Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

WIG20 siłuje się z poziomem 2.400 pkt., w grze KGHM, CD Projekt i Millennium

Opublikowano: 2019-02-05 12:06:29

Omawiane walory: , , ,

Indeks WIG20 kolejny raz próbuje zdobyć okrągły poziom 2.400 pkt. Po wynikach kwartalnych drożeją akcje Banku Millennium, a w oczekiwaniu na czwartkową publikację rośnie mBank.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Szarża niedźwiedzi w końcówce poniedziałkowej sesji pokrzyżowała blue chipom plan wejścia na 2.400 pkt. Szkoda, bo byłby to dobry punkt wyjścia do ataku na styczniowe maksima. Byki jednak nie rezygnują i podejmują kolejną próbę pokonania tej psychologicznej bariery. O godzinie 11:32 WIG20 testował poziom 2.388 pkt., tracąc 0,08 proc. Lepiej radzą sobie małe i średnie spółki – mWIG40 zyskuje 0,4 proc., a sWIG80 o 0,3 proc.

Wśród dużych spółek liderem wzrostów jest KGHM, a po przeciwnej stronie korygujące 2-tygodniowy rajd akcje PGE. Notowania miedziowej spółki rosną o 1,6 proc. do 97,28 zł. To najwyższe poziomy od piku notowań w pierwszej połowie listopada, gdy na krótko kurs kombinatu poszybował do 97,96 zł. Notowania KGHM-u wspierają rosnące ceny miedzi na świecie. Po tym, jak w pierwszych dniach roku wykonały one zwrot z poziomu dołka z sierpnia 2018 roku, co zażegnało ryzyko mocnych spadków, obecnie miedź jest najdroższa od prawie dwóch miesięcy.

Cena surowca przyćmiła kolejną już w ostatnich miesiącach aferę korupcyjną w KGHM-ie. Przed sesją Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że zatrzymało 4 osoby podejrzewane o korupcję przy dostawach urządzeń do KGHM. Dwie osoby były pracownikami spółki, a pozostałe dwie przedsiębiorcami.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wiceliderem wzrostów jest CD Projekt, którego akcje drożeją o 0,8 proc. do ponad 192 zł. W rozpoczętej na platformie Steam wyprzedaży z okazji Chińskiego Nowego Roku (Lunar New Year Sale 2019) spółka całkiem nieźle sobie radzi. Obecnie drugą najczęściej kupowaną grą w serwisie należącym do Valve jest Wiedźmin w wersji GOTY (przeceniony o 70 proc.). Z kolei w trzeciej dziesiątce jest kolejna produkcja studia – Wojna krwi: Wiedźmińskie Opowieści (przecena 25 proc.). Wyprzedaż potrwa do 11 lutego.

W gronie blue chipów dobrze radzą sobie też banki, na czele z mBankiem. Duża w tym zasługa, nieco mniejszego, banku Millennium. Jego akcje drożeją o 2,5 proc. do 9,04 zł w reakcji na opublikowane rano wyniki. W IV kwartale bank zarobił 212,5 mln zł netto. To o 18,3 proc. więcej niż przed rokiem i o 7,3 proc. więcej niż prognozowali analitycy. Wyższy od prognoz okazał się też wynik odsetkowy i z tytułu prowizji, podczas gdy odpisy były zgodne z oczekiwaniami.

Pozytywnie odebrane wyniki kwartalne Millennium rzutują na cały sektor bankowy. W tym przede wszystkim na notowania akcji mBanku. Rosną one o 1,4 proc. do 450,60 zł. To gra pod wyniki. W czwartek (7 lutego) przed sesją zarząd mBanku przekaże w formie raportu bieżącego wybrane niezaudytowane dane za IV kwartał 2018 r. Rynek oczekuje, że mBank w końcówce roku poprawił zysk netto o 4 proc. r/r i zanotował znaczący wzrost wyniku odsetkowego, przy stabilizacji wyniku z opłat i prowizji.

W gronie giełdowych banków jedynymi outsiderami jest Idea Bank i banki spod szyldu Santandera. Ten pierwszy koryguje swoje mocne wzrosty z ostatnich dni, dla których paliwem były nadzieje na szybką jego sprzedaż przez Leszka Czarneckiego. Dwa pozostałe korygują swoje „powynikowe” wzrosty.

Losy wtorkowej sesji pozostają otwarte

Poprawa nastrojów na europejskich parkietach stwarza szansę na wzrostową sesję w Warszawie. Jednak końcówka poniedziałkowej sesji, w zestawieniu z ryzykiem pogorszenia nastrojów na Wall Street przez Google, wskazują na zupełnie inny scenariusz. Tymczasem to, na jakim poziomie ostatecznie zamknie dzień WIG20, będzie istotne dla układu sił na jego wykresie. Powrót powyżej 2.400 pkt. zwiększy szanse na udany atak na szczyt ze stycznia. Kolejna nieudana próba pokonania 2.400 pkt., będzie natomiast prowokowała mocniejsze spadki.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CDPROJEKT, kghm, mBank, Millennium)

 • Pofedowowe wzrosty na GPW, WIG20 najwyżej od 1,5-miesiąca

  Piątek na GPW upływa pod znakiem wzrostów, które są opóźnioną reakcją na środowe posiedzenie Fed. Obecnie WIG20 ma otwartą drogę w kierunku 2400 pkt., a KGHM może być tą spółką, która go tam zaprowadzi.

 • Pozytywne nastroje na GPW, inwestorzy czekają na Fed

  Ostatnia przed posiedzeniem Fed i Bożym Ciałem sesja na GPW upływa pod znakiem lekkich spadków. Nastroje wciąż jednak pozostają optymistyczne. Pytanie tylko, czy piątek nie przyniesie negatywnej weryfikacji wczorajszego optymizmu?

 • Michał Sołowow najbogatszym Polakiem, Leszek Czarnecki zamyka pierwszą setkę

  Tygodnik Wprost po raz 30 opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Drugi rok z rzędu największym majątkiem może pochwalić się Michał Sołowow, ale w zestawieniu pojawiły się również nowe nazwiska i znaczące zmiany pozycji.

 • Draghi dał impuls do wzrostów na GPW, CD Projekt zawraca z okolic 200 zł

  Jedna sugestia cięcia stóp procentowych przez ECB, jaka popłynęła z ust Mario Draghiego wystarczyła, żeby poranne spadki na giełdach zamieniły się we wzrosty. Niepewność co do wyników posiedzenia Fed jednak stanowi poważną przeszkodę w drodze do silnych zwyżek. Na GPW w centrum uwagi m.in. CD Projekt i Elektrobudowa.

 • Cyberpunk 2077 podbił serca dziennikarzy na E3

  CD Projekt pod względem marketingowym zmiótł konkurencję na targach E3. Keanu Reeves, wcielający się w jedną z postaci, nowy trailer fabularny oraz zamknięty pokaz gry dla dziennikarzy przyczyniły się do sukcesu spółki w Los Angeles. Postanowiliśmy przyjrzeć się jakie wrażenia wynieśli dziennikarze z pokazu Cyberpunka 2077.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku