WIG20 rośnie na myśl o efekcie stycznia, w grze KGHM i PKN Orlen

Omawiane walory: , , ,

Nieudany grudzień paradoksalnie zwiększył szanse na wzrosty w styczniu. Eksperci liczą, że mocne wyprzedanie warszawskiego rynku oraz atrakcyjne wyceny akcji zdrowych fundamentalnie spółek przyciągną w końcu inwestorów zagranicznych.

Pierwsza poświąteczna sesja była czystą formalnością. Nieobecność inwestorów zagranicznych – głównie tych z Wielkiej Brytanii – w połączeniu z kumulacją dni wolnych od handlu na GPW dały efekt w postaci jednych z najniższych w tym roku obrotów. Na szerokim rynku ich wartość wyniosła zaledwie 387 mln zł. Warto też dodać, że poniedziałkowa sesja była ostatnią z możliwością rozliczenia transakcji do tarczy podatkowej.

Wczorajszą sesję WIG20 zakończył na 0,2-proc. minusie. Na tle zachodnioeuropejskich rynków wynik jest niezły, bo główne wskaźniki giełd w Paryżu czy Frankfurcie cofnęły się nawet o ok. 1 proc. Dynamicznej przecenie poddała się ropa naftowa (-3,4 proc.). W tym wypadku impulsem była informacja, że popyt na surowiec w Europie spadł w październiku o 170 tys. baryłek dziennie.

We wtorek nastroje na rynkach akcji są znacznie lepsze. WIG20 kontynuuje mini rajd (+1,2 proc.) i ustanawia nowe maksimum. W roli lokomotyw występują spółki ściśle związane z cenami surowców – KGHM (miedź drożeje o 1,6 proc.) oraz PKN Orlen (cena ropy odbija o 0,7 proc., ale wciąż pozostaje poniżej 37 USD za baryłkę). O 0,9 proc. rośnie sWIG80, w czym spora zasługa takich walorów jak Rafako (+4,6 proc.), Polnord(+4,4 proc.), Lubawa (+9,9 proc.) czy Serinus (+6,5 proc.).

– Na ostatnich dwóch sesjach w 2015 roku nie powinno się już wiele wydarzyć, natomiast interesująco może zrobić się już w przyszłym tygodniu, kiedy okaże się czy na GPW zawita tzw. efekt stycznia. Jeśli okaże się, że inwestorzy zagraniczni ocenią iż obecne poziomy wycen polskich spółek są atrakcyjne, a ryzyko polityczne zostało na pewien czas złagodzone, można oczekiwać próby podejścia indeksu WIG20 w okolice psychologicznego oporu na wysokości 2.000 punktów. Do realizacji wzrostowego scenariusza na naszym rynku niezbędny jest jednak wyraźny napływ pieniędzy z zewnątrz, czego odzwierciedleniem byłby widoczny wzrost obrotów na polskich blue chipach. – komentuje Piotr Tukendorf z DM Deutsche Bank Polska.

indeksy_grudzien

W segmencie średnich spółek jednym z najmocniejszych walorów jest Bank Handlowy, którego kurs akcji dokłada do ostatnich wzrostów 1,5 proc. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na informację, że bank spodziewa się prawie 14,9 mln euro w gotówce oraz 5,1 mln euro w akcjach w związku z przejęciem Visa Europe przez Visa Inc. Swoją cegiełkę dołożyli też analitycy DM PKO BP. Biuro w grudniowym raporcie wystawiło spółce zalecenie kupuj z ceną docelową 71 zł za papier. Warto jednak dodać, że wtorkowa cena rynkowa jest o ponad 3 zł wyższa. Głównym argumentem była perspektywa atrakcyjnej dywidendy. Według prognoz biura, w najbliższych latach powinny one wahać się w przedziale 6,1-7,1 proc.>> Złota trójka w sektorze bankowym według DM PKO BP

O blisko 3 proc. rośnie kurs akcji Chemoservisu-Dwory. Na rynek trafiła informacja, że fundusze zarządzane przez Altus TFI nabyły w ramach transakcji pakietowej 350 tys. akcji spółki i przekroczyły próg 5 proc.

O 4,5 proc. tanieją z kolei akcje Qumaka. DM BDM w inauguracyjnej rekomendacji wystawił spółce zalecenie redukuj z ceną docelową 7,82 zł/akcję. Biuro w raporcie zwróciło uwagę na znaczną ekspozycję spółki na segmenty uzależnione od środków publicznych (infrastruktura lotnicza, ekspozycje multimedialne, administracja publiczna i smart city), co może skutkować silną erozją wyników w 2016 roku. Potencjał do odbudowy wyników w kolejnych okresach również może być ograniczony z uwagi na znaczną ekspozycję na segment infrastruktury lotniczej.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:40

Mapa rynku – stan na godzinę 11:40

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CHEMOS, handlowy, kghm, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR