18 hojnych spółek, które w czerwcu podzielą się dywidendą

Dywidendowe żniwa już ruszyły. Tylko w tym miesiącu ubiegłoroczne zyski podzieli ponad 40 spółek z GPW. Sprawdziliśmy, kto ma w planach najwyższe stopy dywidend, sięgające nawet kilkunastu procent.

Czerwcowa karuzela z sowitymi dywidendami już się kręci. Na starcie miesiąca prawo do zysku ustalił WDBBU (stopa 7,6 proc.), Erbud (stopa 6,4 proc.) i Unimot (stopa 10,9 proc.). We wtorek – zgodnie z zasadą T+2 – listę inwestorów, którzy w tym roku otrzymają dywidendę zamknęło siedem kolejnych spółek, w tym Alumetal, Wadex i Eurotel. Producent stopów aluminiowych na czwartą w swojej giełdowej historii wypłatę przeznaczył łącznie nieco ponad 45 mln zł. Na każdą akcję przypadnie po 2,92 zł (stopa 5,3 proc.). Gotówka na rachunkach maklerskich pojawi się 29 sierpnia. Z kolei Wadex wypłaci łącznie 1,16 mln zł. Stawka 0,35 zł na akcję daje stopę w okolicach 6,4 proc. Warto przypomnieć, że poprzednie trzy dywidendy były dużo wyższe. Stawki płacone na akcję wynosiły od 0,67 zł do 1 zł, a stopy dywidend mieściły się w przedziale od 8,65 proc. do nawet 13,3 proc. Tegoroczna dywidenda Wadeksu pojawi się na rachunkach maklerskich 21 czerwca. Natomiast Eurotel podzielił 8,25 mln zł. Stawka na akcję wyniosła 2,20 zł (stopa 9 proc.). Środki na rachunkach maklerskich pojawią się 14 czerwca.

W przyszłym tygodniu (12 czerwca) wypada dzień dywidendy w M.W. Trade. Na wypłatę załapią się inwestorzy posiadający akcje na koniec piątkowej sesji (8 czerwca). Spółka należąca do grupy Getin Holdingu w ramach szóstej w swojej giełdowej historii dywidendy podzieli między akcjonariuszy kwotę 3,85 mln zł, co daje 0,46 zł na akcję. Warto dodać, że tegoroczna stawka jest rekordowo niska. W ubiegłym roku dostawca usług finansowych na rzecz publicznych zakładów opieki zdrowotnej płacił 0,75 zł na akcję, a w dwóch wcześniejszych latach nawet ponad 1 zł. Tegoroczna ponad 7-proc. stopa dywidendy to efekt mocnej przeceny akcji. Gotówka z M.W. Trade ma pojawić się na rachunkach maklerskich inwestorów 28 czerwca.

Jeszcze w tym tygodniu kwestia dywidendy rozstrzygnie się w IMS, Zakładach Azotowych Puławy i ED Invest. W pierwszych dwóch spółkach walne zwołano na 6 czerwca, a w trzeciej na 7 czerwca. IMS oferuje 0,20 zł dywidendy na akcję, co przy obecnym kursie na GPW daje stopę 5,4 proc. Projekt uchwały przewiduje wyznaczenie dnia dywidendy na 13 czerwca, a wypłaty na 27 czerwca. Z kolei Zakłady Azotowe Puławy proponują akcjonariuszom 5,94 zł dywidendy na akcję, czyli najmniej od 2011 r., gdy spółka płaciła 3,66 zł. Mimo dużo skromniejszej stawki niż w latach ubiegłych, tegoroczna stopa dywidendy wyniesie ok. 5,5 proc. W tym miejscu należy dodać, że od wakacyjnego szczytu kurs Puław spadł o 46 proc. Proponowany dzień dywidendy to 13 czerwca, a wypłaty – 27 czerwca 2018 r. >> Zobacz omówienie sprawozdania finansowego ZA Puławy po I kw. 2018 r.

ED Invest do podziału między akcjonariuszy przygotował 1,36 mln zł. Stawka na akcję wynosi 0,11 zł na walor, co przy obecnym kursie daje stopę 5,5 proc. Jeśli walne poprze uchwałę, będzie to siódma z rzędu dywidenda wypłacona przez spółkę. Proponowany dzień ustalenia prawa do zysku to 14 czerwca, a wypłaty 28 czerwca.

Drugą w swojej 20-letniej obecności na GPW dywidendę wypłacą Odlewnie Polskie. W 2017 r. spółka podzieliła między akcjonariuszy 4,1 mln zł (0,20 zł na akcję), a w tym roku kwota do podziału wzrosła do 5,16 mln zł. Na każdą akcję przypadnie po 0,25 zł. Dzień dywidendy ustalono na 14 czerwca, a wypłaty 2 lipca. Odlewnie Polskie mają za sobą lata restrukturyzacji prowadzonej na skutek niefortunnej przygody z opcjami walutowymi.

>> Sposób na zabójczy mix – omówienie wyników i sytuacji finansowej grupy Odlewnie Polskie

Po długiej przerwie politykę dywidendy wznowiło DGA. W tym roku spółka oferująca usługi biznesowe obejmujące doradztwo restrukturyzacyjne i sanacyjne wypłaci akcjonariuszom 760 tys. zł, co daje 0,75 zł na jedną akcję (stopa 8,3 proc.). Dzień dywidendy wyznaczono na 15 czerwca, a wypłaty na 4 lipca. Poprzednim razem DGA płaciło dywidendę w 2010 r. Wówczas akcjonariusze otrzymali 0,20 zł na walor.

Wśród spółek z indeksu mWIG40 warto odnotować dywidendy Kęt i Banku Handlowego. Pierwsza spółka wypłaci 23,94 zł na akcję. Dzień ustalenia prawa do zysku wyznaczono na 26 czerwca. Środki trafią do akcjonariuszy w dwóch ratach. Pierwsza stanowiąca 28 proc. kwoty (6,70 zł na akcję) – 10 lipca. Pozostałe 17,24 zł na akcję (72 proc. dywidendy) pojawi się na rachunkach maklerskich 26 września.

Aktualne kalendarium wszystkich dywidend płaconych przez spółki z GPW znajdziesz w StockWatch.pl >>> KLIKNIJ

W Handlowym kwestia dywidendy rozstrzygnie się 8 czerwca. Jeśli walne poprze rekomendację zarządu, do podziału trafi 537 mln zł, co daje 4,11 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniesie około 5,1 proc. i będzie drugą najwyższą w sektorze bankowym. Proponowany dzień dywidendy to 18 czerwca, a wypłaty 25 czerwca. W ubiegłym roku Handlowy wypłacił 591,8 mln zł dywidendy, czyli 4,53 zł na akcję, a rok wcześniej 611,4 mln zł (4,68 zł/akcję).

Na ponad 5-proc. dywidendę mogą liczyć akcjonariusze Atende. Spółka informatyczna w ramach siódmej w swojej historii dywidendy podzieli blisko 8 mln zł. Na każdą akcję przypadnie po 0,22 zł. Warto dodać, że Atende niemal co roku zwiększa stawkę dywidendy, a tegoroczna jest rekordowa. Zgodnie z uchwałą walnego dniem ustalenia prawa do zysku jest 22 czerwca. Środki na rachunkach maklerskich pojawią się 10 lipca.

Kolejną spółką informatyczną, która w czerwcu sypnie groszem jest Talex. Do podziału jest 3,6 mln zł (1,20 zł na akcję/stopa 6,7 proc.). Dzień dywidendy wyznaczono na 25 czerwca. Wypłata nastąpi w dwóch ratach: 3 lipca i 2 października. Warto dodać, że tegoroczna dywidenda będzie dziesiątą z rzędu i jedenastą w całej giełdowej historii Taleksu.

Szczodre dywidendy proponują także deweloperzy mieszkaniowi. Rekordowa wypłata szykuje się m.in. w Atalu. Zarząd na środowym walnym zarekomenduje przeznaczenie aż 137 mln zł na dywidendę (3,54 zł na akcję). Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 8,1 proc. W poprzednich latach deweloper płacił dużo mniej: w 2017 roku – 1,68 zł na akcję, a w 2016 r., czyli niecały rok po debiucie na GPW, 0,61 zł na walor. Proponowany dzień dywidendy to 25 czerwca. Wypłata ma nastąpić w dwóch ratach: 2 i 9 lipca.

Z kolei w najbliższy czwartek walne Dom Development zdecyduje o wypłacie 189 mln zł. Rekomendowana stawka na jedną akcję to 7,60 zł, co przy obecnym kursie akcji daje stopę w okolicach 9 proc. Proponowany dzień dywidendy to 26 czerwca, a wypłaty 4 lipca. Dom Development dzieli się zyskiem nieprzerwanie od 2007 r. Tegoroczna dywidenda będzie zatem jedenastą z rzędu. W ubiegłym roku deweloper wpłacił 5,05 zł na walor (DYield=6,4 proc.), a dwa lata temu 3,25 zł (DYield=6,1 proc.).

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

W czerwcu nie zabraknie też spółek z dwucyfrową stopą dywidendy. Listę otwiera notowana na NewConnect Dektra, która podzieli między akcjonariuszy 1,43 mln zł. Na każdy walor przypadnie po 1,30 zł (stopa ponad 11 proc.). Walne wyznaczyło 15 czerwca jako dzień dywidendy i 10 sierpnia jako dzień wypłaty. W poprzednich latach Dektra również nie żałowała grosza akcjonariuszom. Stawki płacone na akcję zamykały się w przedziale 1,05-1,50 zł, a stopy dywidend 9,15-12 proc.

Po rocznej przerwie do płacenia dywidendy wraca ES-System. Polska firma z branży oświetleniowej podzieli między akcjonariuszy 15 mln zł. Na każdy walor przypadnie po 0,35 zł. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wynosi 11,9 proc. Dzień dywidendy wyznaczono na 29 czerwca, a wypłaty na 12 lipca.

W ścisłej czołówce najhojniejszych spółek mogą znaleźć się Altus TFI i ABC Data. W obu spółkach 11 czerwca odbędą się walne, na których rozstrzygną się losy tegorocznych dywidend. Zarząd funduszu proponuje dwa warianty podziału ubiegłorocznego zysku. Pierwszy zakłada wypłatę dywidendy w wysokości 1,49 zł na akcję, natomiast drugi przewiduje skup akcji własnych po cenie 16 zł za sztukę. Przy obecnym kursie akcji na poziomie nieco ponad 11 zł stopa dywidendy wynosi 12,8 proc. Proponowany dzień ustalenia prawa do zysku to 18 czerwca, a dzień wypłaty – 25 czerwca. >> Strach przed rewolucyjną zmianą – omówienie sytuacji finansowej i rynkowej Altus TFI

Z kolei zarząd ABC Daty zarekomendował wypłatę 38,8 mln zł dywidendy za 2017 rok, czyli 0,31 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi ponad 16 proc. W tym miejscu należy dodać, że w ubiegłym roku dystrybutor elektroniki nie dzielił się zyskiem, a jedynie wypłacił zaliczkę w wysokości ok. 10 mln zł (0,08 zł na akcję) na poczet tegorocznej dywidendy. Zatem do wypłaty pozostaje 28,8 mln zł, czyli 0,23 zł na akcję. Proponowany dzień dywidendy to 29 czerwca, a wypłaty 25 lipca 2018 r.

Roczne stopy zwrotu z akcji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o abcdata, ALTUSTFI, Alumetal, Atal, atende, Dektra, dga, domdev, EDINVEST, essystem, handlowy, ims, kety, mwtrade, odlewnie, Pulawy, Talex, Wadex)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR