To może być dobry tydzień na GPW. Rośnie PlayWay, a PGNiG ustala nowy rekord

Omawiane walory: , ,

Giełda w Warszawie rozpoczęła drugi tydzień stycznia od wzrostów. Jeżeli tylko Wall Street pozwoli, to może to być bardzo udany tydzień dla posiadaczy akcji.

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa poniedziałkowej sesji upływa pod znakiem wzrostów na GPW. Co istotne, w zbliżonym stopniu rosną blue chipy oraz małe i średnie spółki. O godzinie 11:20 drożały walory ponad 45 proc. wszystkich notowanych w Warszawie firm, podczas gdy pod kreską były akcje 32 proc. z nich. Indeks WIG20 rośnie o 1 proc. i wraca powyżej 2.300 pkt., WIG zyskuje 0,9 proc. i ma wartość 58.455 pkt., mWIG40 rośnie o 0,62 proc. do 3.951 pkt., a sWIG80 o 0,67 proc do 10.696 pkt. Tym samym polski rynek akcji pozytywnie wyróżnia się na tle innych europejskich parkietów, z których 1/3 notowała spadki. W tej grupie znalazł się m.in. francuski CAC 40 (-0,4 proc.) i niemiecki DAX (-0,3 proc.).

Na GPW zadebiutował pierwszy polski ETF >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Poniedziałkowa poprawa nastrojów w Warszawie to główna zasługa piątkowej, zakończonej mocnymi wzrostami, sesji na Wall Street (DJIA +3,3 proc., S&P500 +4,3 proc., Nasdaq Composite +4,3 proc.). Stało za nimi złagodzenie retoryki przez szefa Fed, co przyćmiło nawet publikowane tego dnia bardzo dobre grudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Jerome Powell oświadczył, że Fed będzie elastycznie podchodził do polityki monetarnej oraz będzie się wsłuchiwał w obawy rynków. Zostało to odebrane jako gołębi sygnał, stając się natychmiast pretekstem do wzrostów cen akcji.

Potencjalne złagodzenie retoryki przez Fed, co wprost uzależni kolejne podwyżki od napływających danych makroekonomicznych z USA, stwarza dogodny klimat do mocniejszego i trwalszego odreagowania silnych październikowo-grudniowych spadków na Wall Street. Szczególnie, że to nie jedyny pretekst. Inwestorzy za dobrą monetę powinni też wziąć piątkową decyzję Ludowego Banku Chin o obniżce stopy rezerwy obowiązkowej dla chińskich banków. Rynek wydaje się też coraz mocniej wierzyć, że negocjacje handlowe pomiędzy USA i Chinami znajdą ostatecznie szczęśliwy finał.

Tym samym mamy już cały zbiór potencjalnych pretekstów do odbicia na Wall Street, co jednocześnie powinno za sobą pociągnąć inne globalne rynki akcji. Skorzysta na tym również Warszawa. Plan minimum zakłada, że te nadzieje nawet na brak podwyżek w USA, koniec wojen handlowych i działania stymulujące wzrost gospodarczy w Chinach, zapewnią wzrosty do końca tego tygodnia. W przyszłym bowiem startuje już sezon publikacji wyników kwartalnych z Wall Street, co w sposób oczywisty powinno przekierować uwagę inwestorów. Szczególnie, że wg rynkowych prognoz w IV kwartale (a także w kolejnych kwartałach) amerykańskie spółki odnotowały spadek dynamiki zysków o połowę.

Potencjalna poprawa nastrojów na Wall Street i innych światowych parkietach, otwiera tygodniowe okno do wzrostów w Warszawie. Tradycyjnie w takich wypadkach przede wszystkim będą zyskiwać giełdowe blue chipy.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zielony WIG20 i rekordowy PGNiG

Giełdowe tuzy również dziś ciągną giełdę w górę. W największym stopniu do zwyżki indeksu WIG20 przyczynia się paliwowy Orlen (+2,3 proc.) i Lotos (2,1 proc.), PGNiG (+3 proc.), PKO BP (+0,7 proc.), Pekao (+1,4 proc.) oraz KGHM (+1,5 proc.).

Warto odnotować, że w wypadku PGNiG mamy do czynienia z nowym historycznym szczytem. Przed południem za jedną akcję płacono rekordowe 7,19 zł, co daje rynkową wartość całej grupy powyżej 40 mld zł. Spośród polskich spółek notowanych na GPW większą kapitalizacją może pochwalić się jedynie Orlen (45 mld zł) i PKO BP (51 mld zł).

W tej fazie handlu pod kreską były notowane jedynie akcje PZU, JSW, Eurocashu i Orange Polska. Te ostatnie taniały o 1,7 proc., cofając się do 5,11 zł i tym samym korygując poprzednie 4 wzrostowe sesje, które wywindowały kurs do poziomów nieoglądanych od maja ub.r.

Na szerokim rynku warto odnotować wzrost notowań PlayWay o 3,9 proc. do 147,50 zł. Spółka pochwaliła się wynikami sprzedaży gier House Flipper, Car Mechanic Simulator 2018 i Thief Simulator. Do końca 2018 roku zostało sprzedanych „ponad 700 tys. szt. gry House Flipper, ponad 640 tys. szt. gry Car Mechanic Simulator 2018 oraz ponad 165 tys. szt. gry Thief Simulator”. Spółka podała też, że lista graczy oczekujących na zakup wszystkich gier z grupy kapitałowej Spółki tzw. Steam Wishlist na koniec grudnia 2018 r. przekracza liczbę 4 mln.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orangepl, PGNiG, playway, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR