11 ciekawych spółek z polskiej branży informatycznej

Sektor IT jest w tym roku liderem wzrostów na GPW. Notowania akcji spółek informatycznych napędzają świetne wyniki, deklaracje wysokich dywidend oraz gra pod miliardowe przetargi w sektorze publicznym. StockWatch.pl sprawdził, które akcje spółek z branży warto zatrzymać w portfelu na dłużej.

W tym roku WIG-Informatyka nie ma sobie równych i jako jedyny subindeks na GPW może pochwalić się dwucyfrową stopą zwrotu (+11 proc.). Inwestorów do spółek informatycznych przyciągnęły świetne wyniki głównych rozgrywających w branży oraz deklaracje wypłaty solidnych dywidend. Lider sektora – Asseco Poland – wypracował w minionym roku 745 mln zł zysku EBIT, co dało 17-proc. wzrost r/r, a towarzyszył temu wzrost przychodów o 16 proc. do 7,3 mld zł. Jednym z najszybciej rozwijających się rynków był rynek izraelski. Przyniósł on grupie 3,65 mld zł przychodów i 280,8 mln zł zysku EBIT. Rok wcześniej było to odpowiednio 2,95 mld zł i 187,8 mln zł.

W minionym sezonie wynikowym na miano gwiazdy zapracował też Comarch. Krakowska spółka popisała się 50-proc. dynamiką na poziomie operacyjnym w minionym kwartale, w czym zasługa m.in. skokowego wzrostu sprzedaży oprogramowania w Ameryce Południowej oraz Europie Zachodniej. Rekordowe zyski pokazał też CD Projekt. Na czysto producent gier zarobił w 2015 r. aż 342,4 mln zł, czemu przysłużyła się premiera gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dzięki niej zasoby gotówkowe urosły do blisko 400 mln zł.

Obecnie języczkiem u wagi jest zbliżający się sezon wyników za I kwartał. Jak powszechnie wiadomo, początek roku nie jest mocną stroną branży. Niemniej maklerzy mają swoich faworytów w dłuższym horyzoncie czasowym. Wysoko stoją na przykład notowania Asseco Poland.

– I kwartał jest z reguły najsłabszym okresem w roku dla branży informatycznej. W tym roku nie spodziewam się istotnych zdarzeń, które mogły ten schemat zmienić. Z punktu widzenia inwestycyjnego w branży zwróciłbym uwagę na duże spółki: Asseco Poland i Comarch, dla których mamy rekomendacje kupuj. W wypadku Asseco kurs zachowuje się dobrze, ze względu na wysoką stopę dywidendy. Duży udział w wynikach sektora publicznego, który aktualnie ciąży grupie jest rekompensowany rozwojem na zagranicznych rynkach. Asseco jest w stanie dostarczać kwartalnie duże kilkadziesiąt milionów złotych zysku netto. Comarch mocno rozwija się za granicą. Ostatnio podpisał duży kontrakt w Ameryce Południowej. Ten rok będzie stał w spółce pod znakiem inwestycji, które umożliwią dalsze wzrosty kolejnych latach. W związku z wysokim CAPEX nie spodziewamy się w tym roku dywidendy ze strony Comarchu. Niewykluczona jest natomiast dywidenda w przyszłym roku. – ocenia Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK.

(Fot: Mark Phelan/freeimages.com)

(Fot: Mark Phelan/freeimages.com)

>> Zobacz analizę raportu Grupy Comarch za IV kwartał 2015 r.

Ważne rozstrzygnięcia dla branży będą zapadały w drugiej połowie roku. Branża IT czeka na przetargi w sektorze publicznym z nowego budżetu unijnego. Stawka jest duża, gdyż do puli trafią zlecenia idące w miliardy złotych. W ocenie eksperta z Erste Securities, możliwe że pojawią się one już w II lub III kwartale tego roku, a głównym beneficjentem kontraktów z sektora publicznego powinien być Asseco Poland, które jest najlepiej przygotowane do realizacji takich umów.

– To w istotny sposób mogłoby przełożyć się na wyniki grupy. Również Comarch, który zanotował duży spadek backlogu w segmencie publicznym, powinien skorzystać na pojawieniu się nowych kontraktów. Pierwsza połowa 2016 roku może być gorsza w Comarchu, głównie za sprawą wspomnianego segmentu publicznego. Natomiast lepiej powinno być w całym 2016 roku, a swój wkład w to będzie miał także dynamiczny rozwój sprzedaży zagranicznej. – dodaje Adam Rzepecki, analityk Erste Securities.

Jeszcze w tym roku pierwszych rozstrzygnięć w dużych przetargach spodziewają się analitycy Pekao IB. Biuro zaznacza jednak, że profity z tych zleceń będą widoczne dopiero od 2017 r.

– W sumie ich wartość może iść w miliardy złotych, a ich realizacja będzie rozłożona na lata. Dodatkowym impulsem dla branży będą zlecenia od samorządów lokalnych. Tu skala potencjalnych kontraktów jest mniejsza, ale nie pomijalna przez duże spółki. Rok 2016 będzie przejściowy dla spółek bazujących na kontraktach publicznych. Z punktu widzenia inwestycyjnego ciekawie w długim terminie wygląda Comarch. Spółka zdobywa kolejne kontrakty zagraniczne, gdzie oferuje produkty własne, które cechuje wyższa rentowność. Spory backlog za granicą jest także atutem Asseco. Grupa jest dobrze zdywersyfikowana. W naszej ocenie, spółka jest w stanie przez kolejne lata utrzymać dywidendę w okolicach 3 zł na akcję. – mówi Przemysław Sawala-Uryasz, analityk Pekao IB.

Plany dywidendowe na ten rok ma spora część spółek z branży. Asseco Poland proponuje 3,01 zł na akcję, co przy obecnym kursie akcji daje stopę na poziomie 5 proc. Asseco Business Solution zarekomendował wypłatę dywidendy 1 zł na akcję (stopa 5,4 proc.). Asseco South Eastern Europe zgłosił gotowość wypłaty 0,42 zł (stopa 4,5 proc.), a Asseco Central Europe wypłaci 0,52 euro na jedną akcję (stopa 11,8 proc.). Na szczodrą dywidendę mogą też liczyć akcjonariusze Atende. Dawny ATM Systemy Informatyczne rekomenduje 0,18 zł na akcję (stopa blisko 6 proc.). Jeszcze wyżej mierzy NTT System – rekomendacja zarządu to 0,22 zł na jedną akcję (stopa 7,2 proc.). Natomiast Talex proponuje 1,30 zł na akcję – stopa 5,3 proc. Z kolei marcowe zgromadzenie Macrologicu zdecydowało, że cały zysk za 2015 rok trafi na kapitał rezerwowy i zostanie przeznaczony na skup akcji własnych. >> Aktualne kalendarium dywidendowe spółek z GPW znajdziesz tutaj

Opcji podziału zysku między akcjonariuszy nie wyklucza też zarząd CD Projektu. Spółka przy okazji prezentacji raportu rocznego zarekomendowała, aby część zysku z ubiegłego roku trafiła na pokrycie straty z lat ubiegłych, a w pozostałym zakresie na kapitał zapasowy, uwzględniając możliwość skupu akcji.

– W branży producentów gier komputerowych wyróżniłbym dwie spółki – CD Projekt i 11 bit studios. Obie skupiają się produkcji gier i są innowacyjne. Jeśli chodzi o ewentualny skup akcji w CD Projekt, to nie zakładałbym, że jest on przesądzony. Niewykluczone, że fundusze posiadające w akcjonariacie ponad 20-proc. udział będą chciały przeforsować dywidendę. Niemniej w tego typu spółkach jak CD Projekt dywidendy są mniej istotne. Spółka generuje zysk dla akcjonariuszy przez wzrost wartości. W 11 bit studios ważne będą wyniki I kwartału 2016 r. i to jak sprzeda się gra This War of Mine na konsole. Generalne spółka jest naszym top picks na ten rok. – ocenia Jakub Rafał, analityk Noble Securities.

>> Nasz analityk przyjrzał się dokładnie sytuacji fundamentalnej CD Projektu po wynikach za IV kwartał i cały 2015 rok

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o 11bit, ASSECOBS, assecopol, ASSECOSEE, assecoslo, atende, CDPROJEKT, comarch, nttsystem, Talex)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR