15 spółek, które w drugiej połowie maja podzielą 1,2 mld zł dywidend

Sezon dywidend nabiera tempa. W ciągu najbliższych dwóch tygodni spółki giełdowe podzielą między akcjonariuszy 1,17 mld zł. Zdecydowana większość z nich wypłaci gotówkę jeszcze przed wakacjami.

Według wyliczeń StockWatch.pl, już ponad 40 firm z GPW podzieliło się zyskiem za 2016 r. z akcjonariuszami. Zdecydowana większość z nich to giełdowe maluchy i średniaki. Z segmentu WIG20 prawo do zysku ustaliły jedynie Asseco Poland i Eurocash. Warto też dodać, że w przedsezonowych dywidendach nie brakowało okazji, ponieważ aż 20 spółek zaoferowało wypłaty o stopie w okolicach 5 proc.

W maju, czyli na przestrzeni zaledwie dwóch tygodni, do powyższej listy dołączy kolejnych 15 spółek. Tegoroczna pula dywidend wzrośnie o 1,17 mld zł. Pierwszy ważny termin to 19 maja. W najbliższy piątek przypada dzień dywidendy (DD), czyli moment ustalenia prawa do zysku w czterech spółkach: Budimeksie, Enter Air, Mennicy Polskiej i Bowimie. Zgodnie z regułą T+2, aby partycypować w zyskach, akcje wspomnianych spółek należy mieć na koniec środowej sesji. >> Aktualne kalendarium dywidend znajdziesz tutaj

Najhojniej groszem sypie gigant z branży budowlanej. Na tegoroczną dywidendę Budimex przeznaczył rekordową kwotę 382,69 mln zł. Na każdy walor przypadnie 14,99 zł. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wynosi 5,3 proc. Gotówka pojawi się na rachunkach maklerskich już 5 czerwca. Budimex słynie z hojnych i regularnych dywidend. Z zysku za 2015 rok branżowy lider wypłacił 208 mln zł, czyli 8,14 zł na walor. Z zysku za 2014 r. spółka wypłaciła 156 mln zł – 6,11 zł na akcję, a za 2013 r. do akcjonariuszy trafiło łącznie 302,5 mln zł, czyli 11,85 zł na papier.

Do akcjonariuszy Mennicy Polskiej trafi w sumie 35,8 mln zł. Na każą akcję spółka wypłaci 0,70 zł (stopa dywidendy 3,5 proc.). Warto też dodać, że producent monet obiegowych i kolekcjonerskich dzieli się zyskiem nieprzerwanie od 2013 r.

Znacznie skromniejsze sumy trafią do akcjonariuszy czarterowej linii lotniczej i dystrybutora stali. Enter Air w ramach drugiej w swojej giełdowej historii dywidendy wypłaci 9,65 mln zł. Z kolei Bowim – mimo iż na giełdzie jest notowany od 2012 roku – w tym roku po raz pierwszy podzieli się zyskiem. Na inauguracyjną dywidendę spółka przeznaczyła 1,83 mln zł.

W przyszły poniedziałek wypada dzień dywidendy w Taleksie. Dostawca technologii informatycznych w 17-letniej historii na GPW wypłaci piętnastą dywidendę i jednocześnie czwartą z rzędu o stopie powyżej 5 proc. Środki tafią na rachunki maklerskie akcjonariuszy w dwóch ratach po 0,55 zł: 6 czerwca i 3 października 2017 roku.

Dywidendy 2017: Spółki z WIG20 płacą coraz mniej >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Kolejne trzy dywidendy wypłacą giełdowi debiutanci: i2 Development, PBKM i Wittchen. Pod względem stopy najokazalej prezentuje się oferta wrocławskiego dewelopera mieszkaniowego. Stawka 1,90 zł na akcję daje stopę 9 proc. Dzień dywidendy wyznaczono na 23 maja, a wypłaty na 6 czerwca. Wittchen w 2016 roku wypłacił 0,66 zł na akcję, a w tym roku zwiększył stawkę do 0,83 zł (stopa 4,3 proc.). Z kolei Polski Bank Komórek Macierzystych na pierwszą dywidendę przeznaczył 8,52 mln zł, czyli 1,80 zł na akcję.

W środę zapadnie decyzja w kwestii dywidendy z Forte. Zarząd producenta mebli proponuje wyjątkowo skromną dywidendę. Z ubiegłorocznego zysku (97,2 mln zł) do akcjonariuszy ma trafić jedynie 4,78 mln zł. Jeśli akcjonariusze zagłosują za propozycją zarządu, stawka na akcję wyniesie 0,20 zł (stopa 0,25 proc.).

W tym roku dywidendowy jubileusz obchodzi Wawel. Producent słodyczy na GPW zadebiutował 19 lat temu, ale dywidendą zaczął dzielić się dekadę później. Z zysku za 2007 rok spółka wypłaciła po 7 zł na walor, co dało stopę na poziomie nieco ponad 4 proc. W kolejnych latach kwota dywidendy na akcję stopniowo rosła, a stopa spadała, co wynikało z dynamicznego wzrostu notowań. W czerwcu 2008 roku, gdy spółka wypłacała pierwszą dywidendę akcje Wawelu kosztowały ok. 126 zł. Obecnie są wyceniane na ponad 1.100 zł.

Dla długoterminowych akcjonariuszy cukierniczej spółki tegoroczna wypłata będzie dziesiątą w historii. Na każdą akcję Wawel wypłaci 20 zł, co daje stopę 1,8 proc. Dywidenda trafi do kieszeni inwestorów 9 czerwca.

W przeciągu tygodnia rozstrzygną się losy dywidend w BZ WBK, ATM Grupa i CD Projekcie. Największą pulę do podziału ma BZ WBK. Środowe walne (17 maja) pochyli się nad propozycją zarządu dotyczącą wypłaty 535,86 mln zł, czyli 5,40 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniesie nieco ponad 1,5 proc. W czwartek (18 maja) odbędzie walne w ATM Grupa. Rekomendacja zarządu to 18,54 mln zł, czyli 0,22 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 4,8 proc.

23 maja dowiemy się, czy pierwszą dywidendą w swojej giełdowej historii podzieli się CD Projekt. Twórcy gier o przygodach Wiedźmina zaproponowali wypłatę 100,92 mln zł, czyli 1,05 zł na walor. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy nieznacznie przekracza 1,5 proc. Jeśli propozycja zarządu zyska aprobatę akcjonariuszy, dzień dywidendy przypadnie na 30 maja, a gotówka pojawi się na rachunkach maklerskich 13 czerwca.

Majową listę zamykają Tarczyński i Ceramika Nowa Gala. Producent kabanosów identycznie jak w ubiegłym roku wypłaci 7,37 mln zł, czyli 0,65 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniesie 5,4 proc. Z kolei producent płytek ceramicznych podzieli między akcjonariuszy 4,7 mln zł. Na każdą akcję przypadnie stawka 0,10 zł. Tegoroczna dywidenda będzie czwartą z rzędu o stopie zbliżonej do 5 proc. Obie spółki wypłacą dywidendy 14 czerwca.

Źródło: www.stockwatch.pl/dywidendy/

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atmgrupa, Bowim, budimex, bzwbk, CDPROJEKT, ENTER, FORTE, I2DEV, mennica, Nowagala, PBKM, Talex, tarczynski, Wawel, wittchen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Inwestor w Night City. Relacja z pokazu i wrażenia po kilku godzinach grania w Cyberpunk 2077

  W piątek redakcja StockWatch.pl miała okazję osobiście przekonać się, jak prezentuje się Cyberpunk 2077. Oto, co zobaczyliśmy podczas blisko 4-godzinnego pokazu z udziałem deweloperów oraz wrażenia z krótkiej wizyty w Night City.

 • Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego

  BUDIMEX podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych segmentu deweloperskiego Grupy BUDIMEX. Wśród opcji, które będą analizowane w ramach rozpoczętego przeglądu, jest m.in poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m.in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.

 • Budimex liczy na duże inwestycje hydrotechniczne

  W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy BUDIMEX, wykonawca zbiornika w Raciborzu, widzi w nich rynkową szansę.

 • Enter Air wznowił operacje lotnicze we współpracy z biurami podróży

  ENTER Air wznowił operacje lotnicze we współpracy z biurami podróży, podała spółka. Sezon Lato 2020 zainaugurowały loty na Kretę i Majorkę z pasażerami TUI. W ostatnim czasie loty były wykonywane jedynie za granicą na kilku samolotach, a ich zadaniem było wspieranie klientów w czasie kryzysu.

 • Spekulanci wzięli na cel spółki Czarneckiego, w grze także Lotos i 11 bit studios Inwestorzy zignorowali wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce, za to bardzo mocno przyglądają się sytuacji na Wall Street. I to właśnie piątkowa wyprzedaż w USA lekko ciągnie w dół GPW.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR