Wiedźmin 3 świętuje 5. urodziny. Od premiery gry akcje CD Projektu podrożały o blisko 1.600 proc.

Omawiane walory:

Równo 5 lat temu swoją premierę miał Wiedźmin 3: Dziki Gon, gra która milionom ludzi na całym świecie dała masę rozrywki, a akcjonariuszom przyniosła krociowe zyski. Od premiery trzeciej części wiedźmińskiej sagi akcje CD Projektu podrożały o 1.578 proc.

cdprojekt,,wiedzmin,5lat,premiera,hit

(Fot: CD Projekt)

W nocy z 18 na 19 maja 2015 r. swoją premierę miała największa i najpopularniejsza polska gra. Z perspektywy czasu pewnie trudno w to uwierzyć, ale na rynku wcale nie tak wielu inwestorów wierzyło w wielki światowy sukces trzeciej części Wiedźmina. Sama spółka też była w zupełnie innym miejscu niż teraz. CD Projekt był wówczas wyceniany na nieco ponad 2 mld zł i notowany w indeksie sWIG80. Obecnie to największa spółka na GPW z wyceną przekraczającą 37 mld zł. Warto jednak przypomnieć, że w tamtych czasach cała branża gamingowa była traktowana nieco z przymrużeniem oka, szczególnie przez zarządzających funduszami czy inwestorów instytucjonalnych. Dopiero kilka lat później to podejście uległo diametralnej zmianie.

Przed premierą Wiedźmina 3 inwestorzy mieli swoje oczekiwania. Studio tydzień wcześniej pochwaliło się 1 milionem sprzedanych preorderów. W dniu premiery liczba ta urosła do 1,5 mln sprzedanych kopii. Dla CD Projektu to już oznaczało zwrot trzyletnich nakładów na produkcję. Ale inwestorów to nie przekonało. Na koniec premierowego dnia kurs akcji CD Projektu spadł o 6,4 proc. do 22,95 zł. W kolejnych dniach było jeszcze gorzej, a po niecałych trzech tygodniach notowania spółki spadły poniżej 20 zł za akcję, mimo że Wiedźmin 3 cały czas utrzymywał się na najwyższych miejscach list sprzedaży Steam, GOG.com i Amazona.

CDPROJEKT,WUKRES

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Sytuacja uległa zmianie 9 czerwca, gdy spółka wbrew wcześniejszym zapowiedziom przedstawiła dane sprzedażowe. Wiedźmin 3 rozszedł się w nakładzie 4 mln egzemplarzy. Po tej informacji notowania wystrzeliły i na dobre wróciły na wzrostową ścieżkę. Od dnia premiery akcje CD Projekty podrożały o blisko 1,6 tys. proc. W tym czasie Wiedźmin zebrał grad branżowych nagród i został najwyżej ocenianą grą w historii na wszystkich platformach (dane z Metacritic). W tyle zostały hity wyprodukowane przez takich gigantów jak Rockstar, Sony, Nintendo czy Valve. Tytuł doczekał się także debiutu w wersji na konsolę Nintendo Switch, gdzie również został ciepło przyjęty przez graczy.

>> Wiedźmińska magia trwa w najlepsze – omówienie sprawozdania finansowego CD Projektu za IV kw. 2019 r.

CD Projekt i jego akcjonariusze mają co świętować, bo Wiedźmin starzeje się, jak wino. Im więcej lat, tym lepszy, co potwierdził raport za 2019 r. Po części spora w tym zasługa popularności serialu Netflixa. Produkcja oparta na książkach Andrzeja Sapkowskiego swoją premierę miała w grudniu ub.r.. Z okazji 5. urodzin Wiedźmina 3 w sklepie GOG.com, należącym do CD Projektu, ruszyła wyprzedaż obejmująca wszystkie gry z serii. Promocja potrwa do 25 maja do godziny 15:00 czasu polskiego.

W skład grupy CD Projekt wchodzą: CD Projekt RED – deweloper gier wideo z gatunku RPG i GOG – globalna platforma cyfrowej dystrybucji gier. Sztandarową grą wydawnictwa jest seria „Wiedźmin”, obecnie trwają prace nad „Cyberpunk 2077”.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • Szybka realizacja zysków i do góry, w grze Enter Air i Sanwil

  Początek wtorkowej sesji na GPW upłynął pod znakiem szybkiej realizacji porannych zysków, ale nastroje na globalnych rynkach dalej pozostają dobre, przez co wszystkie warszawskie indeksy wciąż mają duże szanse zamknąć dzień na solidnych plusach.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • DM BDM prognozuje 30 mln sprzedanych egzemplarzy Cyberpunka 2077 w rok od premiery

  Dom Maklerski BDM rozpoczął wydawanie rekomendacji dla CD Projektu. W pierwszym raporcie Krzysztof Tkocz wydał rekomendację redukuj z ceną docelową 332 zł za akcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR