Czarne konie sezonu wyników za III kwartał

Na warszawskiej giełdzie ruszyła karuzela raportów za III kwartał, czyli okres, w którym gospodarka podnosiła się w wielkiego lockdownu. StockWatch.pl sprawdził, które branże oraz spółki najlepiej poradziły sobie w tym trudnym okresie i mogą sprawić niespodziankę w najnowszych sprawozdaniach.
prognozy,ciekawe,spółki,tsgames,mercator,asbis

Na GPW karuzela raportów za III kwartał dopiero się rozkręca. Zdecydowana większość spółek podzieli się wynikami dopiero pod koniec listopada.

Sezon wyników za III kwartał już wystartował. W ubiegłym tygodniu na GPW otworzyła go Grupa Kęty. Inauguracja wypadła obiecująco, bo po publikacji mocnych wyników kurs akcji przemysłowej spółki wspiął się na nowe historyczne szczyty. Jednak przykład Kęt będzie bardziej wyjątkiem niż regułą. Trzeba pamiętać, że trzeci kwartał był okresem powrotu gospodarki do stanu sprzed wielkiego lockdown’u. Rynkowi eksperci nie mają wątpliwości, że zdecydowana większość giełdowych firm pokaże bolesny spadek zysków i przychodów w ujęciu r/r. W rozbiciu na sektory największe pogorszenie powtarzalnych zysków spodziewane jest w branży chemicznej, paliwowej, wydobywczej, bankowości oraz energetycznej.

– Przede wszystkim spodziewamy się, że w III kwartale nastąpił silny spadek r/r zbiorczych zysków operacyjnych spółek, które pokrywamy – aczkolwiek o mniejszej skali niż ten w II kw. br., który był najprawdopodobniej okresem wyznaczającym nizinę w obecnym cyklu zysków (przy mniejszych o połowę niż w ub. roku zbiorczych znormalizowanych zyskach netto). W szczególności oczekujemy w III kw. br. obniżenia powtarzalnego wyniku operacyjnego i wyniku netto odpowiednio o ok. -23 proc. i ok. -33 proc. r/r – prognozują analitycy DM BOŚ.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Na Wall Street sezon wyników hula w najlepsze, a najbliższy czwartek będzie jego punktem kulminacyjnym. Wyniki za III kw. opublikują tacy giganci jak Alphabet (Google), Amazon, Apple, Facebook czy Twitter. W Polsce karuzela raportów dopiero się rozkręca, a zdecydowana większość spółek podzieli się wynikami w ostatnim dopuszczalnym przepisami terminie, czyli dopiero pod koniec listopada.

Na szczęście nie wszystkie spółki idą tym tropem. Jeszcze w tym tygodniu karty odkryją takie firmy jak Orange Polska, Budimex, Lotos, Orlen oraz banki. Dla sektora bankowego miniony kwartał był kolejnym trudnym okresem. Eksperci spodziewają się dalszego spadku przychodów odsetkowych oraz NIMu, czyli efektów rekordowo niskich stóp procentowych oraz rozwodnienia marży poprzez mniej rentowne od kredytów papiery wartościowe.

– Oczekujemy, że po wynikach za 9M’20 konsensus na Kruka powinien zostać zdecydowanie podniesiony, zaś jeżeli chodzi o GPW to w 3Q odczuwalny będzie spadek przychodów oraz wyższe koszty wynikające z dowiązania rezerwy na opłatę dla KNF, co skutecznie podminuje wynik III kwartał. Relatywnie najlepszych wyników za III kwartał spodziewamy się po: OTP Bank, Erste Group, PKO BP i ING Banku Śląskim – wskazują eksperci BM mBanku.

Giełdowe misie faworytami

Sezon wyników za III kwartał zapowiada się słabo, ale nie oznacza to, że zabraknie pozytywnych niespodzianek. Na GPW znajdzie się grono firm, które poradziły sobie z zawirowaniami w gospodarce. Według ekspertów DM BOŚ, znacznie lepsza dynamika znormalizowanych zysków względem ubiegłego roku powinna utrzymać się przede wszystkim wśród małych i średnich spółek.

– Do spółek, które mogą w omawianym okresie zaskoczyć pozytywnie zaliczamy: AB, Asbis, Asseco SEE, Erbud, LPP, Mercator, Sanok oraz Voxel – wskazują eksperci DM BOŚ.

Z wymienionych spółek dwie (Asbis i Mercator) już opublikowały szacunkowe wyniki. W obu wypadkach dynamika zysków okazała się mocnym impulsem do wzrostu kursu akcji. Wśród faworytów sezonu wyników za III kwartał tym razem jest niewielu reprezentantów branży gamingowej. Okres wakacyjny co do zasady nie obfituje w premiery, brakuje też okazji (globalnych promocji) do „wyciśnięcia więcej” z wcześniej wydanych tytułów. Dodatkowo w tym roku w III kwartał stał pod znakiem słabego dolara, którego kurs w sierpniu i wrześniu przebywał poniżej 3,70 zł.

– W 3Q’20 oczekujemy spowolnienia poprawy wyników r/r względem poprzednich kwartałów w 11 bit studios, CD Projekcie i PlayWay. Istotnego wzrostu tempa poprawy wyników r/r i q/q oczekujemy w Ten Square Games – sygnalizują eksperci BM mBanku.

dolar,kurs

Wykres USD/PLN

Ten Square Games już uchyliło rąbka tajemnicy. Według szacunkowych danych spółka w III kw. miała rekordowe 177,8 mln zł przychodów (bez uwzględnienia przychodu odroczonego w czasie). Pełny raport poznamy 23 listopada. Języczkiem u wagi będzie skala nakładów na user acquisition i przychody z nowej gry Hunting Clash.

– Spodziewam się, że koszty marketingu będą znacznie niższe niż w II kwartale. Dane za lipiec potwierdzają spadek nakładów na marketing m/m. Spółka powinna zaraportować bardzo dobre wyniki ze sprzedaży Hunting Clash za pierwsze dwa miesiące od premiery. Nowa gra studia zapowiada się obiecująco. Hunting Clash zaliczył dwa razy lepszy start niż obecny hit – Fishing Clash. To pokazuje, że potencjał jest duży. Jeśli Ten Square Games uda się wypromować tytuł i stworzyć drugą nogę biznesu, będzie to przełom. Studio pozbędzie się łatki „spółki jednej gry” – mówi Piotr Bogusz, analityk BM mBanku.

>> Co dalej z kursem akcji Ten Square Games – analiza techniczna

Branża IT ma za sobą stabilny kwartał, ale eksperci liczą na kilka pozytywnych niespodzianek. W gronie faworytów wymieniane jest Asseco Poland, Asseco SEE i Ailleron. Przemysław Staniszewski, analityk StockWatch.pl w październikowym omówieniu sygnalizował, że w wypadku ostatniej z wymienionych spółek wycena C/WK jest na poziomie nieznacznie poniżej jedności, co jak na spółkę informatyczną bez dużego udziału majątku trwałego wydaje się być wartością bardzo niską.

– Gdy przyjmiemy punkt widzenia zarządu i założymy dalszy stabilny rozwój sprzedaży i zyskowności segmentu Enterprise oraz wzmocnienie nogi Fintech, to można szacować osiągnięcie powtarzalnego rocznego zysku operacyjnego na poziomie co najmniej kilkunastu milionów złotych. To z kolei powinno mieć przełożenie na zyskowność netto na poziomie zdecydowanie powyżej 10 mln zł. Przy obecnej kapitalizacji nieprzekraczającej 80 mln zł wydaje się to być interesującą propozycja, nawet zakładając, że spółka byłaby wyceniana po niższych wskaźnikach, raczej jako zwykła firma informatyczna świadcząca usługi na zlecenie niż nowoczesny fintech – sygnalizuje Przemysław Staniszewski, analityk StockWatch.pl.

>> Czas na powrót do zysków – omówienie sprawozdania finansowego Ailleron po II kw. 2020 r.

Ciekawie sezon wyników zapowiada się w sektorze przemysłowym, gdzie wciąż trwa walka o powrót do poziomów sprzed wybuchu pandemii. Najnowsze odczyty PMI napawają optymizmem. W październiku sektor przemysłowy nie tylko mocno się trzymał, ale wręcz dane dla Niemiec i całej strefy euro sygnalizowały poprawę sytuacji.

– W 3Q’20 oczekujemy, że 50 proc. spółek poprawi r/r wyniki, a proporcja wyraźnie wzrośnie w porównaniu do 2Q’20. Pozytywnych zaskoczeń oczekiwalibyśmy w Amice, Astarcie, Cognor Holdingu, Famurze, Forte, Kruszwicy i TIM-ie – wymieniają eksperci DM BOŚ.

Listę spółek, które mogą sprawić niespodziankę zamykają „rodzynki” z branży energetycznej, paliwowej i handlowej. Eksperci liczną na solidne rezultaty Taurona, Energi, PGNiG i Eurocashu. W wypadku spółek energetycznych, eksperci z BM mBanku szacują, że wyniki za III kwartał zapewnią wykonanie rocznych prognoz skor. EBITDA na poziomie 78 proc., co wpisze się w standardowy wzorzec sezonowy. Niemniej, z uwagi na powrót ryzyka COVID-19, biuro woli wstrzymać się z podnoszeniem szacunków już teraz.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o abpl, Ailleron, asbis, assecopol, ASSECOSEE, astarta, COGNOR, energa, Erbud, eurocash, Famur, FORTE, ingbsk, Kruk, Kruszwica, lpp, mercator, pkobp, sanok, TAURONPE, tim, TSGAMES, voxel)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR