Uniwheels z niższym wynikiem netto i mocnym cash flow operacyjnym

Omawiane walory:

Kwartalne wyniki producenta felg aluminiowych były nieznacznie gorsze od konsensusu rynkowego. Pozytywnym akcentem jest za to skokowy wzrost cash flow operacyjnego oraz wyższe prognozy sprzedaży felg i zysku EBITDA na cały 2016 r.

Uniwheels osiągnął w I kwartale 2016 r. 109,1 mln EUR przychodów, co przełożyło się na 4-proc. wzrost r/r. Konsensus PAP zakładał 110,4 mln EUR. EBITDA wzrosła o 6,8 proc. do 14,1 mln EUR, ale było to o 9 proc. poniżej rynkowych oczekiwań. Zysk netto spadł o 21,6 proc. do 10,5 mln EUR. Średnia z prognoz analityków to 11,1 mln EUR. Na wyniki netto I kwartału 2015 znaczący pozytywny wpływ miał jednorazowy dodatni wynik z tytułu wyceny walutowych instrumentów pochodnych.

W I kwartale grupa sprzedała 2,1 mln felg aluminiowych w dwóch segmentach: OEM – 1.782 tys. sztuk, +11,9 proc. r/r oraz Akcesoriów – 305 tys. sztuk, wzrost +4,1 proc. r/r. W sumie dynamika wyniosła 10,7 proc. >> Sprawozdanie finansowe Uniwheels znajdziesz tutaj

– Wyniki na poziomie netto były 5 proc. poniżej oczekiwań rynkowych. O ile przychody wzrosły o 4 proc., to spadek cen materiałów, przyczynił się do wzrostu zysku brutto ze sprzedaży o 1/4 i poprawę marży brutto ze sprzedaży o blisko 21 proc. Również marża EBIT wzrosła, choć jej wzrost był wolniejszy (+2,2 proc.) i co wynikało ze wzrostu kosztów osobowych i pozostałych wydatków. Marża netto spadła o 1/4 z powodu słabszego wyniku na derywatach (1 mln EUR w 1Q‘16 wobec 5,4 mln EUR w 1Q‘15), w tym głównie na pochodnych walutowych. In plus wyróżnił się oCF, który wyniósł 17,6 mln EUR wobec 2,4 mln EUR w 1Q‘15. Grupa nadal zakłada otwarcie fabryki w Salowej Woli na 2016 r. implikujący wzrost mocy produkcyjnych o 1/4 oraz poprawę skonsolidowanej EBITDA między 8 a 12 proc. – komentuje Sobiesław Kozłowski, analityk Komentarz Raiffeisen Brokers.

Zarząd poinformował, że inwestycja w Stalowej Woli jest realizowana zgodnie z założonym harmonogramem. Linia do malowania została już zainstalowana, a obecnie montowane są maszyny odlewnicze, roboty oraz systemy transportowe łączące wszystkie moduły produkcyjne w jeden system. Rozpoczęcie produkcji zaplanowane jest na lato br. W pierwszym etapie (już w tym roku) spółka uzyska dodatkowe moce produkcyjne w wysokości 500 tys. sztuk felg. Po zakończeniu drugiej fazy przyniesie docelowe moce w wysokości 2 mln szt. felg rocznie.

– Zwiększenie wolumenów sprzedaży w obu segmentach, dobre perspektywy rynkowe, solidne finanse i bardzo niski poziom długu są podstawami do kontynuacji rozwoju i osiągania naszego strategicznego założenia by rosnąć szybciej niż rynek. Przewidujemy dalsze zwiększenie wolumenu sprzedaży felg, co w połączeniu z efektami optymalizacji wydajności widocznymi już w I kwartale 2016, pozwala na podwyższenie naszych oczekiwań dotyczących całego roku. Obecnie oczekujemy, że w 2016 roku wolumen sprzedaży felg zwiększy się o ok. 8-12 proc., tempo wzrostu przychodów ze sprzedaży będzie jednocyfrowe, a skonsolidowany zysk EBITDA wzrośnie o ok. 8-12 proc. rok do roku. – dodaje Karsten Obenaus, członek zarządu Uniwheels.

>> Sprawdź jak Uniwheels poradził sobie od strony fundamentalnej w IV kwartale 2015 roku

Dziś akacje spółki tracą na wartości. Niemniej od początku roku są na 15-proc. plusie. 8 maja 2015 roku minął rok od debiutu na giełdzie. W tym czasie notowania zyskały 30 proc.

wykres_uniwheels

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Uniwheels, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR