Faworyci DM mBanku na listopad

DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

giełda,faworyci,listopad,akcje,mbank

DM mBanku zaktualizował listę top-picks na najbliższe tygodnie.

Zdaniem analityków, rosnące prawdopodobieństwo wstępnego porozumienia USA-Chiny, dodatkowo w rozszerzonej wersji, zwiększa szanse na odwrócenie momentum makro światowej gospodarki. Rynki akcji, szczególnie w Europie, dynamicznie dyskontują już taki scenariusz. Jednak z racji skali listopadowych wzrostów, eksperci radzą wstrzymać się z zakupami aż do finału negocjacji, bo jak pokazuje historia, do zwrotu w jedną lub drugą stronę wystarczy jeden tweet.

W listopadowym raporcie na cenzurowanym jest sektor bankowy. Jak podkreślają analitycy DM mBanku, październik okazał się wyjątkowo złym miesiącem dla polskich banków. Oprócz niekorzystnego wyroku TSUE w sprawie kredytów CHF, banki podają negatywne informacje odnośnie wpływu zwrotu prowizji na przyszłe wyniki, zaś makroekonomiści obniżają perspektywy dla polskiej gospodarki.

– Uważamy, że listopad nie przyniesie pozytywnych rozstrzygnięć szczególnie, że sprawa państwa Dziubak vs. RBI (kredyt CHF) znajdzie swój finał dopiero w styczniu – czytamy w listopadowym raporcie DM mBanku.

banki,wig,akcje

WIG-Banki. Kliknij, aby powiększyć.

Biuro przychylnym okiem spogląda na banki z regionu regionu CEE, takie jak Erste, Monety czy OTP, gdzie wyniki za 9M’19 powinny spowodować wzrost konsensusu. Spośród polskich spółek z szeroko rozumianego sektora finansowego atrakcyjnie wyceniane są akcje PZU oraz Kruka.

>> Włoska szkoła latania – omówienie sprawozdania grupy Kruk po III kw. 2019 r.

Listopad będzie trudnym miesiącem dla spółek przemysłowych. Większość z nich w raportach za III kwartał pokaże spadkowe wyniki r/r. Spośród spółek, które jeszcze nie podzieliły się wynikami pozytywnie wyróżniać się powinny Amica i Famur. Producent maszyn górniczych przyspieszył niedawno publikację raportu o dwa dni na 27 listopada. Z kolei wśród negatywnych bohaterów biuro wskazuje Apator, Kernel, Stelmet oraz grupę Tarczyński.

– Naszymi top-pickami pozostają Astarta, Famur, Kruszwica i TIM, z kolei unikalibyśmy Apatora i Kernela. Spółki surowcowe (JSW i KGHM) mogą skorzystać na umowie handlowej między USA a Chinami – uważają eksperci DM mBanku.

Biuro liczy też na dalszą poprawę sentymentu do grupy Ciech przy nadchodzących wynikach 3Q’19. Raport pojawi się 19 listopada. Dziś skokową poprawą wyników pochwalił się branżowy lider, czyli Grupa Azoty. Na poziomie netto i operacyjnym producent nawozów zamienił ubiegłoroczne straty w pokaźne zyski.

W segmencie paliwowym na fajerwerki nie ma co liczyć. Rynek zdyskontował już mocne wyniki w rafineriach, a końcówka roku może być już mniej udana biorąc pod uwagę obecne odczyty makro. Analitycy szanse na pozytywne zaskoczenia widzą raczej w upstream, gdzie sprzyjać będzie odbicie cen węglowodorów, a konsensus zdążył się już obniżyć.

Eksperci DM mBanku przychylnym okiem spoglądają na sektor energetyczny. Dziś co prawda akcje PGE po publikacji wyników kwartalnych zaliczyły 7-proc. tąpnięcie, ale warto zaznaczyć, że wcześniej mocno podrożały. W dwa tygodnie notowania branżowego giganta urosły o 20 proc., co jak na spółkę z WIG20 jest imponującym wynikiem. Biuro w najnowszym raporcie obniżyło ceny docelowe pozostałych dostawców energii elektrycznej. Akcje Enei wyceniono na 11,53 zł, Energi na 11,67 zł, a Taurona na 2,45 zł za sztukę.

– Perspektywa wzrostu wyników i dodatnich FCF w roku 2020 staje się coraz bardziej wiarygodna, a dodatkowym katalizatorem powinna być publikacja PEP40 – dodają eksperci.

W listopadzie warto obserwować notowania spółek z sektora TMT. Orange Polska jeszcze w październiku pochwaliło się solidnymi wynikami za III kwartał, a dziś tę sztukę powtórzył Play. Akcje telekomu, mimo słabego rynku, podrożały w środę o ponad 3 proc. i po raz pierwszy wkroczyły w obszar wrześniowej luki, powstałej po informacji o sprzedaży akcji w ABB przez kluczowych akcjonariuszy. W sektorze IT DM mBanku poleca Asseco South Eastern Europe (nawet po ponad 80-proc. wzroście) oraz Comarch, który jest świeżo po ugodzie z ZUS.

play,wykres

Kliknij, aby powiększyć.

Selektywne podejście zalecane jest w wypadku deweloperów mieszkaniowych. Zarówno deweloperzy notowani, jak i szeroki rynek pochwalił się dobrymi wolumenami sprzedaży w 3Q’19. Zagregowane zyski deweloperów za miniony kwartał będą natomiast niższe r/r ze względu na spadek przekazań, co było efektem głównie wysokiej bazy – tylko 5 spółek pokazało wzrost przekazań: Archicom, Dom Development, Echo Investment, Polnord i Budimex.

– Utrzymujemy selektywne nastawienie do sektora, i nie zmieniamy pozytywnego do Atalu (mocne oferta i dynamiki sprzedaży) zaznacza biuro.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W sektorze handlowym biuro zwraca uwagę AmRest, dla którego III kwartał może być ostatnim okresem wysokiego tempa poprawy wyników r/r. Biorąc pod uwagę potencjał do poprawy wyników r/r w IV kwartale oraz spadek kursu, analitycy zalecają przeważanie CCC.

wykres,spółki

Stopy zwrotu poszczególnych spółek od początku roku. Kliknij, aby powiększyć.

Raport „Przegląd miesięczny: listopad 2019 powstał 6 listopada 2019 r. Jego autorem jest DM mBank. Skrót raportu jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ASSECOSEE, astarta, Atal, ccc, comarch, Enea, energa, Famur, Kruk, Kruszwica, PGE, play, PZU, TAURONPE, tim, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Wartość długów polskich seniorów wzrosła o miliard zł r/r Przekracza już 5,7 mld zł

  Ponad pół miliona polskich seniorów zmaga się z długami o łącznej wartości 5,7 mld zł, wynika z danych Grupy KRUK. To prawie o 1 mld zł więcej niż w ubiegłym roku. Długi osób powyżej 65. roku życia stanowią 13 proc. wszystkich spraw obsługiwanych przez Grupę KRUK w III kw. 2019 roku.

 • Atal miał 1.769 przekazanych lokali w 2019 roku

  ATAL – ogólnopolski deweloper – w 2019 roku przekazał 1.769 lokali mieszkalnych, inwestycyjnych i usługowych. Kolejne 500 lokali, które zostały ukończone oraz uzyskały pozwolenie na użytkowanie w ubiegłym roku, będzie przekazanych nabywcom w 2020 roku.

 • Zielono na GPW: Medicalghoritmics, Bioton, Wikana i banki Czarneckiego mocno w górę, CCC nadal spada

  Ostatnie rekordy amerykańskich indeksów, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami oraz start sezonu na Wall Street, wspiera nastroje na GPW. Pomagają informacje ze spółek. Mocno drożeją akcje m.in. Medicalalghoritmisc, Biotonu, Wikany i banków z portfela Leszka Czarneckiego. Nadal w odwrocie jest natomiast CCC.

 • Rekordowe spłaty i niższe zyski Kruka w 2019 r.

  Spłaty od klientów Grupy KRUK na portfelach własnych wyniosły w 2019 roku 1,78 mld złotych, o 13 procent więcej niż w 2018 roku i najwięcej w historii jej działalności. W tym samym czasie Grupa zainwestowała łącznie w nowe portfele 781 mln złotych.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR