W tym roku Kruszwica zaserwuje ponad 4-proc. stopę dywidendy

Omawiane walory:

Tegoroczna stopa dywidendy producenta tłuszczów roślinnych będzie najwyższa od 2009 r., kiedy zbliżyła się do 5 proc. Z zysku za 2014 rok do akcjonariuszy trafi ponad 60 mln zł, ale warto zaznaczyć, że na koniec I kwartału środki pieniężne wynosiły ponad 320 mln zł.

Walne Kruszwicy przesądziło o wypłacie dywidendy w kwocie 2,64 zł na akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 24 lipca, a jej wypłata nastąpi 10 sierpnia. Spółka regularnie od lat dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat kwota dywidendy wahała się w przedziale 0,11-3,11 zł, a stopa w granicach 0,24-3,81 proc.

W sumie na tegoroczną dywidendę pójdzie 60,9 zł z 121,1 mln zł zysku z 2014 r. W pierwszym kwartale grupa na czysto zarobiła 40,6 mln zł, co dało wzrost o 152 proc. r/r. W tym okresie cash flow operacyjny wyniósł 178,5 mln zł wobec 190,2 mln zł uzyskanych rok wcześniej. Natomiast środki pieniężne i ich ekwiwalenty przyrosły na koniec marca do 320,8 mln zł z 139,2 mln zł na koniec 2014 r.

W I kwartale 2015 roku przychody grupy spadły w ujęciu r/r o 3 proc. do 604,3 mln zł. To skutek przede wszystkim sprzedaży nadmiaru nasion rzepaku w 2014 roku. Natomiast w zakresie głównych kategorii produktów, za wyjątkiem margaryn, grupa wykazała wzrost wolumenów sprzedaży. Jednak wzrost ten został zneutralizowany spadkiem cen realizacji sprzedaży. Istotny wpływ na rezultaty minionego kwartału miały wyniki na instrumentach pochodnych oraz niezrealizowanych różnicach kursowych. Grupa wykazała zysk na niezrealizowanych walutowych i towarowych instrumentach pochodnych oraz niezrealizowanych różnicach kursowych w wysokości 7,1 mln zł wobec 1,9 mln zł rok wcześniej. W I kwartale Kruszwica otrzymała odszkodowanie z tytułu awarii ekstraktora na wydziale olejarni, która miała miejsce w styczniu 2014 roku, w wysokości 4,1 mln zł.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Kruszwicy

W czwartek akcje Kruszwicy zyskują choć przy mikrych obrotach. W tym roku notowania spółki zyskały 8 proc. i w podobnym tempie rósł w skali ostatnich 12 miesięcy. Pod tym względem pozostają w tyle wobec indeksu branżowego WIG-Spożywczy, który zyskał odpowiednio 23 proc. i 11 proc.

wykres_Kruszwica

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruszwica, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • 12 hojnych spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

  Inwestorzy już mogą zakasać rękawy, bo na GPW ruszają prawdziwe żniwa. Do zebrania jest 55 dywidend ze spółek notowanych na rynku głównym i NewConnect. W najgorętszym okresie w całym roku nie zabraknie też ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.

 • Tydzień spadających noży w sWIG80. Mocna przecena Altusa i jego spółek portfelowych

  Na GPW znów obserwujemy komplet czerwieni wśród głównych indeksów. Najgorzej poradził sobie sWIG80, który po 2-proc. przecenie cofnął się do poziomów z sierpnia 2014 r. W centrum uwagi pozostaje silna wyprzedaż akcji Altusa oraz jego spółek portfelowych.

 • Mabion zastąpi GetBack w składzie mWIG40 po 8 maja

  Akcje Mabionu wejdą w skład indeksu mWIG40 i mWIG40TR po usunięciu z listy uczestników indeksów akcji GetBack po sesji 8 maja br., podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

 • Analiza techniczna czterech ciekawych spółek spożywczych

  Akcje giełdowych producentów żywności, mimo rynkowej zawieruchy, zachowują krzepę. Krzysztof Borowski, ekspert od analizy technicznej specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził potencjał techniczny ZM Kania i IMC oraz zaktualizował ubiegłotygodniową analizę Indykpolu i Kruszwicy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR