sobiesław Pająk, analityk DM BOŚ.

Należy też zaznaczyć, że niebawem Sygnity może rozpocząć buy back, który mógłby potrwać maksymalnie rok. Niedawno walne uchwaliło skup do 20 proc. własnych akcji. Nabywanie papierów będzie możliwe po cenie nie wyższej niż 100 zł.

Powyżej stopy zwrotu z akcji ośmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy

Powyżej stopy zwrotu z akcji ośmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ASSECOBS, assecopol, ASSECOSEE, comarch, mclogic, nttsystem, SYGNITY, Talex)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR