WIG20 odrabia straty, a sWIG80 poprawia 2-letnie szczyty. Gorąco na PGE i 11 bit studios

Omawiane walory: , , , , ,

W czwartek na GPW powiało optymizmem. Indeks sWIG80 poprawia swoje 2-letnie rekordy, a WIG20 ciągnięty przez PGE, CD Projekt i PKO BP, stara się wrócić powyżej 1.800 pkt. I tylko nastroje na świecie stawiają ten optymizm pod małym znakiem zapytania.

lotos, cdprojekt, pkobp, oat, astarta, DATAWALK, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsze godziny handlu na giełdzie w Warszawie upłynęły pod znakiem kontynuacji wzrostów indeksu sWIG80, próby powrotu WIG20 powyżej bariery 1.800 pkt. i stosunkowo ograniczonych wahań indeksu średnich spółek.

O godzinie 10:42 indeks małych spółek rósł o 0,29 proc. do 13.327 pkt., wcześniej atakując już poziom 13.394 pkt. i poprawiając zaledwie wczorajsze nowe 2-letnie rekordy. WIG20 wrócił powyżej bariery 1.800 pkt., rosnąc o 0,77 proc. i testując poziom 1.801 pkt. WIG miał natomiast wartość 50.596 pkt. (+0,56 proc.), a mWIG40 3.547 pkt. (+0,04 proc.).

Giełdowy poranek przy ulicy Książęcej można uznać za dość optymistyczny. Szczególnie, jeżeli zestawi się go z zachowaniem globalnych rynków akcji. Nie tylko z wczorajszą zniżką 2 z 3 indeksów na Wall Street (DJIA -0,65 proc.; S&P500 -0,36 proc., Nasdaq Composite +0,15 proc.), ale też z dzisiejszymi spadkami na parkietach w Tokio (-0,45 proc.) i Seulu (-0,48 proc.), czy spadkami na otwarciu większości europejskich indeksów. W tym miejscu można postawić pytanie: czy ten relatywnie optymistyczny początek na GPW, stwarza szansę na ciąg dalszy i w efekcie wzrostowe zamknięcie sesji? Z pewnością inwestorzy tak to rano widzą. Być może kalkulują, że wczorajsze spadki na Wall Street, dziś zaowocują odbiciem indeksów. Przecież amerykańska giełda w ostatnich tygodniach wielokrotnie pokazała, że może ignorować wszelkie czynniki ryzyka.

Nieco inaczej to wygląda, jak spojrzy się na to wszystko przez pryzmat prostej analizy wykresów giełdowych indeksów. W tym przypadku, po 3-miesięcznym rajdzie w górę, ryzyko głębszej i dłuższej niż tylko kilkudniowej realizacji zysków, rośnie. Dlatego korekta zainicjowana w poprzednim tygodniu, powinna mieć kontynuację. I to niezależnie od tego, czy tę kontynuację będzie traktować jako mocniejszy odwrót od rynku akcji, czy jako nieco rozbudowaną korektę w tej całej giełdowej koronahossie. Stąd też z tego powodu, inwestorzy nad Wisłą powinni obecnie wykazać się pewną ostrożnością.

W praktyce o losach dzisiejszej sesji na GPW, o tym czy podjęta próba mocniejszych wzrostów zakończy się sukcesem, zdecydują poranne nastroje na Wall Street. I tylko one. Nie dane makro. Można bowiem zakładać, że inwestorzy zignorują zarówno tygodniowy raport nt. zasiłków dla bezrobotnych w USA (prognoza: 1,28 mln), jak i czerwcowy odczyt indeksu Fed z Filadelfii (prognoza: -25 pkt.). A właśnie nastroje.

Inwestorzy z ulicy Książęcej zignorowali opublikowane rano przez GUS dane z rynku pracy. Natomiast warto na chwilę się przy nich zatrzymać, bo wyniki były mocno rozczarowujące. Na tyle, że stawiają pewien mały znak zapytania przy dość optymistycznych oczekiwaniach odnośnie szybkiego powrotu polskiej gospodarki do normalności. W maju, a więc w miesiącu w którym na dobre trwało już „odmrażanie”, zatrudnienie w polskim sektorze przedsiębiorstw spadło 3,2 proc. rok do roku. To więcej niż oczekiwano (-2,6 proc.) i mocniej niż w kwietniu (-2,1 proc.). Obniżyła się też dynamika płac. W maju płace były tylko o 1,2 proc. wyższe niż przed rokiem, podczas gdy w kwietniu był to wzrost o 1,9 proc.

Za poranną próbą powrotu WIG20 ponad 1.800 pkt. stoi głównie PGE. Powodem ponad 5-proc. wzrostu jest informacja, że rząd oficjalnie rozpoczął prace nad wydzieleniem aktywów węglowych do osobnego podmiotu. Minister Jacek Sasin zasygnalizował, że prace nad tworzeniem tej koncepcji mogą potrwać kilka miesięcy. Dekarbonizacja spółek energetycznych polegająca na wciągnięciu wszystkich kopalń np. do Węglokoksu znacząco poprawiłaby rentowność koncernów energetycznych.

Swoje przysłowiowe 5 groszy do odbicia na WIG20 dorzucają także CD Projekt (+1,4 proc.) i PKO BP (+1,8 proc.).

W indeksie sWIG80 najmocniej rosły akcje spółek OncoArendi Therapeutic (+6 proc.), Astarta (+5,8 proc.) i będącej ostatnio ulubieńcem inwestorów DataWalk (+5,6 proc.). Dało się jednak zauważyć, że od rana grono zyskujących na wartości akcji zaczyna się kurczyć, co z cofnięciem samego indeksu z 2-letniego rekordu na 13.394 pkt. do 13.327 pkt., może być pierwszą oznaką zbliżającej się realizacji zysków.

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na 11 bit studios. O spółce głośno dziś za sprawą wpisania gry This War of Mine na listę nieobowiązkowych lektur szkolnych, co ma głównie znaczenie marketingowe (sama gra będzie udostępniona za darmo). Znacznie ciekawsze jest to, co dzieje się na wykresie akcji 11 bit studios. Dziś kurs akcji naruszył historyczny szczyt, ale wielu graczy wykorzystało ten moment do realizacji zysków. Od strony technicznej na wykresie powstała świeca przypominająca swoim kształtem spadająca gwiazdę.

– Na jej ostateczny kształt przyjdzie jeszcze poczekać przeszło 5 godzin, ale warto mieć na uwadze, że przejście oporu nie będzie należało do najłatwiejszych. Rzecz w tym, że poprzedni historyczny szczyt kreślono pod akompaniament sporych słupków wolumenu i rany wielu graczy wciąż są zbyt świeże, by o nich zapomnieć. W związku z powyższym, jeżeli kurs miałby kontynuować rajd na północ, konieczne będzie zebranie nawisu podażowego – to mogłoby przybrać formę konsolidacji pod lub nieznacznie powyżej szczytu z 2018 roku – komentuje Serhii Marampolskyi, analityk techniczny StockWatch.pl.

>> Zobacz aktualną analizę techniczną 11 bit studios

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, astarta, CDPROJEKT, DATAWALK, PGE, pkobp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR