5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku

Omawiane walory: , , , ,
Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
giełda,tim,astarta,stelmet,ciech,kruszwica,2020

BM mBanku ścięło prognozy wyników dla spółek przemysłowych na II kwartał i cały 2020 rok.

Globalna gospodarka ma za sobą potężny wstrząs. W wielu sektorach skutki pandemii mocno dały o sobie znać już w raportach za I kwartał. Sezon publikacji wciąż trwa, ale według szacunków biura, w bieżącym rozdaniu aż 53 proc. spółek przemysłowych pokaże słabsze r/r rezultaty, a jedynie 29 proc. r/r je poprawi.

– Słabych wyników w 1Q’20 oczekujemy w Amica, Boryszew i Pozbud. (…) Spółki w 1Q’20 odczują spadek wartości PLN do EUR, co spowoduje ujemne różnice FX związane z przeszacowaniem zadłużenia – czytamy w raporcie BM mBanku z 21 maja.

Perspektywy na kolejny kwartał też nie są różowe. Biuro w najnowszym raporcie obniżyło oczekiwania wyników finansowych za II kwartał i cały 2020 rok. Szczególnie ostrożnie analitycy podchodzą do Boryszewa, gdzie spodziewają się wysokiego zadłużenia na koniec roku (5,0x) oraz ryzyka wysokich spadków wyników w 1-3Q’20.

Z drugiej strony, w obecnych warunkach BM mBanku widzi na rynku kilka ciekawych spółek. Największe szanse na wzrost mają małe i średnie firmy. W gronie faworytów znalazła się Astarta, która w tym roku powinna korzystać z wyższych lokalnych cen cukru oraz mniejszej krajowej produkcji w 2019 roku (najniżej od 2015 roku). Według prognoz, w 2020 roku spółka zanotuje zbliżony r/r wynik na poziomie EBITDA (2,3 mld UAH), a dopiero 2021 rok przyniesie znaczący wzrost wyników do 3,4 mld UAH.

– Ukraina wchodzi w strukturalny deficyt cukru, co implikować będzie wzrost lokalnych cen w 2H’20; oczekujemy, że średni FCF/EV w latach 20-21 sięgnie około 50 proc. EV; spółka wyraźnie zredukowała zadłużenie na koniec 2019 roku spełniając wszystkie kowenanty bankowe – komentuje Jakub Szkopek, analityk BM mBanku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dobre perspektywy ma przed sobą także Kruszwica, której kurs akcji atakuje tegoroczne szczyty. Biuro zaznacza, że producent oleju w bardzo ograniczonym zakresie jest podatny na wpływ epidemii COVID-19.

– Łagodna zima sprzyja zbiorom rzepaku, które w 2020 roku mogą okazać się najwyższe od 2014 roku. Spółka według naszych prognoz w latach 2020-21 wygeneruje FCF na poziomie 25 proc. EV, co przy niskim zadłużeniu sprzyjać będzie utrzymaniu polityki dywidendowej – dodaje analityk BM mBanku.

W tym roku Kruszwica będzie rekomendować akcjonariuszom wypłatę 64,4 mln zł na wypłatę dywidendy, czyli 2,80 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 4,75 proc. W ubiegłym roku akcjonariusze otrzymali po 2,56 zł na akcję.

W koronawirusie eksperci BM mBanku upatrują szansy dla Stelmetu. Dotychczas spółka nie rozpieszczała akcjonariuszy wynikami, ale teraz może się to zmienić. Jak zaznaczają eksperci, COVID-19 przekłada się na zmianę preferencji do spędzania czasu w zaciszu własnych działek/ogrodów, co może mieć pozytywny wpływ na popyt na architekturę ogrodów. Mankamentem inwestycji w akcje Stelmetu jest znikoma płynność. Według statystyk serwisu ATTrader.pl, w ciągu ostatniego miesiąca zawierano dziennie średnio 6 transakcji. Średni dzienny obrót wynosił niewiele ponad 35 tys. zł.

Ciekawą propozycją do portfela jest także TIM, którego kurs akcji już odrobił większość strat z „koronabessy”. Dystrybutor artykułów elektrotechnicznych dzięki silnemu segmentowi e-commerce przeszedł niemal suchą stopą przez tegoroczny lockdown. Tylko w kwietniu przychody TIM wzrosły o 11 proc. r/r, a wynik za okres styczeń-kwiecień był lepszy o 12,5 proc. r/r do 283,24 mln zł.

– Spółka z ponad 70-proc. sprzedażą online naszym zdaniem umocni swoją pozycję rynkową w aktualnym otoczeniu, a wyniki 2020 r. będą wsparte przez kolejny rok rozwoju 3LP – komentuje Szkopek.

Ostatni faworyt BM mBanku to reprezentant branży chemicznej. Mowa o Ciechu, który w środę po sesji opublikował wyniki za I kwartał. W minionym okresie producent sody odnotował 39,7 mln zł zysku netto i 63,3 mln zł zysku operacyjnego. Oba wyniki okazały się o kilkanaście procent niższe od konsensusu sporządzonego przez PAP. Przychody ze sprzedaży wyniosły 854 mln zł i były zbieżne z oczekiwaniami rynkowymi.

– Ciech naszym zdaniem zarówno w 1Q’20 jak i w całym 2020 roku zanotuje wzrost wyników finansowych w efekcie niższych cen gazu i węgla koksującego. Mimo wysokich wzrostów ceny akcji spółka pozostaje naszym top-pick w sektorze – czytamy w majowym raporcie.

tim,astarta,stelmet,ciech,kruszwica

Stopy zwrotu za 6 m-cy. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT astarta, Ciech, Kruszwica, stelmet, tim, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR