W Rovese wraca pomysł megaemisji z prawem poboru

Omawiane walory:

Producent ceramiki sanitarnej nie daje za wygraną i ponownie szykuje się do podwyższenia kapitału. Rovese chce sięgnąć do kieszeni akcjonariuszy i pozyskać nawet 579 mln zł. Poprzednia taka informacja solidnie zdołowała kurs, ale tym razem udało się uniknąć panicznej wyprzedaży akcji.

Z projektów uchwał na walne zgromadzenie zaplanowane na 19 września wynika, że producent ceramiki będzie chciał przeforsować emisję nie mniej niż 270.480.053 i nie więcej niż 540.960.106 walorów serii I z prawem poboru. Cena emisyjna za jeden papier to 1,07 zł. To oznacza, że spółka chce pozyskać z rynku maksymalnie 578,8 mln zł.

Obecnie kapitał Rovese stanowi 270,48 mln akcji. Planowana emisja ma być przeprowadzona z prawem poboru i za każdą jedną akcję spółki posiadaną na koniec dnia będzie przysługiwało prawo objęcia dwóch akcji serii I. Dniem ustalenia PP ma być 25 października 2012 roku.

Emisja akcji serii I przeprowadzona zostanie w drodze oferty publicznej. Środki z emisji mają posłużyć przejęciom.

– Środki z emisji akcji serii I, w części w jakiej będą przeznaczone na nabycie spółek ZAO Syzranska Keramika z siedzibą w Syzrani (Rosja), i udziałów OOO Pilkington’s East z siedzibą w Syzrani (Rosja), OOO Opoczno RUS z siedzibą w Kuczynie (Rosja), Pilkington’s Manufacturing Ltd. z siedzibą w Bredbury (Wielka Brytania) i Meissen Keramik Gmbh z siedzibą w Meissen (Niemcy) na podstawie umów z dnia 12 czerwca 2012 r. oraz aneksów do nich z dnia 22 sierpnia 2012 r. będą mogły być wykorzystane przez zarząd wyłącznie w sposób i na warunkach określonych przez powołane wyżej umowy oraz aneksy do nich, zaprezentowanych akcjonariuszom przez zarząd na dzisiejszym zgromadzeniu akcjonariuszy. – czytamy w projektach uchwał. >> Wszystkie projekty znajdziesz w komunikacie spółki tutaj.

To już druga próba pozyskania w ten sposób środków na planowane akwizycje. Pierwszy raz pomysł pojawił się w czerwcu – informacja wywołała wówczas istny popłoch wśród posiadaczy walorów Rovese. W lipcu tego roku walne zgromadzenie Rovese nie przyjęło uchwały o podwyższeniu kapitału w drodze emisji nie mniej niż 405.720.079 i nie więcej niż 811.440.159 akcji serii I z prawem poboru.

>> Do sfinalizowania transakcji na kwotę 524 mln zł spółka potrzebuje gotówki, którą zamierza pozyskać z emisji akcji z PP. >> Rovese płoszy inwestorów próbą emisji akcji do 81 mln zł z PP.

Wcześniej Rovese informowało, że podpisane są przedwstępne umowy zakupu spółek ceramicznych kontrolowanych przez swojego głównego akcjonariusza Michała Sołowowa. Łączna wartość zawartych umów to 524 mln zł. Spółkapodawała wtedy, że zakup uzależnia od pozyskania środków na sfinansowanie transakcji w drodze publicznej emisji akcji. Jednak wówczas sprzeciw zgłosiło Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, które nie otrzymało od zarządu wystarczających danych finansowych na temat przejmowanych spółek.

W czwartek akcje spółki nieznacznie zyskują na wartości. Jednak kurs Rovese ma za sobą solidną przecenę w ostatnich miesiącach. Tylko w czerwcu na wieść o planach poprzedniej emisji w krótkim czasie zapikował z około 3,70 zł w pobliże 1,70 zł. Od początku roku notowania spółki straciły blisko 50 proc.

>> W serwisie znajdziesz najważniejsze dane finansowe spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny Rovese po wynikach w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT rovese, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Jest wezwanie na Rovese z ceną o 80 proc. wyższą od giełdowej

  Spółka kontrolowana przez Michała Sołowowa chce odkupić od kieleckiego miliardera brakujący pakiet akcji giełdowego producenta ceramiki sanitarnej. Na stół wykłada 150 mln zł za 7 proc. akcji ROVESE.

 • 6 mocno przecenionych spółek w najlepszym indeksie roku 2014

  Rajd indeksu mWIG40 przyhamowały spółki, których akcje kończą rok z dwucyfrową wyrwą w kursie. Sprawdziliśmy co fundamentalnie dzieje się w najciekawszych z nich i od czego zależy ich szansa na równie dynamiczne odbicie.

 • Biuro maklerskie radzi sprzedać w wezwaniu akcje Rovese

  W środę rusza wezwanie na akcje producenta ceramiki sanitarnej. DM mBank w najnowszym raporcie wycenił jeden walor ROVESE na 3,6 proc. poniżej ceny rynkowej i przytacza kilka argumentów przemawiających za wyjściem z tej inwestycji.

 • 4 żwawe spółki, które spóźniły się na wzrosty

  Mijające półrocze należało do giełdowych średniaków, których indeks zyskał 5 proc. Co ciekawe, tym razem na bocznicy zostało kilka spółek dotychczas znanych jako długodystansowi liderzy hossy. StockWatch.pl sprawdził szanse ubiegłorocznych gwiazd na powrót do pierwszej ligi.

 • 17 giełdowych spółek z ryzykowną ekspozycją na rynki wschodnie

  Kursy akcji eksporterów oraz firm kooperujących w Rosji zmroziła groźba konfliktu zbrojnego z Ukrainą. Eksperci są zdania, że ten stan może potrwać jeszcze przez kilka następnych miesięcy. Sprawdziliśmy, które spółki z GPW są najbardziej wrażliwe na rosyjskie wstrząsy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR