Ważą się losy Brexitu. Na GPW Lotos bije nowe rekordy

Omawiane walory: , , ,

Wydarzeniem dnia na rynkach finansowych jest zaplanowane na godzinę 20:00 czasu polskiego głosowanie umowy ws. brexitu w brytyjskim parlamencie. Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, że wynegocjowana przez premier May umowa ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostanie odrzucona. A to rodzi nowe znaki zapytania i dużo niepewności. Konsekwencją odrzucenia umowy może być tzw. twardy brexit, ale też i jego brak.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Skierowane na Wielką Brytanię oczy inwestorów sprawiają, że dzisiejsza sesja na europejskich parkietach upływa pod znakiem zmiennych nastrojów, aczkolwiek w większości wypadków indeksy pozostają bardzo blisko poziomów z poniedziałkowego zamknięcia. I tak np. niemiecki DAX w południe rósł tylko o 0,12 proc., francuski CAC o 0,19 proc., a brytyjski FTSE o 0,28 proc.

Dziś kolejne amerykańskie banki opublikują wyniki finansowe za ostatni kwartał 2018 roku. Po tym jak wczoraj zrobił to Citigroup, co spotkało się z pozytywną reakcją i wzrostem cen akcji o prawie 4 proc., we wtorek raporty opublikuje J.P. Morgan Chase i Wells Fargo. Tyle tylko, że z uwagi na temat brexitu, te raczej nie zrobią większego wrażenia na Europejczykach.

W ten obraz wyczekiwania wpasował się też polski rynek akcji. Początkowe wzrosty indeksów stopniały i po trzech godzinach handlu WIG20 testował poziom 2.333,55 pkt. (+0,25 proc.), mWIG40 4.018 pkt. (-0,06 proc.), a sWIG80 10.924 pkt. (+0,45 proc.). W kolejnych godzinach niepewność związana z brexitem, jeżeli jednocześnie nie pojawią się inne nowe impulsy, może zepchnąć wszystkie warszawskie indeksy „poniżej kreski”.

Indeks WIG20 od tygodnia konsoliduje się w pobliżu 2.330 pkt., czekając na nowe silne impulsy. Po tym jak w piątek miał miejsce nieudany atak na grudniowe maksimum (2.355 pkt.), obecnie raczej trzeba się liczyć z próbą ataku na 2.300 pkt.

Dziś rosną akcje 12 z 20 spółek tworzących WIG20. Najmocniej, bo 1,4 proc. do 19,02 zł, zyskują walory Eurocashu. Najbardziej wśród blue chipów wyróżnia się jednak Lotos, którego akcje są najdroższe w historii. W południe za jedną trzeba było zapłacić 95,38 zł, czyli o 1,2 proc. więcej niż wczoraj, o 7,8 proc. więcej niż na koniec grudnia i o ponad 72 proc. więcej niż przed rokiem. Aktualna kapitalizacja gdańskiej grupy wynosi 17,5 mld zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

We wtorek dużo dzieje się jedna przede wszystkim na małych spółkach. Sfinks, który wczoraj zyskał 34,6 proc. po informacji o kupnie akcji przez Quercus TFI, dziś traci 10,5 proc., spadając do 0,94 zł. Pretekstem do spadku jest informacja o tym, że cena emisyjna akcji serii P bez PP została ustalona na poziomie 1 zł.

Notowania Ultimate Games, gamingowej spółki z NewConnect, której głównym właścicielem jest giełdowy PlayWay, rosną o 4,9 proc. do 14,22 zł, przy obrotach przekraczających te z poniedziałku. Impulsem do kupna akcji jest informacja, że spółka zamierza w tym roku wydać 54 gry.

Najmocniej rosnąca spółka na GPW jest odzieżowy Solar. Jego akcje wystrzeliły o 25 proc. do 0,50 zł. Zwraca uwagę, że od trzech sesji na tych walorach utrzymują się podwyższone obroty, co być może zwiastować przełom i zakończenie obserwowanej od roku bessy na jej akcjach.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Lotos, sfinks, solar, ULTGAMES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR