WIG20 na plusie dzięki bankom i rafineriom. CD Projekt łapie oddech

Omawiane walory: , , ,

Banki oraz windowane przez drożejąca ropę naftową akcje spółek paliwowych zapewniły indeksowi WIG20 zamknięcie na niewielkim plusie. Balastem dla warszawskiego rynku były za to taniejące koncerny energetyczne. 

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.

W czwartek tylko WIG20 obronił się przed przeceną. Indeks blue chipów zyskał 0,3 proc. i zakończył dzień na poziomie 2.507 pkt. Wśród giełdowych tuzów najlepiej spisały się banki (PKO BP, Pekao i mBank) oraz koncerny paliwowe. W ciągu dnia akcje Lotosu drożały o ponad 3 proc., a do sensacji w postaci nowego historycznego rekordu zabrakło niewiele. Ostatecznie strona popytowa zdołała jedynie wyrównać do kwietniowego szczytu na poziomie 61 zł. Na zamknięciu sesji za jeden walor gdańskiej rafinerii płacono 59,88 zł. Z kolei akcje Orlenu podrożały o ponad 1 proc. do 126 zł. Tu jednak śrubowanie szczytów obserwowaliśmy na środowej sesji.

Wsparciem dla notowań Orlenu i Lotosu były dzisiaj wzrosty na rynku ropy. Cena baryłki podskoczyła o ponad 2 proc. i przebiła się przez psychologiczną barierę 50 USD. Rajd na rynku ropy to efekt podwyższenia przez Międzynarodową Agencję Energii prognozy wzrostu globalnego popytu na surowiec w bieżącym roku z 1,5 do 1,6 mln baryłek dziennie.

Analiza techniczna pięciu gigantów z branży energetycznej >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Czerwonym przyczółkiem w WIG20 były dzisiaj spółki energetyczne. Najmocniej spadły notowania Tauronu (-2,28 proc.) i Energi (-1,5 proc.). Cały subindeks WIG-Energia cofnął się o 0,8 proc., kończąc dzień tuż powyżej wsparcia na 3.400 pkt. Czwartkowa przecena energetyki wpisuje się w korektę wakacyjnego rajdu, który podbił ceny akcji państwowych koncernów o 20-30 proc.

Dzisiejszej sesji do udanych nie zaliczą posiadacze akcji giełdowych misiów. Indeks mWIG40 stracił 0,56 proc. i oddalił się od górnego ograniczenia wielomiesięcznej konsolidacji. Natomiast sWIG80 cofnął się jedynie o 0,14 proc. i jest najniżej od końcówki stycznia br.

Mieszane nastroje po słabych doniesieniach z Chin obserwowaliśmy dzisiaj także na pozostałych europejskich rynkach. W sierpniu roczna dynamika produkcji przemysłowej wyhamowała do 6 proc. z 6,4 proc., podczas gdy oczekiwano jej wzrostu do 6,6 proc. Podobnie zachowała się sprzedaż detaliczna. Wyhamowała ona do 10,1 proc. z 10,4 proc. w lipcu, podczas gdy prognozowano jej wzrost do 10,5 proc. w skali roku. Na zamknięciu sesji DAX stracił 0,22 proc., CAC 40 zyskał 0,1 proc., natomiast FTSE 100 zniżkował aż o 1,14 proc., w reakcji na skokowy kurs funta i sygnały z banku centralnego na temat rosnących szans na podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. W ciągu dnia za funta trzeba było zapłacić 4,81 zł, czyli najwięcej od połowy lipca br. W sumie brytyjska waluta podrożała od dołka z końcówki sierpnia już o 22 grosze.

Małą przerwę w śrubowaniu historycznych rekordów zrobił sobie CD Projekt. Akcje producenta gier o przygodach Wiedźmina potaniały o 0,4 proc. Na zamknięciu za jeden walor płacono 106,60 zł, czyli tylko 3 zł mniej niż wynosi ustanowiony w ciągu środowej sesji szczyt. Warto jednak pamiętać, że w zaledwie 5 dni kapitalizacja producenta gier urosła o blisko 30 proc. Po tak dynamicznym rajdzie notowaniom należy się korekta spadkowa lub przynajmniej konsolidacja.

– Kształt dzisiejszej świecy najlepiej świadczy o niezdecydowaniu rynku, co może przekonać część graczy do rozpoczęcia realizacji zysków – zauważa Serhii Marampolskyi, analityk techniczny StockWatch.pl.

notowania

O 16 proc. spadł kurs akcji Vistalu Gdynia. Przecena to reakcja na opublikowany w środę wieczorem komunikat w sprawie wniosków wierzycieli o ogłoszenie upadłości dwóch spółek zależnych Vistalu. Jednocześnie zarząd poinformował, że Vistal Construction sam wystąpił do sądu o ogłoszenie upadłości. Wcześniej zarząd gdyńskiej spółki zasygnalizował, że skonsolidowany wynik finansowy za I półrocze br. będzie pomniejszony o odpisy na łączną kwotę ok. 88,1 mln zł oraz przełożyła termin publikacji sprawozdania z 15 na 29 września. Po tych informacjach inwestorzy wpadli w panikę, a kurs akcji tąpnął o 67 proc. z 5,1 zł do 1,68 zł.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, Lotos, PKNOrlen, vistal, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  Alior Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • CD Projekt oczekuje, że sytuacja rynkowa unormuje się do premiery Cyberpunk 2077

  CD Projekt zakłada, że sytuacja na kluczowych rynkach wróci do normy do czasu premiery gry "Cyberpunk 2077", poinformował członek zarządu Michał Nowakowski. W czerwcu dostęp do gry uzyskają liderzy opinii.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.
 • CD Projekt przebił prognozy największych optymistów

  Czas kwarantanny okazał się złotym okresem dla producenta gier o przygodach Wiedźmina. CD Projekt w I kwartale zarobił na czysto 92 mln zł, czym zaskoczył nawet największych rynkowych ekspertów.

 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR