Trzy razy kupuj od DM BOŚ dla akcji PGNiG, PKN Orlen i Lotosu

Omawiane walory: , ,

Biuro w kwietniowym raporcie podniosło rekomendacje dla akcji największych polskich spółek z sektora paliwowego. Nowe ceny docelowe dla akcji PGNiG i Orlenu są wyższe od giełdowych o ok. 12 proc., a w wypadku Lotosu potencjał wzrostowy przekracza 37 proc.

Analitycy DM BOŚ podnieśli rekomendację dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) do kupuj ze sprzedaj i podnieśli cenę docelową akcji do poziomu 6,90 zł z 5,15 zł wynika z raportu datowanego na 6 kwietnia. Rekomendacja została wydana przy cenie 6,08 zł za akcję. We wtorek rano za jedną akcję PGNiG płacono 6,21 zł.

Analitycy prognozują, że zysk netto PGNiG za 2017 r. wyniesie 4.338 mln zł, a w 2018 r. spadnie do 3.584,8 mln zł przy przychodach odpowiednio: 34.544,7 mln zł i 35.087,4 mln zł.

– W naszym scenariuszu podstawowym przyjmujemy założenie, że należy realizować zyski w momencie, kiedy zostanie ogłoszony wyrok Trybunału Arbitrażowego. Pragniemy zwrócić uwagę, że w przypadku niekorzystnego dla PGNiG wyniku arbitrażu nasza wycena byłaby niższa i wyniosłaby 5,90 zł na akcję, co automatycznie implikowałoby marginalny potencjał spadku – czytamy w raporcie.

Zniesienie taryf powinno mieć neutralny wpływ na spółkę. Inaczej przedstawia się kwestia arbitrażu przeciwko Gazpromowi, którego wynik jest oczekiwany w III kw. br. Może on okazać się jednym z najważniejszych czynników wpływających na spółkę.

Andrea Unger – 4-krotny mistrz świata w inwestowaniu oraz Krzysztof Piróg jeden z najlepszych inwestorów giełdowych już 22 kwietnia w Warszawie >>>

Równolegle biuro podniosło zalecenie dla PKN Orlen do kupuj z trzymaj oraz cenę docelową akcji na do 125,50 zł z 88,50 zł. Rekomendacja została wydana przy cenie 104,20 zł. We wtorek rano akcje Orlenu kosztują 111,50 zł, po wzroście o 1,3 proc.

– Wzrost wyceny jest efektem podwyższenia prognoz finansowych. Na pierwszy rzut oka nasza wycena może wydawać się wysoka. Jednakże uważamy, że jest w pełni uzasadniona biorąc pod uwagę duże zdolności spółki generowania EBITDA w długim terminie (dzięki uruchomieniu zakładu petrochemicznego w Litvinovie i wolumenowi rafineryjnemu oraz rozwojowi szeregu projektów) – czytamy w raporcie.

Analitycy DM BOŚ prognozują, że zysk netto spółki wyniesie 6.433,5 mln zł w 2017 r. i spadnie do 4.963,2 mln zł w 2018 roku, przy przychodach na poziomie odpowiednio: 94.996 mln zł i 96.850 mln zł.

Trzecią spółką paliwową, którą docenili analitycy jest Lotos. Biuro podniosło cenę docelową akcji do 74,50 zł z 41,80 zł i podtrzymali zalecenie kupuj. Rekomendacja została wydana przy cenie wysokości 53,91 zł. We wtorek rano kurs akcji spółki wzrósł o 3,4 proc. do 54,30 zł.

– Podtrzymujemy przekonanie, że Lotos powinien okazać się jednym z największych beneficjentów ograniczania polskiej szarej strefy paliwowej. Odmiennie niż w przypadku PKN Orlen działalność rafineryjna spółki jest skoncentrowana w Polsce. Ponadto rafineria w Gdańsku w większym stopniu polega na oleju napędowym, a uruchomienie instalacji opóźnionego koksowania (DCU) powinno dodatkowo zwiększyć ekspozycję Lotosu na olej napędowy – czytamy w raporcie.

Analitycy DM BOŚ prognozują, że zysk netto spółki wyniesie 1.161 mln zł w 2017 r. i wzrośnie do 1.201,2 mln zł w 2018, przy przychodach na poziomie odpowiednio: 21.704,1 mln zł i 23.958,5 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Lotos, PGNiG, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR