5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku

Omawiane walory: , , , ,
Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
giełda,tim,astarta,stelmet,ciech,kruszwica,2020

BM mBanku ścięło prognozy wyników dla spółek przemysłowych na II kwartał i cały 2020 rok.

Globalna gospodarka ma za sobą potężny wstrząs. W wielu sektorach skutki pandemii mocno dały o sobie znać już w raportach za I kwartał. Sezon publikacji wciąż trwa, ale według szacunków biura, w bieżącym rozdaniu aż 53 proc. spółek przemysłowych pokaże słabsze r/r rezultaty, a jedynie 29 proc. r/r je poprawi.

– Słabych wyników w 1Q’20 oczekujemy w Amica, Boryszew i Pozbud. (…) Spółki w 1Q’20 odczują spadek wartości PLN do EUR, co spowoduje ujemne różnice FX związane z przeszacowaniem zadłużenia – czytamy w raporcie BM mBanku z 21 maja.

Perspektywy na kolejny kwartał też nie są różowe. Biuro w najnowszym raporcie obniżyło oczekiwania wyników finansowych za II kwartał i cały 2020 rok. Szczególnie ostrożnie analitycy podchodzą do Boryszewa, gdzie spodziewają się wysokiego zadłużenia na koniec roku (5,0x) oraz ryzyka wysokich spadków wyników w 1-3Q’20.

Z drugiej strony, w obecnych warunkach BM mBanku widzi na rynku kilka ciekawych spółek. Największe szanse na wzrost mają małe i średnie firmy. W gronie faworytów znalazła się Astarta, która w tym roku powinna korzystać z wyższych lokalnych cen cukru oraz mniejszej krajowej produkcji w 2019 roku (najniżej od 2015 roku). Według prognoz, w 2020 roku spółka zanotuje zbliżony r/r wynik na poziomie EBITDA (2,3 mld UAH), a dopiero 2021 rok przyniesie znaczący wzrost wyników do 3,4 mld UAH.

– Ukraina wchodzi w strukturalny deficyt cukru, co implikować będzie wzrost lokalnych cen w 2H’20; oczekujemy, że średni FCF/EV w latach 20-21 sięgnie około 50 proc. EV; spółka wyraźnie zredukowała zadłużenie na koniec 2019 roku spełniając wszystkie kowenanty bankowe – komentuje Jakub Szkopek, analityk BM mBanku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dobre perspektywy ma przed sobą także Kruszwica, której kurs akcji atakuje tegoroczne szczyty. Biuro zaznacza, że producent oleju w bardzo ograniczonym zakresie jest podatny na wpływ epidemii COVID-19.

– Łagodna zima sprzyja zbiorom rzepaku, które w 2020 roku mogą okazać się najwyższe od 2014 roku. Spółka według naszych prognoz w latach 2020-21 wygeneruje FCF na poziomie 25 proc. EV, co przy niskim zadłużeniu sprzyjać będzie utrzymaniu polityki dywidendowej – dodaje analityk BM mBanku.

W tym roku Kruszwica będzie rekomendować akcjonariuszom wypłatę 64,4 mln zł na wypłatę dywidendy, czyli 2,80 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 4,75 proc. W ubiegłym roku akcjonariusze otrzymali po 2,56 zł na akcję.

W koronawirusie eksperci BM mBanku upatrują szansy dla Stelmetu. Dotychczas spółka nie rozpieszczała akcjonariuszy wynikami, ale teraz może się to zmienić. Jak zaznaczają eksperci, COVID-19 przekłada się na zmianę preferencji do spędzania czasu w zaciszu własnych działek/ogrodów, co może mieć pozytywny wpływ na popyt na architekturę ogrodów. Mankamentem inwestycji w akcje Stelmetu jest znikoma płynność. Według statystyk serwisu ATTrader.pl, w ciągu ostatniego miesiąca zawierano dziennie średnio 6 transakcji. Średni dzienny obrót wynosił niewiele ponad 35 tys. zł.

Ciekawą propozycją do portfela jest także TIM, którego kurs akcji już odrobił większość strat z „koronabessy”. Dystrybutor artykułów elektrotechnicznych dzięki silnemu segmentowi e-commerce przeszedł niemal suchą stopą przez tegoroczny lockdown. Tylko w kwietniu przychody TIM wzrosły o 11 proc. r/r, a wynik za okres styczeń-kwiecień był lepszy o 12,5 proc. r/r do 283,24 mln zł.

– Spółka z ponad 70-proc. sprzedażą online naszym zdaniem umocni swoją pozycję rynkową w aktualnym otoczeniu, a wyniki 2020 r. będą wsparte przez kolejny rok rozwoju 3LP – komentuje Szkopek.

Ostatni faworyt BM mBanku to reprezentant branży chemicznej. Mowa o Ciechu, który w środę po sesji opublikował wyniki za I kwartał. W minionym okresie producent sody odnotował 39,7 mln zł zysku netto i 63,3 mln zł zysku operacyjnego. Oba wyniki okazały się o kilkanaście procent niższe od konsensusu sporządzonego przez PAP. Przychody ze sprzedaży wyniosły 854 mln zł i były zbieżne z oczekiwaniami rynkowymi.

– Ciech naszym zdaniem zarówno w 1Q’20 jak i w całym 2020 roku zanotuje wzrost wyników finansowych w efekcie niższych cen gazu i węgla koksującego. Mimo wysokich wzrostów ceny akcji spółka pozostaje naszym top-pick w sektorze – czytamy w majowym raporcie.

tim,astarta,stelmet,ciech,kruszwica

Stopy zwrotu za 6 m-cy. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT astarta, Ciech, Kruszwica, stelmet, tim, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 9 ciekawych spółek przemysłowych wg BM mBanku

  Sektor przemysłowy wciąż wraca do poziomów sprzed wybuchu epidemii COVID-19. Odbiciu sprzyjają m.in. środki w ramach tarcz antykryzysowych. BM mBanku w cyklicznym raporcie wskazało garść spółek, które lepiej niż reszta radzą sobie w trudnych warunkach.

 • TIM wkrótce przedstawi nową politykę dywidendową

  TIM może przedstawić nową politykę dywidendową w październiku lub listopadzie br., poinformował prezes Krzysztof Folta.

 • TIM miał 9,5 mln zł zysku netto w I połowie 2020 r.

  TIM odnotował 9,42 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I półroczu 2020 r. wobec 8,46 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • GPW łapie oddech, w grze Ciech i Biomed-Lublin

  Wtorkowa przecena na Wall Street nie tylko nie wystraszyła rodzimych inwestorów, ale też została wykorzystana jako pretekst do odbicia na GPW. Strategia śmiała, ale krótkoterminowa. Układ sił na wykresach jednoznacznie sugeruje, że to będzie czerwony wrzesień na GPW.

 • Przychody TIM wzrosły wstępnie o 11,3 proc. r/r do 70,7 mln zł w sierpniu

  Przychody TIM wzrosły o 11,3 proc. r/r do 70,7 mln zł w sierpniu 2020 r., podała spółka, prezentując wstępne dane. W okresie styczeń-sierpień przychody wzrosły o 14,6 proc. r/r do 591,2 mln zł. Kurs akcji dystrybutora materiałów elektrotechnicznych spada w czwartek kwadrans po 12:00 o blisko 3 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR