Wahania cen ropy nadają ton giełdom, rośnie PGNiG i Sfinks

Omawiane walory: , , , ,

W pierwszych godzinach czwartkowej sesji inwestorzy próbują odrobić choć część poniesionych w poprzednich dniach strat. Problem w tym, że kupującym brakuje mocnych argumentów, które uzasadniałyby przedłużenie odreagowania w czasie.

Główne indeksy warszawskiej giełdy pogłębiły w środę listopadowe minima, a na wykresach świecowych powstał drugi duży czarny korpus – złowroga wróżba. Wszystko wskazuje na to, że po wybiciu dołem z konsolidacji nie obejdzie się w najbliższym czasie bez przetestowania październikowego dołka intraday na poziomie 2.350 pkt. w wypadku WIG20 i 51.849 pkt. na WIG. Ich ewentualne przebicie otworzy sprzedającym wolną drogę ku dołkom z początku sierpnia.

Jedynym w zasadzie powodem, dla którego indeksy giełd zachodnioeuropejskich przed południem utrzymują się na niewielkich plusach jest odbijająca lekko cena ropy naftowej. Ona też była przyczyną środowych spadków, gdy wyznaczała swoje 5-letnie minimum cenowe. Na nowojorskiej giełdzie elektronicznej NYMEX za baryłkę surowca West Texas Intermediate płacono 60,43 dolarów, a w Londynie za ropę Brent 63,56 dolarów. Od początku roku pierwsza potaniała o 38 proc., druga o 42 proc.>> Bieżące informacje i komentarze ekspertów na temat cen ropy znajdziesz w serwisie trading.stockwatch.pl

WIG_wykres

Trudno nie zauważyć, że spadek indeksów giełdowych na całym świecie w tym tygodniu ma związek z pustką w kalendarzu publikacji danych makro. Poprzednie tygodnie obfitowały w publikacje przeróżnych wskaźników koniunktury poszczególnych państw, które inwestorzy interpretowali przeważnie jako przemawiające za zwyżką cen akcji. Obecnie źródełko nieco przyschło, paliwo hossy się wyczerpało. Jest jednak nadzieja, bo o 14:30 poznamy amerykańską sprzedaż detaliczną w listopadzie i liczbę zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 6 grudnia.

Wśród największych spółek z GPW blisko 2 proc. zyskują walory PGNiG. Oprócz odbijających notowań ropy na decyzję o kupnie akcji wciąż ma wpływ środowe porozumienie spółki z Qatargasem w sprawie zmiany warunków umowy na dostawy LNG. O 1,3 proc. drożeją walory PKN Orlen, dla którego tania ropa oznacza wyższe marże rafineryjne. Najsłabiej prezentuje się Orange Polska, po tym jak nie powiodła się środowa próba odbicia. Skończyło się spadkiem do poziomów z października 2013 r., a dziś dołek pogłębia się o kolejne 2,5 proc.

Wśród mniejszych firm wyróżnia się 9-proc. zwyżka notowań Sfinksa. Restauracyjna spółka przypomniała o sobie nową strategią na lata 2015-20. Zakłada rozwój głównie sieci Sphinx, natomiast dla lokali spod szyldu Chłopskie Jadło i WOOK chce szukać innego inwestora. Nie wyklucza akwizycji. Akcje cieszą się sporym wzięciem, do godziny 11:00 obroty przekroczyły 640 tys. zł.

Niewiele mniejsze zainteresowanie graczy (540 tys. zł) skupia się na walorach Mercoru. Za zakupu drożejących o 3,5 proc. akcji skłania zapowiedź wypłaty dywidendy o stopie 5-6 proc. >> Czytaj więcej

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercor, orangepl, PGNiG, PKNOrlen, sfinks, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR