GPW znów zbiera cięgi za wybryki Trumpa. Mocne spadki na JSW i PZU

Sytuacja polityczna wokół prezydenta Trumpa budzi coraz większe obawy inwestorów, co przekłada się na wzrost awersji do ryzyka. Dotyka to też giełdę w Warszawie i złotego.

Prezydent Trump ponownie stał się tematem numer jeden na rynkach finansowych. Tym razem jest ich zdecydowanie negatywnym bohaterem. Oskarżenia pod adresem prezydenta USA o ingerowanie w śledztwo FBI ws. wpływu Moskwy na wyniki wyborów w USA, a także o ujawnienie Rosjanom tajnych informacji wywiadowczych sprawiły, że pojawiły się głosy ws. impeachmentu. To w tej chwili raczej mało prawdopodobne, ale jeszcze kilka podobnych wpadek i może dojść uruchomienia takiej procedury.

Z punktu widzenia rynków finansowych trwające zamieszanie polityczne wokół Trumpa, nie tylko zwiększa niepewność, ale przede wszystkim oddala perspektywę wdrożenia zapowiadanych w kampanii reform gospodarczych. Nie dziwi więc, że inwestorzy unikają ryzyka, realizując duże zyski na akcjach, a jednocześnie drożeją aktywa tradycyjnie uważane za bezpieczne, czyli złoto, japoński jen i szwajcarski frank.

Globalny wzrost awersji do ryzyka dotyka też warszawską giełdę i złotego. Akcje tracą już trzeci kolejny dzień. Dziś, po niespełna 2,5 godzinach handlu, indeks WIG20 tracił 1,4 proc. i testował poziom 2.265,5 pkt., po tym jak wczoraj spadł o 1,63 proc., a wtorkową sesję zamknął spadkiem o 1,55 proc. Na wartości tracą też pozostałe indeksy. WIG spada o 0,7 proc. do 59.708,9 pkt., wyznaczając nowe miesięczne minima. Podobnie mWIG40, który zanurkował dziś o 1,44 proc. do 4.694,6 pkt. Reprezentujący małe spółki sWIG80 spada o 0,74 proc. do 15.834,7 pkt. i jest najniżej od końca lutego br.

Wśród największych spółek liderami spadków jest JSW i Cyfrowy Polsat, których akcje tanieją po ponad 3 proc. Warto odnotować, że w ostatnich dniach obie firmy spisywały się relatywnie dobrze i nie poddały się silnej przecenie. Odwrotnie niż np. PGNiG, którego akcje tanieją dziś o 1,75 proc. do 6,16 zł, po tym jak poprzednie dwie sesje zamknęły przeceną odpowiednio o 3,8 proc. i 2,7 proc.

Powyżej poziomów ze środowego zamknięcia notowane są tylko 4 spółki z WIG20: PKN Orlen (+1,4 proc.; odreagowanie spadku do miesięcznego minimum), Asseco Poland (+1 proc.; odreagowanie ostatnich spadków), Energa (+0,8 proc.) i LPP (+0,8 proc.).

W gronie firm z indeksu mWIG40 liderami przeceny są akcje Polimeksu-Mostostalu (-4,7 proc.), Trakcji (-4,1 proc.) oraz rewelacyjnie spisującego się w ostatnich dwóch miesiącach, a korygującego obecnie, Kruka (-3,4 proc.). Pozytywnie natomiast wyróżniają się walory Uniwheels, które zwyżkują o 3,1 proc. do 247 zł, a także CD Projekt, rosnąc o 1,5 proc. do 66,61 zł.

Za wzrostem Uniwheels stoi decyzja Superior Industries International Germany o podwyższeniu w wezwaniu na akcje tej spółki ceny do 247,87 zł z dotychczasowych 236,07 zł. To druga już taka korekta ceny w ogłoszonym w marcu wezwaniu. Pierwsza miała miejsce pod koniec marca, gdy cena została podwyższona z pierwotnego poziomu 235,83 zł.

Euforia na Platige Image. Spółka Bagińskiego i Netflix wyprodukują serial o Wiedźminie >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Zwyżce cen akcji CD Projekt sprzyja środowy zwrot z poziomów wsparcia wyznaczonych przez lokalne dołki z kwietnia, a także informacja, że na 24 maja został zapowiedziany start publicznej bety gry Gwint. Lekko notowania może ponadto też wspierać informacja o ekranizacji przez Netlix Wiedźmina, co w przyszłości może dodatkowo zwiększyć popyt na analogiczną grę wydawaną przez CD Projekt.

W czwartek nastroje na rynkach finansowych są zdecydowanie zdominowane przez temat Trumpa. Inne wydarzenia więc odgrywają drugoplanową rolę. W tym dane makroekonomiczne. W nocy inwestorzy poznali wstępne szacunki dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) za I kwartał br. W ujęciu annualizowanym PKB wzrósł o 2,2 proc. wobec 1,4 proc. w ostatnim kwartale 2016 roku i wobec prognozowanych 1,7 proc. W relacji kwartał do kwartału wzrost ten sięgnął 0,5 proc., po tym jak kwartał wcześniej było to 0,3 proc. i wobec oczekiwanych 0,4 proc.

Ważne dane napłynęły też z Australii, gdzie w kwietniu stopa bezrobocia obniżyła się do 5,7 proc. (prognoza: 5,9 proc.), a zatrudnienie wzrosło o 37,4 tys. (prognoza: 5 tys.), po tym jak w marcu przyrost miejsc pracy wyniósł 60 tys.

W godzinach przedpołudniowych emocje wywołała natomiast publikacja danych o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. W kwietniu wzrosła ona o 4 proc. rok do roku, co było wynikiem lepszym niż oczekiwano (2 proc.) i lepszym niż miesiąc wcześniej (2 proc.).

W kolejnych godzinach ostaną jeszcze opublikowane tzw. minutki z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (godz. 13:30), indeks Fed z Filadelfii (godz. 14:30; prognoza: 19,8 pkt.) i tygodniowej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (godz. 14:30; prognoza: 240 tys.). W kraju zaś GUS opublikuje kwietniowe dane o zatrudnieniu i płacach w polskim sektorze przedsiębiorstw.

Globalny wzrost awersji do ryzyka przekłada się nie tylko na spadki na giełdzie w Warszawie, ale też na wyprzedaż złotego dotąd dobrze spisującego się złotego. Główne waluty drożeją dziś po ponad 3 grosze. Jeżeli nastroje na świecie się nie zmienią to ta realizacja zysków na złotym będzie kontynuowana.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:20. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, CYFRPLSAT, jsw, PGNiG, Polimexms, trakcja, Uniwheels, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Duże spółki ciągną w górę giełdę, KGHM drożeje o 4,5 proc.

  Pierwsza połowa sesji na GPW upłynęła po znakiem wzrostów. Dominują duże spółki. Zarówno w zestawieniu, jak i pod względem obrotów. Na pierwszym planie znalazł się KGHM. Drożejąca ropa wspiera spółki paliwowe, a po wynikach rośnie kurs Pekao.

 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał

  Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.

 • PGNiG miało wstępnie 5,14 mld zł zysku netto w II kwartale 2020

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo miało 5,14 mld zł skonsolidowanego zysku netto w II kwartale 2020 r. wobec 0,27 mld zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 7,27 mld zł wobec 0,96 mld zł rok wcześniej, podała spółka, prezentując szacunkowe dane.

 • CD Projekt skupił z rynku pierwsze akcje własne

  Producent gier szybko zabrał się za realizację buy backu. Już pierwszego dnia od uruchomienia programu spółka skupiła z rynku 69 tys. akcji. Średnia cena wyniosła 403,36 zł za sztukę.

 • PKN Orlen: Proces przejęcia PGNiG potrwa kilkanaście miesięcy

  PKN Orlen chce w ciągu kilku miesięcy rozpocząć procedurę prenotyfikacyjną w Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, poinformował członek zarządu koncernu ds. finansowych Janusz Szewczak.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR